Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Narty w Szczyrku - co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Narty w Szczyrku

278 km od Łodzi, 273 km od Wrocławia, 77 km od Katowic, 142 km od Krakowa i 392 km od Warszawy. Tyle kilometrów dzieli Szczyrk od dużych miast w Polsce. Warto wybrać ten ośrodek np. na spędzenie ferii zimowych. Podpowiadamy którą trasę wybrać, a także jakie są ceny zakupu karnetów, wypożyczenia sprzętu, noclegów czy ubezpieczenia narciarskiego.

Narty w Szczyrku – trasy, warunki do jazdy, wyciągi

W 2017 roku ośrodek Szczyrk Mountain Resort nawiązał współpracę z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena. Dzięki temu turyści mają do dyspozycji wspólny skipass na łącznie ponad 40 km tras narciarskich, z czego 22 km należy do Szczyrk Mountain Resort. Najkrótsza trasa Młaki – liczy 240 m, a najdłuższa FIS COS – 2800 m.

Atutem ośrodka jest duża różnorodność tras. Dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów doskonale sprawdzą się czarna trasa FIS COS, Bieńkula czy stroma Golgota. Mniej doświadczeni mogą skorzystać z krótszych i łagodniejszych tras Juliany czy Suche.

Narciarze mają do dyspozycji kilkanaście wyciągów, m.in. 10-osobową kolej gondolową, dwie 6-osobowe koleje kanapowe, a od sezonu 2018/2019 udostępniona jest także kolejna 6-osobowa kanapa na Zbójnicką Kopę. Umożliwia ona szybkie przemieszczanie pomiędzy ośrodkami: Szczyrk Mountain Resort oraz Centralnym Ośrodkiem Sportu na Skrzycznym.

Minusem ośrodka jest niewiele oświetlonych tras - tylko nieco ponad 5 km. Oznacza to, że w szczycie sezonu na większości stoków jeździć można do godziny 16. Ulega to jednak ciągłej poprawie.

Warto dodać, że niewątpliwą zaletą Szczyrku jest bliskość tras z bazą noclegową i wprowadzenie darmowych busów, które dowożą niemal w każdą narciarską lokalizację. A jeśli ktoś woli dostać się na stok własnym autem, może zaparkować na jednym z 1300 bezpłatnych miejsc parkingowych.

Atrakcje Szczyrku - narty... ale nie tylko

Szczyrk stale się rozwija. Niemal każdego roku narciarze mogą liczyć na nowe udogodnienia. W sezonie 2019/2020 m.in. zwiększono przepustowość na kanapie Solisko-Wierch Pośredni oraz uruchomiono dodatkowe naśnieżanie jednej z tras (trasy nr 3). Oprócz tego władze ośrodka zapowiedziały uruchomienie Centrum Skiturowego, w ramach którego będzie wytyczona trasa do podchodzenia na nartach i splitboardzie. Zwiększa się także liczba kas samoobsługowych, dzięki czemu narciarze jeszcze więcej czasu mogą poświęcić na szusowanie.

Rozwija się nie tylko obiekt, ale także sama miejscowość. Szczyrk już teraz dysponuje bogatą bazą gastronomiczną i noclegową. Atrakcją są także m.in. Termy rzymskie Klimczok, w których można odpocząć po dniu na stoku. Turyści chętnie zwiedzają także Beskidzką Galerię Sztuki oraz architekturę sakralną.

Szczyrk – narty do wypożyczenia: za ile, gdzie i jak?

Jak w niemal każdym ośrodku narciarskim, tak i w Szczyrku działa wiele wypożyczalni sprzętu. Skorzystać można z usług m.in.: Szkoły Narciarskiej Ski Town, SKI RENT Szczyrk, Scczyrk Mountain Resort, Iglo Ski Serwis, Anapurna czy Motion Rent.

Przykładowe ceny za wypożyczenie sprzętu narciarskiego w Szczyrk Mountain Resort:

l   Cały zestaw dla dorosłych (narty, buty, kijki) – 54 zł/dzień, ok. 238 zł/5 dni.

l   Cały zestaw dla dzieci (narty, buty, kijki) – 35 zł/dzień, 154 zł/5 dni.

l   Kijki: 15 zł/dzień, 66 zł/5 dni.

l   Kask: 15 zł/dzień, 66 zł/5 dni.

Warto także pamiętać o opcji ubezpieczenia sprzętu, jaką oferuje wiele wypożyczalni. Na stoku zdarzają się różne przygody. Mniej zaawansowani narciarze są narażeni na zniszczenie sprzętu nawet nie w wyniku kolizji z innym narciarzem na stoku, ale niewłaściwego upadku czy zjazdu. Warto się zabezpieczyć na tę okoliczność.

Do Szczyrku warto jechać nawet wtedy, gdy umiejętności nie pozwalają na wiele – funkcjonują tu liczne szkółki narciarskie, które pozwolą poczuć się pewniej na stoku. Najbardziej znane to: Dimbo Szczyrk, Szczyrk Szkoła Narciarska, czy Maxiland. W wielu z nich, np. w Szkole Narciarskiej Szczyrk, zarówno dzieci, jak i dorośli, mogą też nauczyć się jazdy na snowboardzie.

Narty Szczyrk – gdzie szukać najlepszych noclegów?

Szczyrk oferuje wiele atrakcyjnych miejsc noclegowych. Należą do nich kwatery prywatne z miejscami do przechowywania nart i parkingami, komfortowe apartamenty, pensjonaty oferujące darmowe dowozy na stoki, apartamenty ze strefą wellness&spa, czy wille i hotele. Kilka najciekawszych propozycji to m.in.: Willa Beskidek, Pokoje Gościnne Zbójnik, Apartamenty Malinowa Chata, Hotel Meta, Willa Skalite, Hotel Skalny czy Apartament Szczyrk-Czyrna.

Przykładowe ceny noclegów w Szczyrku:

  • Hotel Meta, usytuowany 20 m od wyciągu narciarskiego, oferuje noclegi z wyżywieniem w cenie ok. 350 zł/noc.
  • Malinowa Chata udostępnia apartamenty dwuosobowe w cenie 200 zł.
  • Pokoje Gościnne Zbójnikoferują nocleg zaok. 200 zł w pokoju dwuosobowym.

Mimo dużej bazy noclegowej, najlepiej rezerwować noclegi na długo przed rozpoczęciem sezonu. Popularność Szczyrku sprawia, że zimą może być problem ze znalezieniem atrakcyjnego miejsca do spania.

Skippasy Szczyrk – ceny i Sprytna Sezonówka

Dzięki łączonemu karnetowi ceny za zjazdy są dużo bardziej korzystne niż w przeszłości. W połączeniu z większą dostępnością tras, oferta dla narciarzy w Szczyrku jest bardzo korzystna.

Ceny karnetów w Szczyrku (30.11.2019 oraz od 29.04.2020)

Karnety

Normalny

Junior/Senior: 12-18 lat oraz powyżej 60 r.ż.

Dzieci: 6-12 lat

1 dzień

115 zł

92 zł

81 zł

2 dni

228 zł

182 zł

159 zł

3 dni

337 zł

269 zł

236 zł

4 dni

441 zł

353 zł

309 zł

5 dni

528 zł

422 zł

370 zł

6 dni

589 zł

472 zł

413 zł

Źródło: orle-gniazdo.pl

Szczyrk oferuje narciarzom także możliwość zakupu tzw. Sprytnej Sezonówki. To opcja, która polega na zakupie karnetu sezonowego wczesną wiosną i uiszczeniu dopłaty jesienią. Ceny zmieniają się w zależności od czasu zakupu, jednak niewątpliwie to opcja korzystna i lubiana przez narciarzy. Sprytna Sezonówka obowiązuje przez cały rok w ośrodkach Szczyrk Mountain Resort, Beskid Sport Arena, COS Szczyrk. Początek i koniec sezonu narciarskiego zależy od warunków pogodowych i pokrywy śnieżnej.

Wyjazd na narty a ubezpieczenie narciarskie

Na koniec nie można nie wspomnieć o najważniejszym elemencie podczas szusowania, czyli bezpieczeństwie. Każdy odpowiedzialny narciarz i snowboardzista powinien dla własnego spokoju zaopatrzyć się w ubezpieczenie narciarskie. Nawet jeśli wyjazd trwa tylko dzień czy dwa.

Doskonałe umiejętności nas nie uratują – nieszczęśliwy wypadek może być splotem niezależnych od nas okoliczności lub winą mniej doświadczonego narciarza. W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego mamy pewność, że wszelkie koszty leczenia pokryje ubezpieczyciel.

Na razie w Polsce ratownictwo jest usługą refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak nikt nie przewidzi, jakie konsekwencje może mieć wypadek na stoku. Dlatego dobrze na czas się zabezpieczyć i wykupić polisę narciarską, której najważniejszym elementem na wyjazd krajowy jest ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków.

Dzięki ubezpieczeniu NNW narciarz, który w trakcie szusowania dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu, otrzyma odszkodowanie. Jego wysokość określa się procentowo w oparciu o sumę ubezpieczenia NNW. Im wyższa suma, tym wyższą rekompensatę finansową otrzyma ubezpieczony. W przypadku konieczności dalszego leczenia czy rehabilitacji takie wsparcie finansowe może być nieocenione.

Ponadto warto rozważyć także ubezpieczenie sprzętu sportowego (jeśli zabieramy własny). Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym uchroni natomiast przed skutkami finansowymi wyrządzenia szkody osobie trzeciej.

Cena ubezpieczenia narciarskiego na wyjazd w Polsce

Cena ubezpieczenia narciarskiego na wyjazd w kraju jest stosunkowo niska - to zwykle kilka lub kilkanaście złotych w przypadku kilkudniowego wyjazdu. Jest to zatem jedynie niewielki ułamek całkowitej ceny wypoczynku. Nie warto więc podejmować zbędnego ryzyka.

Poniżej propozycja Towarzystwa AXA Ubezpieczenia, wyszukana przy pomocy kalkulatora ubezpieczeń narciarskich na polisanarciarska.pl. Propozycja dotyczy wyjazdu 5-dniowego dla jednej osoby dorosłej.

 

 

NNW

OC

Sporty amatorskie

OC sportowe i sprzęt sportowy

Leczenie i rehabilitacja w Polsce

Koszty ratownictwa

Cena

XSmall

10 000 zł

100 000 zł

15 000 zł

12, 00 zł

Small

20 000 zł

100 000 zł

15 000 zł

18, 00 zł

Large

50 000 zł

100 000 zł

15 000 zł

30, 00 zł

 

Szczyrk - dobry wybór na zimowy wypoczynek

  1. Do Szczyrku najbliżej mają mieszkańcy Katowic i Krakowa.
  2. W Szczyrku odpowiednie trasy znajdą zarówno osoby początkujące, jak i  zaawansowane. To dobre miejsce na wyjazd także dla rodzin z dziećmi.
  3. Na wyjazd na narty zawsze należy kupić odpowiednie ubezpieczenie narciarskie - bez względu na to, czy to wyjazd krajowy, czy zagraniczny.
  4. W przypadku wyjazdu krajowego warto zwrócić szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia NNW.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa