Wybór polskich kurortów na tegoroczne ferie zimowe to doskonała propozycja dla tych narciarzy, którzy cenią sobie niedaleką podróż, świetną infrastrukturę i piękne widoki. Na polskich stokach miłośnicy sportów zimowych znajdą zarówno trasy o niskim, średnim, jak i wysokim stopniu trudności – dzięki czemu każdy podróżujący znajdzie coś dla siebie!
Porównaj ceny ubezpieczeń na narty
Jak spędzić ferie? Aktywnie! Korzystając z możliwości nauki jazdy na nartach w licznych szkołach na terenie kurortów – dzieci, jak i dorośli są w stanie poznać zimowy sport od podstaw. Aby się dobrze bawić nie trzeba być doświadczonym narciarzem – polskie kurorty oferują także tory saneczkowe, lodowiska, kawiarnie i restauracje. Dobrze spędzony, rodzinny czas na feriach pozwoli całej rodzinie wrócić do szkoły i pracy wypoczętym i zmotywowanym. Wybór polskich miejscowości pozwoli nie tylko na szybki dojazd na miejsce, ale również na zorganizowanie zimowego wyjazdu bez konieczności nadwyrężenia budżetu domowego. Polskie stoki narciarskie często oferują konkurencyjne ceny, co jest korzystne dla rodzin z dziećmi, zwłaszcza jeśli chodzi o lekcje narciarskie czy wypożyczalnie sprzętu.
Chcąc zaplanować wyjazd na narty do Polski z całą rodziną, weź pod uwagę, kiedy rozpoczynają się ferie zimowe 2024:
Polska potrafi zachwycać – również zimą! To właśnie tu narciarze nie muszą obawiać się wysokich cen karnetów, wypożyczenia stroju czy lekcji jazdy na nartach albo snowboardzie. Na wypoczywających na feriach czekają też restauracje z lokalnym jedzeniem w bardzo przystępnych cenach. Za najpiękniejsze polskie kurorty narciarskie nie od dziś uznaje się następujące miejscowości:
Znajdujący się na wysokości 770 – 1150 m n.p.m. kurort Czarna Góra to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi i grup znajomych, chcących skorzystać z różnorodnych tras narciarskich. Fani freeride’u również znajdą coś dla siebie – Czarna Góra oferuje 3 km tras do tego przeznaczonych, a dzięki dodatkowym atrakcjom – polanom narciarskim, trasom z homologacją FIS czy kolejkom liniowym (między innymi „Efce” licząca 390 m długości i 60 m różnicy wzniesień czy „Luxtorpedzie” o długości 1100 m i 380 m różnicy wzniesień) – od wielu lat stanowi gratkę dla miłośników zimowych szaleństw. Możliwość wypożyczenia sprzętu i odzieży narciarskiej sprawia, że podróżujący do Czarnej Góry nie muszą kupować często kosztownych nart lada chwila przed wyjazdem.
Godziny otwarcia: 9:00 – 21:00
Białka Tatrzańska to lubiany przez wielu narciarzy kurort, znajdujący się na wysokości 700 – 934 m n.p.m. Oferujący łącznie 19,2 km tras, zapewniający między innymi 6-osobową kolej linową o długości 1090 m i różnicy wzniesień 175 m (z osłonami przeciw wietrznymi oraz podgrzewanymi siedzeniami), szkółkę narciarską i wypożyczalnię sprzętu stanowi idealne miejsce dla dzieci i dorosłych, stawiających pierwsze kroki na nartach. Góralskie restauracje - oferujące smaczne, lokalne potrawy w dobrych cenach – pozwalają na rodzinny wypoczynek po całym dniu pobytu na stokach.
Godziny otwarcia: 9:00 – 22:00
Szczyrk to wspaniałe widoki, czyste powietrze, zima, której mogą pozazdrościć mu inne kurorty. Trasy na jego terenie znajdują się na wysokości 590 – 1211 m n.p.m, zapewniając narciarzom zapierające dech w piersiach widoki. 36,6 km tras łącznie (w tym ponad 20 km dla osób początkujących) pozwala na efektywną naukę jazdy na nartach pod okiem doświadczonych instruktorów. Doskonała lokalizacja na zboczach 2 Szczytów (Małe Skrzyczne i Wierch Pośredni), 10-osobowa kolej gondolowa, 36 km zróżnicowanych tras (w tym 5 km tras oświetlonych), możliwość korzystania ze wspólnego skipassu z Beskid Sport Arena na 40 km tras zjazdowych to tylko kilka z wielu zalet tego wyjątkowego miejsca.
Godziny otwarcia: 8:30 – 21:00 (night ride: 18:00 – 21:00)
Narciarze, chcący wypróbować najdłuższą oświetloną trasę narciarską w Polsce powinni wybrać się na ferie zimowe do Jaworzyny Krynickiej. Korzystając z „Fisowskiej Jedynki” (2,6 km) mogą podziwiać ośnieżone stoki nocą, mając pewność, że - dzięki imponującej pokrywie śnieżnej, utrzymującej się co najmniej przez 4 miesiące w roku – warunki narciarskie będą odpowiednie do jazdy. 4 trasy zjazdowe z homologacją FIS, 6-osobowa kolej gondolowa czy 4-osobowa kolej krzesełkowa, a także szkoły jazdy oraz wypożyczalnie sprzętu i odzieży narciarskiej sprawiają, że to właśnie Jaworzyna jest tak chętnie wybieranym miejscem na ferie zimowe.
Godziny otwarcia: 9:00 – 18:00
Osobom, chcącym doświadczyć mikroklimatu zbliżonego do alpejskiego – spodoba się wyjazd do Zieleńca. 12,1 km tras na wysokości nawet 960 m n.p.m. to doskonały wybór zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Popularna „Nartorama”, czyli kanapowo-gondolowa kolej o całkowitej długości 780 m czy wyciąg talerzykowy „Mieszko I” oferują sprawny oraz bezpieczny powrót na stok. Podróżujący do oddalonego zaledwie 10 km od Duszników Zdroju Zieleńca mogą liczyć także na przemyślane trasy biegowe, widoki na Góry Orlickie, bogatą bazę noclegową oraz gastronomiczną i – przede wszystkim - zwiększoną odporność organizmu!
Godziny otwarcia: 9:00 – 22:00
Szklarska Poręba to nowoczesne trasy z systemem dośnieżania, wysoka przepustowość kolejek oraz wyciągów narciarskich, słynny „Karkonosz” czyli 6-osobowa kolej linowa o łącznej długości 2393 m i różnicy poziomów 508 m, a także różnorodność tras narciarskich, piękne widoki i smaczne, lokalne jedzenie. Osoby, wybierające Szklarską Porębę na cel swojego wyjazdu – mogą liczyć na szereg atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Korzystne ceny skipassów (z możliwością zakupu karnetu nawet na 6 dni) zachęcają do odwiedzin tej urokliwej miejscowości. Narciarze spragnieni mocnych wrażeń skorzystają tu z czarnej trasy FIS ze średnim nachyleniem 26%.
Godziny otwarcia: 8:30 – 16:00
Kasprowy Wierch to najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce. Rokrocznie przyciąga turystów nie tylko w czasie ferii zimowych czy na weekendy – ale również poza nimi! 14 km tras narciarskich na naturalnym śniegu umożliwia podróżującym w pełni komfortową jazdę, a trasy o wysokim stopniu trudności (Goryczkowa i Gąsienicowa, liczące kolejno 2600 i 1500 m długości) to doskonała propozycja dla osób, chcących sprawdzić się w nieco trudniejszych warunkach. Początkującym narciarzom poleca się jazdę na Nartostradzie Goryczkowej o łącznej długości 3500 m długości. Turyści, chcący nacieszyć się wspaniałą panoramą Tatr, z całą pewnością docenią niezapomniane widoki z Kasprowego Wierchu – między innymi na całą Orlą Perć czy Giewont.
Godziny otwarcia: 9:00 – 16:00
Muszyna wraz z Wierchomlą znajdują się na wysokości 610 - 1001 m n.p.m., oferując trasy zarówno dla doświadczonych, jak i mniej obytych w sporcie narciarzy. Łączna powierzchnia kurortu, wynosząca ponad 100 h, jako pierwsza w Polsce zapewniła połączenie dwóch miejscowości za pomocą systemu wyciągów. Co ciekawe, w Dwóch Dolinach, śnieg może utrzymywać się nawet pół roku. 6 km oświetlonych tras umożliwia narciarzom pozostanie na stoku do późnych godzin nocnych. Turyści mogą skorzystać także z wyciągów krzesełkowych i orczykowych – zapewniających wysoką przepustowość (nawet do 11 tysięcy osób na godzinę).
Godziny otwarcia: 9:00 – 17:00
Wisła to atrakcyjny kurort, którego nikomu nie trzeba dzisiaj przedstawiać. To właśnie stąd pochodzi Adam Małysz – odnoszący sukcesy w skokach narciarskich, którego swego czasu dopingowały rzesze wiernych kibiców. Trasy narciarskie w Wiśle – znajdujące się na wysokości 524 – 720 m n.p.m. - to nie jedyne atrakcje tego miejsca. Na zapalonych narciarzy czeka tu szkoła narciarska, wypożyczalnia sprzętu, a nawet... zimowy plac zabaw z karuzelą śnieżną dla dzieci oraz dorosłych! Niewielka odległość od rynku (zaledwie 10 minut piechotą) to dobra wiadomość dla tych turystów, którzy chcą spróbować lokalnych przysmaków (na przykład słynnego już oscypka z żurawiną). Trasy o niskim stopniu trudności o łącznej długości 1100 m sprawiają, że to właśnie Wisła stanowi idealne miejsce do nauki jazdy na nartach.
Godziny otwarcia: nie podano
Niewątpliwy atut Kasiny Ski na Śnieżycy to jednolite pochylenie na całej długości tras narciarskich (21%) i – coś co szczególnie spodoba się najmłodszym – wyciąg narciarski „SunKid”! Rodzinna miejscowość Justyny Kowalczyk (mistrzyni i multimedalistki mistrzostw świata w biegach narciarskich) oferuje zjazdy na wysokości nawet 950 m n.p.m., zapewniając narciarzom trasy o głównie niskim stopniu trudności. Dzięki różnicom wzniesień – narciarze mogą podziwiać wspaniałe, górskie widoki, a po całym dniu na stoku – korzystać z bogatej oferty apresski. Kasinę docenią przede wszystkim mieszkańcy Krakowa – to właśnie oni mają do niej najbliżej. Kasina Ski latem zamienia się w największy park rowery w Polsce - dlatego warto odwiedzać ją w każdej porze roku!
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 9:00 – 22:00, weekendy: 8:00 – 22:00 (codzienna przerwa techniczna w godzinach 16:00 – 18:00)
Przeczytaj również: Po zakończeniu sezonu narciarskiego warto wybrać się na majówkę za granicę w cieplejsze rejony Europy.
Aby dobrze przygotować się do wyjazdu na ferie – warto zadbać o odpowiednio dobraną polisę narciarską. Dzięki ubezpieczeniu – podczas zabawy na stoku narciarze nie muszą obawiać się niespodziewanej kontuzji, stłuczki czy wypadku. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie narty i snowboard stanowią jedne z najbardziej niebezpiecznych sportów zimowych, a do konieczności skorzystania z wizyty lekarskiej może dojść w każdej chwili. Na stokach nie brakuje brawury – aby swobodnie korzystać z uroków zimy warto zabezpieczyć siebie i pozostałych uczestników wyjazdu. Ubezpieczenie – prócz zapewnienia opieki medycznej – może obejmować kradzież oraz zniszczenie sprzętu, polisę NNW, COVID-19 a nawet... niestawienie się na opłaconym wcześniej wydarzeniu narciarskim (na przykład w razie nagłej choroby). Co więcej, wybierając polisę dla siebie i swoich bliskich – warto zakupić również opcję „assistance”, umożliwiającą otrzymanie samochodu zastępczego w razie wypadku.
Decydując się na zakup polisy warto zwrócić uwagę na podstawowe aspekty, które obejmuje swoim działaniem:
Zakup polisy narciarskiej nie musi wiązać się z wieloma krokami. Wystarczy, że chcący skorzystać z ferii zimowych narciarze – zaznaczą odpowiednie dla siebie opcje w wygodnym kalkulatorze ubezpieczeń! Porównując oferty najważniejszych stowarzyszeń ubezpieczeniowych – mogą liczyć na polisy narciarskiej do własnych, indywidualnych potrzeb. Możliwość wyboru ubezpieczenia online to również świetne rozwiązanie dla osób, które zostawiły jej wybór na ostatnią chwilę – po jego opłaceniu zakupu, mogą liczyć na pojawienie się polisy w skrzynce mailowej w ciągu zaledwie kilku godzin! Wybierając ubezpieczenie dla siebie i swojej rodziny warto zwrócić uwagę na czas jego trwania, zakres, który obejmuje oraz opinie o konkretnym stowarzyszeniu ubezpieczeniowym.
Porównaj ceny ubezpieczeń na narty
Stok narciarski to miejsce, gdzie o zasadach bezpieczeństwa powinien pamiętać każdy użytkownik. Od czasu wkroczenia pandemii w nasze życie, ważne jest również to, aby pamiętać o zaleceniach epidemiologicznych, do których dla dobra swojego i innych, powinniśmy się stosować.
Nie ma określonych godzin, w których najkorzystniej jest wybrać się na narty – zarówno rano, jak i wieczorem stoki mogą przeżywać oblężenie (szczególnie podczas ferii). Wybierając się na stok – warto zwrócić uwagę na jego godziny otwarcia oraz czas ewentualnych przerw technicznych.
Aby nauczyć się jazdy na nartach – warto skorzystać z grupowych lub indywidualnych lekcji pod okiem doświadczonego instruktora. Zajęcia odbywają się na stoku dopasowanym do poziomu ucznia. W większości miejsc osoby zainteresowane mogą skorzystać z tak zwanej „lekcji godzinnej”.
Wyżywienie dostępne na miejscu w hotelu to świetne rozwiązanie dla osób, chcących po aktywnościach na stoku – wybrać się prosto do pokoju. Narciarze, mający ochotę na zwiedzanie miasteczka – powinni zdecydować się na wyżywienie w jadłodajniach i restauracjach, w których spróbują lokalnych przysmaków (na przykład sera wędzonego).
Znajdujące się w południowej części Niemiec oraz w Alpach Zachodnich stoki narciarskie to gratka dla fanów białego szaleństwa. Ich stosunkowo niedalekie położenie względem naszego kraju sprawia, że wielu Polaków preferujących narciarstwo lub snowboarding wyjeżdża na narty właśnie do Niemiec. Każdy wyjazd jednak powinien być poprzedzony...
Austria to kraj, w którym ponad połowę obszaru stanowią tereny górskie. Jest więc znakomitym miejscem na zimowe wyjazdy narciarskie czy snowboardowe. Alpy posiadają swój własny klimat, kształtowany nie tylko przez pogodę, ale także mieszkańców, turystów i lokalną kulturę. Poza stokami czekają na nas przepiękne miasteczka z typowym...
Zastanawiasz się gdzie na narty pojechać w sezonie 2020/2021? Zdecydowana większość polskich narciarzy wybiera krajowe stoki. Przyciągają ich dwukrotnie niższe ceny karnetów niż w Alpach, a także łatwość dojazdu do ośrodków narciarskich. W ciągu ostatnich lat znacznej poprawie uległ również stan infrastruktury w wielu polskich kurortach.
Wygoda, zaplanowany dzień, zakwaterowanie rzut beretem od stoku. Czy zimowy urlop może wyglądać bardziej idealnie? Dla jednych nie, dla innych owszem! O zorganizowanych wyjazdach na narty można dyskutować godzinami, spierając się co jest zaletą, a co wadą. My przybliżamy temat wielopłaszczyznowo, biorąc pod lupę najważniejsze czynniki....