Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie na narty w Polsce

jaką polisę narciarską wybrać

Gdzie w tym roku na narty? POLSKA! To całkiem dobra odpowiedź, szczególnie, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej wyjazd do zagranicznego ośrodka narciarskiego może być utrudniony. Jednak niech wyjazd na narty w Polsce nie zwalnia z właściwego zabezpieczenia. I tu potrzebne jest ubezpieczenie zdrowotne. Dlaczego? Sprawdź nasze argumenty.

Znajdź najlepszą polisę dla siebie

Dlaczego warto jachać na narty do Polski?

Polskie ośrodki narciarskie często oferują dobrze zorganizowane szkółki narciarskie z doświadczonymi instruktorami, co jest idealne dla początkujących, którzy chcą nauczyć się podstaw narciarstwa. Koszty związane z nauką jazdy na nartach czy wypożyczeniem sprzętu są często bardziej przystępne niż w innych krajach, co czyni to doskonałym miejscem dla początkujących z ograniczonym budżetem. Wiele ośrodków oferuje łagodne trasy, idealne dla osób rozpoczynających przygodę z narciarstwem. To zapewnia bezpieczne i przyjemne warunki dla początkujących. Polskie ośrodki narciarskie oferują różnorodność tras, od łagodnych dla początkujących po bardziej wymagające dla zaawansowanych narciarzy. Niektóre miejsca posiadają również obszary freeride dla miłośników off-pist. 

Coraz więcej ośrodków inwestuje w nowoczesne wyciągi i infrastrukturę, co sprawia, że zaawansowani narciarze mogą szybko przemieszczać się po stoku i cieszyć się bardziej zaawansowanymi trasami. Wiele ośrodków oferuje dodatkowe atrakcje poza narciarstwem, takie jak ścieżki spacerowe, lodowiska, czy parki linowe, co sprawia, że wypad na narty staje się pełnym rodzinnych doświadczeniem.

Czy ubezpieczenie na narty w Polsce jest potrzebne?

Świadomość konieczności posiadania ubezpieczenia turystycznego na narty, nawet podczas wyjazdu w Polsce, jest coraz większa. Z każdym rokiem Polacy coraz lepiej potrafią zadbać o swoje interesy i zdrowie. Jednak wciąż część osób podziela przekonanie, że skoro w Polsce opłaca składki zdrowotne, to wszystkie świadczenia medyczne w razie ewentualnego wypadku, również będą nieodpłatne. Niestety nie jest to prawdą. Ubezpieczenie zdrowotne nie jest w stanie w 100% zabezpieczyć turystę przed ewentualnymi kosztami w razie wypadku na stoku.

Po co więc polisa narciarska w Polsce?

  • Osoba poszkodowana w wyniku wypadku na stoku może obciążyć sprawcę kosztami leczenia, rehabilitacji, zwrotu pieniędzy za uszkodzony sprzęt, a nawet koniecznością płacenia dożywotniej renty. Aby uniknąć takiej sytuacji, potrzebne jest ubezpieczenie OC.
  • Zniszczony na stoku sprzęt sportowy może zostać pokryty ze środków ubezpieczania – potrzebne jest do tego ubezpieczenie OC sportowe wraz z ubezpieczeniem sprzętu.
  • Rozszerzenie w zakresie uprawiania sportów ekstremalnych może pokryć koszty leczenia, rehabilitacji, ratownictwa itd. w sytuacji jazdy ekstremalnej, poza nartostradą czy na określonej wysokości – pamiętaj, aby takie szczegóły sprawdzać w OWU.
  • Wypadek na stoku może skończyć się kontuzją wymagającą wielomiesięcznej rehabilitacji. Bez ubezpieczenia NNW jesteśmy skazani na prywatną rehabilitację bądź oczekiwanie na odległe terminy z NFZ.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na narty w Polsce?

Skoro wiadomo już, że narty – czy to w Polsce czy za granicą – wskazane jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego, to następne pytanie brzmi: jakie ubezpieczenie na narty wybrać? Najdroższe, a może nie ma to większej różnicy?

Narty to jeden z najniebezpieczniejszych sportów na świecie. Umiejętności, wieloletnia praktyka, ani nawet wzmożona uwaga nie jest w stanie zapewnić nam 100% bezpieczeństwa. Dbając o odpowiednie ubezpieczenie narciarskie nie tylko chronimy swoje zdrowie, ale portfel - mówi Patrycja Pałka, specjalista ds ubezpieczeń turystycznych w polisanarciarska.pl

Przed każdym wyjazdem polecamy analizę dostępnych ofert za pośrednictwem niezwykle wygodnego narzędzia, jakim jest kalkulator ubezpieczeń narciarskich. Pozwoli on szybko porównać dostępne ubezpieczenia turystyczne, wraz z sumami kosztów leczenia i innych świadczeń oraz ceną za polisę. Wszystkie koszty, jak i OWU dostępne są bez logowania, wypełniania skomplikowanych formularzy czy oczekiwania na odpowiedź ubezpieczyciela.

Kupując ubezpieczenie na narty, zwróć uwagę na:

Przede wszystkim zwróć uwagę na koszty ratownictwa i poszukiwań. W naszym kraju takie opłaty ponosi państwo, jednak już kilka kilometrów dalej, za granicą, pogotowie ratunkowe nie wchodzi w skład podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego i dotyczy to również mieszkańców danego kraju.

Równie ważne w polisie narciarskiej do Polski są:

  • Suma gwarantowana kosztów leczenia - podczas uprawiania sportów zimowych, takich jak narciarstwo, istnieje ryzyko wypadków. Wysoka suma gwarantowana kosztów leczenia umożliwia pokrycie ewentualnych kosztów związanych z nagłymi urazami czy wypadkami.
  • NNW - podczas aktywności sportów zimowych, takich jak narciarstwo, występuje ryzyko wypadków. NNW w ubezpieczeniu turystycznym może pokryć koszty związane z leczeniem urazów, operacjami czy hospitalizacją, zabezpieczając przed ewentualnymi kosztami związanymi z nieszczęśliwymi wypadkami.
  • OC - ochrona cywilna może być istotna nie tylko na stoku, ale także podczas innych codziennych sytuacji. Na przykład w przypadku przypadkowego zdarzenia, w którym osoba ubezpieczona powoduje szkody w życiu codziennym, polisa ochrony cywilnej może zapewnić finansowe zabezpieczenie.
  • OC sportowe - w przypadku wypadku, w którym uczestniczy narciarz, OC sportowa może pomóc w pokryciu kosztów leczenia innych osób, które ucierpiały w wyniku tego wypadku.
  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego - ubezpieczenie sprzętu sportowego obejmuje ryzyko kradzieży lub uszkodzenia sprzętu narciarskiego. W przypadku utraty lub kradzieży sprzętu, polisa może pokryć koszty związane z zakupem nowego lub naprawą uszkodzonego wyposażenia. W przypadku uszkodzenia sprzętu narciarskiego, koszty naprawy mogą być wysokie. Ubezpieczenie sprzętu sportowego oferuje zabezpieczenie finansowe przed takimi kosztami, umożliwiając naprawę lub wymianę sprzętu.
  • Assistance,

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na narty w Polsce?

Podczas wypadu na narty w polskie góry (szczególnie blisko granicy), koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, czy będziemy korzystać wyłącznie ze stoków po naszej części, czy może w planach jest także jazda po słowackiej bądź czeskiej stronie gór.

W przypadku wyjazdu za granicę – nawet jeśli jest to pół dnia spędzone kilkadziesiąt kilometrów za granicą – konieczne jest posiadanie szerszego ubezpieczenia. Mowa przede wszystkim o kosztach ratownictwa i poszukiwania. To bardzo ważny aspekt, mogący nas uchronić przed poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Akcja ratownicza w Polsce jest udzielana w ramach NFZ i zostanie przeprowadzona nieodpłatnie, pod warunkiem że poszkodowany turysta posiada ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast już za słowacką czy czeską granicą taka usługa jest pełnopłatna i obciąża się nią turystę. Bez znaczenia jest, czy posiada ubezpieczenie zdrowotne i EKUZ. Jedną możliwością uniknięcia tych bardzo dużych kosztów jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego na narty za granicą. Nie jest to duży koszt – zaczyna się już od 3,92 zł za jeden dzień na osobę i już ta polisa zapewnia ochronę w zakresie ratownictwa na 200 000 zł.

Symulacja na wyjazd na narty w Polsce, 1 osoba, 1 doba.

 

XSMALL

2 ZŁ/DZIEŃ

SMALL

3 ZŁ/DZIEŃ

LARGE

5 ZŁ/DZIEŃ

NNW

10 000 zł

20 000 zł

50 000 zł

OC

100 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

Sporty amatorskie

OC sportowe i sprzęt sportowy

Leczenie i rehabilitacja w Polsce

Koszty ratownictwa

15 000 zł

15 000 zł

15 000 zł

 źródło: polisanarciarska.pl

Symulacja na wyjazd na narty w Polsce, rodzina 2+2, 1 doba.

 

XSMALL

7,60 ZŁ/DZIEŃ

SMALL

11,40 ZŁ/DZIEŃ

LARGE

19 ZŁ/DZIEŃ

                     NNW

10 000 zł

20 000 zł

50 000 zł

                       OC

100 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

            Sporty amatorskie

  ✔

 OC sportowe i sprzęt sportowy

  ✔

  ✔

   ✔

Leczenie i rehabilitacja w Polsce

  ✔

  ✔

          Koszty ratownictwa

15 000 zł

15 000 zł

15 000 zł

źródło: polisanarciarska.pl 

Dopasuj polisę do własnych potrzeb

 

Gdzie w Polsce pojechać na narty?

    1. Szczyrk Mountain Resort – jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Położony w Beskidzie Śląskim posiada 23 km zróżnicowanych tras narciarskich oraz dzięki oświetleniu 5 km nartostrady także możliwość jazdy nocnej. W ostatnich latach ośrodek przeszedł gruntowną modernizację. Trasy zostały poszerzone, wyprofilowane, uruchomiono nowe gondole, a także postawiono nowoczesne i funkcjonalne budynki z kasami, wypożyczalniami sprzętu itp.
    2. Zakopane Kasprowy Wierch – położony na wysokości 1985 m n.p.m., otoczony przez 3 doliny (Dolina Cicha, Dolina Bystra i Sucha Woda Gąsienicowa) jest doskonałym miejscem dla rodzin z dziećmi oraz osób o mniej zaawansowanych umiejętnościach narciarskich. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów mamy tu 15 km tras, może niezbyt wiele w porównaniu z ośrodkami zagranicznymi, ale warto tu podkreślić ilość atrakcji, jakie mamy do dyspozycji dzięki bliskości Zakopanego.
    3. Zieleniec SKI Arena – ten idealny dla rodzin z dziećmi ośrodek narciarski znajduje się na granicy Gór Orlich i Gór Bystrzyckich. To miejsce wyjątkowe z uwagi na mikroklimat, zbliżony do alpejskiego, zapewniający dobre samopoczucie i szybką regenerację po wysiłku na stoku. W ośrodku udostępniono 40 tras o łącznej długości 23 km. Większość tras jest oświetlonych, co jest doceniane przez wielu narciarzy, w  tym rodziców, którzy często jeżdżą na zmianę z konieczności opieki nad dzieckiem.
    4. Białka Tatrzańska – jeden z najpopularniejszych ośrodków na Podhalu, czyli Białka SKI, obecnie łączy 3 stacje narciarskie: Kaniówkę, Banię i Kotelnicę. Wszystkie dostępne na jednym karnecie. Turyści mają tu do dyspozycji 23 trasy o łącznej długości 16 kilometrów. Funkcjonuje tu jeden z najnowocześniejszych systemów naśnieżania stoków, dzięki czemu gwarantowane są doskonałe warunki narciarskie bez względu na pogodę.
    5. Czarna Góra – to popularny ośrodek położony w Górach Sudeckich. Narciarze mogą zjeżdżać po jeden z 13 tras zjazdowych, które łącznie liczą ok. 13 km. To właśnie w Czarnej Górze znajduje się najszybsza kolej w Polsce, tj. luxtorpeda, zapewniająca błyskawiczne dostanie się na sam szczyt. Jest to rozwiązanie bardzo doceniane przez turystów, umożliwiające wygodne korzystanie ze stoku.

 

Najczęściej zadawane pytania

  1. Ile kosztuje ubezpieczenie na narty?

    Cena ubezpieczenia narciarskiego zależy od zakresu ochrony, kierunku wyjazdu (są kraje, które słyną z wysokich kosztów leczenia i tam ubezpieczenie będzie droższe), indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. Polisę narciarską można mieć za kilka złotych/dzień, jednak nie najważniejsza jest cena, a zakres ochrony, jaki gwarantuje polisa.

  2. Czy na stoku trzeba mieć ubezpieczenie?

  3. Czy ubezpieczenie na narty w Polsce jest obowiązkowe?

    Nie. Nie ma takiego obowiązku, ubezpieczenie narciarskie jest jednak zalecane. W razie wypadku na stoku czy poza nim można liczyć wtedy na odszkodowanie, pokrycie kosztów leczenia prywatnego i rehabilitacji, czy pokrycie kosztów ratownictwa.

Podsumowanie

  1. Wyjazd na nart w Polsce jest doskonałym rozwiązaniem na narty niskobudżetowe oraz krótki wyjazd. Weekendowe narty w Polsce to dobra możliwość dla osób, które nie dysponują urlopem lub preferują więcej, a krótszych wyjazdów.
  2. Wyjazd na narty w Polsce także wymaga ubezpieczenia turystycznego, podobnie jak wyjazd zagraniczny. Usługa ratownictwa co prawda jest świadczona w ramach NFZ, ale potrzebne jest choćby NNW czy assistance.
  3. Najtańsze ubezpieczenie na wyjazd w góry w Polsce zaczyna się od 2 zł za dobę ochrony.
  4. Nie wiesz, jakie ubezpieczenie wybrać? Porównaj je z wykorzystaniem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa