Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Opinie o ubezpieczeniach na narty - jakie wybrać?

Wypadek na stoku

Polacy coraz częściej decydują się wyjeżdżać zimą w góry, a głównym celem jest uprawianie sportów zimowych. Narciarstwo i snowboard do dyscypliny, w których nietrudno o kontuzję, dlatego każdy wyjazd – nie tylko zagraniczny, ale także w rodzime góry – wymaga ubezpieczenia turystycznego. Oto najważniejsze informacje o polisie na narty.

29% Polaków deklaruje, że potrafi jeździć na nartach, z czego 70% regularnie wyjeżdża na stok, wynika z badania Polskich Kolei Linowych przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS. Polacy kochają narty i snowboard, a zimowy wyjazd w góry zwykle przybiera taki właśnie cel. Wciąż większość polskich narciarzy wybiera rodzime stoki, ale proporcje ceny do jakości z każdym rokiem przeważają na korzyść stoków zagranicznych. Za podobne co w Polsce pieniądze, otrzymamy znacznie lepsze warunki jazdy.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla siebie i rodziny

Czy narty są bezpieczne?

Jazda na nartach jest sportem narażającym na liczne kontuzje. Narciarze i snowboardziści miewają podobne kontuzje, a najczęściej urazy dotyczą kończyn dolnych (kostki, kolana; złamania, skręcenia). Drugie w kolejności są przypadki uszkodzeń kręgosłupa, a na ostatnim miejscu znajdują się urazy głowy, co może być wynikiem dużego zdyscyplinowania narciarzy w zakresie zakładania kasku ochronnego.

Bezpieczeństwo na nartach jest pojęciem względnym, gdyż zależy od szeregu różnych czynników: od umiejętności, wyboru stoku i trasy, brawury po zwykłe szczęście. Niestety bywa, że najlepszy narciarz ulega wypadkowi nie ze swojej winy.

Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe oraz Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia podkreślają istotność zakupu ubezpieczenia na narty. Tym bardziej, że zakres takiej ochrony wybiega znacznie dalej niż – co równie oczywiście ważne – pokrycie kosztów leczenia.  

Pamiętaj! Ubezpieczyciele mogą kwalifikować narciarstwo do sportów wysokiego ryzyka/sportów ekstremalnych, które wymagają odrębnego ubezpieczenia/rozszerzenia. Wykupienie tradycyjnego ubezpieczenia i wypadek na nartach mogą skutkować odmową wypłaty odszkodowania oraz pokrycia kosztów leczenia. Dlatego zawsze upewnij się, do jakiej kategorii ubezpieczyciel zalicza narciarstwo.

Warto pamiętać, że zdecydowana większość ubezpieczycieli określa w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, że ochrona polisy obowiązuje wyłącznie przy zjazdach trasami oznaczonymi i zabezpieczonymi. Wypadek mający miejsce na trasie dzikiej najpewniej nie będzie w takiej sytuacji uwzględniany.

Ubezpieczenie na narty a EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to uprawnienie do podstawowego, niezbędnego leczenia na terenie Unii Europejskiej i krajów EFTA przysługujące obywatelom krajów członkowskim. Warunkiem jest oczywiście posiadanie ubezpieczenia w kasie chorych we własnym kraju.

Aby otrzymać EKUZ, należy przed wyjazdem zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ w celu wyrobienia plastikowej, niewielkiej karty. Jest ona wydawana na miejscu.

W razie zachorowania lub wypadku za granicą, posiadając EKUZ, poszkodowany turysta uzyska niezbędną pomoc medyczną w takim samym zakresie, jaki obowiązuje w danym kraju. Nie zawsze będzie to pomoc bezpłatna. Jeśli np. we Włoszech usługa ratownictwa jest pełnopłatna i pokrywana przez poszkodowanego, to także Polak będzie musiał uiścić opłatę. Francuzi partycypują w 30% kosztów wizyty lekarskiej, a w Austrii poszkodowany płaci za przejazd karetką (oprócz wybranych przypadków) – taka sama zasada będzie dotyczyła Polaków posiadających EKUZ.

Zajmując się tematem narty a EKUZ, warto też podkreślić, że ubezpieczenie to zapewni bezpłatną pomoc jedynie w publicznych placówkach medycznych, a niejednokrotnie w popularnych kurortach zimowych znajdują się wyłącznie prywatne przychodnie czy ośrodki zdrowia.

EKUZ na narty ma też bardzo ograniczony zakres. Oto czego nie uwzględnia:

  • Leczenie w placówkach prywatnych – EKUZ jest honorowane przede wszystkim w placówkach medycznych, które mają podpisaną umowę z kasą chorych. Niewiele prywatnych ośrodków zdrowia umożliwi leczenie z kartą EKUZ, a jeśli tylko taki będzie znajdował się w pobliżu miejsca zdarzenia/wypadku, to poszkodowany będzie musiał zapłacić za pomoc medyczną.
  • Ratownictwo – Polska jest ewenementem, jeśli chodzi o udzielanie pomocy ratowniczej w górach nieodpłatnie. Niemal w każdym innym górskim kraju ratownictwo jest usługa płatną i pokrywaną przez poszkodowanego, bez znaczenia jaka była przyczyna zdarzenia: niefrasobliwość turysty czy zwykły przypadek. Warto tu dodać, że godzina pracy helikoptera ratowniczego zaczyna się od 5000 zł, więc koszty akcji ratowniczej są znaczne.
  • Ubezpieczenie OC - ­uszkodzenia zdrowia lub mienia osoby trzeciej może doprowadzić do konieczności wypłaty odszkodowania lub nawet renty przez sprawcę. EKUZ nie zawiera takiej ochrony, zapewni ją wyłącznie ubezpieczenie turystyczne.
  • Transport medyczny do kraju – EKUZ nie pokrywa również transportu medycznego do kraju poszkodowanego, a ten jest niezbędny w wielu sytuacjach, nawet jeśli dojdzie do złamania kończyn.
  • Ubezpieczenie NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni wypłatę odszkodowania lub pokryje koszty rehabilitacji w razie, gdy na stoku dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.
  • Zakwaterowanie, przedłużenie pobytu ze względu na COVID-19 – obostrzenia związane z COVID-19 zmieniają się diametralnie w zależności od liczby zachorowań i podejścia rządzących w danym kraju. Jednak zazwyczaj zachorowanie za granicą generuje konieczność wydłużonego pobytu, nawet gdy chory lekko a nawet bezobjawowo przechodził chorobę. EKUZ nie pokryje tych kosztów, natomiast większość polis podróżnych posiada rozbudowane pakiety ochronne w razie zachorowania na koronawirusa.

Gdzie ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe?

Większość krajów nie reguluje konieczności posiadania ubezpieczenia na narty. Taka forma ochrony jest wyłącznie inicjatywą turystów, którzy przezornie wolą zapewnić sobie spokojny i bezpieczny wyjazd. Jednak w tym zakresie coś zaczyna się zmieniać. Włochy, jako pierwszy kraj, z początkiem stycznia 2022 r. wprowadziły obowiązkowe ubezpieczenie OC na narty. Brak OC skutkuje mandatem od 100 do 150 euro oraz konfiskatą karnetu narciarskiego.

Co więcej od tego roku wprowadzona została kontrola trzeźwości na stoku. Turystom nie stroniącym od procentów podczas uprawiania sportów zimowych grozi mandat od 250 do 1000 euro. W tym momencie trzeba podkreślić ważną rzecz, w pozostałych krajach wypadek w stanie nietrzeźwości także wiąże się z konsekwencjami – ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów leczenia, jeśli poszkodowany był pod wpływem alkoholu. Część turystów z tego powodu decyduje się na wykupienie rozszerzenia tzw. klauzuli alkoholowej na narty. Oczywiście posiada ona swoje ograniczenia – określony zakres stężenia alkoholu – ale w przypadku spożycia niewielkiej ilości alkoholu na stoku zapewni ochronę.

Osoby poniżej 18. roku życia muszą nosić kaski narciarskie.

Na ten moment obowiązkowe ubezpieczenie OC dotyczy wyłącznie włoskich stoków, ale możliwe, że w ślad pójdą inne kraje. Co ciekawe, pomysł zdają się popierać nawet turyści:

„Narzucone OC to dobry pomysł, czego jestem najlepszym przykładem. Mój wypadek na stoku – wjechanie w jakiegoś Austriaka – kosztowało mnie grubo ponad 20 tysięcy złotych. Wina była ewidentnie moja, poszkodowany doznał urazu, w wyniku którego musiał przejść rehabilitację i niestety rachunek otrzymałem ja. Dziś jestem mądrzejszy po szkodzie i sam kupuję ubezpieczenie na narty, ale wtedy myślałem – no proszę, po to płacę w Polsce, mam EKUZ, jeżdżę na nartach od dzieciaka, po co mi ubezpieczenie? No to los mi pokazał….” Taki komentarz p. Jarka pojawił się pod postem o obowiązkowym OC we Włoszech.

Przykładowe koszty leczenia i ratownictwa

Posiadacze karty EKUZ za granicą rzadko kiedy mogą liczyć na 100-procentowe pokrycie kosztów leczenia i zakupu leków. Zazwyczaj konieczne jest pokrycie 30-40% sumy, a w przypadku transportu medycznego do Polski i ratownictwa górskiego płatność spoczywa wyłącznie na barkach poszkodowanego turysty.

Poniższa tabela przedstawia koszty opieki medycznej w kilku wybranych krajach, do których Polacy chętnie wyjeżdżają na narty.

Kraj

Wizyta lekarska (nagłe przypadki)

Pobyt w szpitalu

Stomatolog

Transport karetką

Transport medyczny do Polski

Ratownictwo górskie

Czechy

30 Kč

90 Kč

90 Kč

90 Kč

Odpłatnie

Odpłatnie

Słowacja

Bezpłatnie

2-10 Euro

2 Euro

0,10 EUR/km

Odpłatnie

Odpłatnie

Austria

Bezpłatnie

12-20 Euro

Częściowe

Bezpłatnie

Odpłatnie

Odpłatnie

Francja

7-8 Euro

18 Euro

7-8 Euro

Częściowe

Odpłatnie

Odpłatnie

Włochy

Bezpłatnie (lub 36,15 euro w przypadku specjalisty)

Bezpłatnie

100% ceny

Bezpłatnie (w nagłych przypadkach)

Odpłatnie

Odpłatnie

Szwajcaria

33 CHF dla dzieci i młodzieży, 92 CHF dla osób dorosłych

33 CHF dla dzieci i młodzieży, 92 CHF dla osób dorosłych; dodatkowa hospitalizacja - 15 CHF za dzień dla osób po 26 roku życia

33 CHF dla dzieci i młodzieży, 92 CHF dla osób dorosłych

50% ceny

Odpłatnie

Odpłatnie

źródło: polisanarciarska.pl

Najtańsze ubezpieczenie narciarskie

Warto zaznaczyć, że wyjazd w słowacką część Tatr, mimo że tak blisko polskich stoków, będzie odbywał się już na zupełnie innych zasadach. Bywa, że podczas wyjazdu w polskie góry narciarze celem urozmaicenia decydują się na jeden dzień jechać na stok do Słowacji. W takiej sytuacji rzadko kto pomyśli o ubezpieczeniu turystycznym. A wypadek na słowackim stoku wiąże się z płatnym udzieleniem pomocy przez ratowników górskich.

Pamiętaj! Na Słowacji ratownictwo górskie jest pełnopłatne i pokrywane przez poszkodowanego narciarza czy snowboardzistę.

Co powinna zawierać polisa dla narciarza?

  • Koszty leczenia – najważniejsza pozycja, jeśli chodzi o ubezpieczenie dla narciarza. Suma gwarantowanych kosztów leczenia za granicą powinna wynosić co najmniej 30 000 euro i wzrastać, im dalszy od Polski kraj destynacji, i im droższe leczenie w nim.
  • Ratownictwo górskie – GOPR i TOPR świadczą usługi bezpłatnie, jednak to wyjątek w krajach z turystyką górską. Akcje ratownicze to koszt idący nawet w kilkuset tysiącach euro. Konieczne jest też zwrócenie uwagi na wysokość kwoty w ubezpieczeniu: minimalna rekomendowana to 5 000 euro.
  • Transport medyczny do kraju – niepokrywany z NFZ, a również generujący znaczne koszty. Zapewni je wyłącznie polisa podróżna.
  • Ubezpieczenie OC – stłuczka na stoku, zniszczenie sprzętu innego narciarza, a nawet zdarzenie na wyjeździe niezwiązane z nartami (np. dziecko rozbije hotelowe okno) – w takich przypadkach zawsze pomocne będzie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.
  • Ubezpieczenie NNW – jeśli na stoku dojdzie do wypadku w wyniku którego konieczna będzie rehabilitacji, to ubezpieczenie NNW pokryje jej koszty. Poszkodowany będzie mógł także liczyć na odszkodowanie, gdy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu.
  • Ochrona COVID-19 – przedłużony o 2 tygodnie pobyt, leczenie, przełożony lot powrotny może wygenerować dodatkowe koszty. A niestety to wszystko może spotkać w sytuacji zakażenia koronawirusem. Wyjeżdżając obecnie za granicę, bez względu na cel wyjazdu, zdecydowanie warto posiadać to zabezpieczenie.
  • Assistance – to niezwykle przydatna opcja w sytuacji wypadku podczas pobytu za granicą. Ubezpieczyciel w razie potrzeby może zapewnić pomoc w opiece nad dziećmi bądź dojazd bliskiej osoby, gdy rodzice są poszkodowani. Ubezpieczyciel pokryje koszt tłumacza czy prawnika, dodatkowego noclegu oraz zapewni wszelkie niezbędne informacje.
  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego – istotne, gdy w grę wchodzą drogie narty i snowboard, dojdzie do wypadku na stoku lub kradzieży sprzętu bądź zagubienia przez linie lotnicze.

Pani Beata tak wspomina wyjazd na narty do Włoch: Nigdy nie pomyślałabym, że dzięki ubezpieczeniu turystycznemu, który w zamyśle miał chronić nasze zdrowie i opłacić leczenie w razie „w”, uda nam się sprawnie załatwić sprawy związane ze stłuczką samochodową podczas wyjazdu do Włoch. Miała miejsce nieprzyjemna sytuacja na drodze, niestety policjanci mówili tylko po włosku, my po angielsku (i to też nie jakoś wybitnie), w końcu mąż wpadł na pomysł, aby zadzwonić do ubezpieczyciela, w którym ubezpieczyliśmy się na podróż. Okazało się, że w cenie mamy też assistance i pomoc tłumacz! To nas uratowało, nie wiem jak sami mielibyśmy załatwić te wszystkie formalności po włosku…..

Cena ubezpieczenia narciarskiego

Ubezpieczenie turystyczne na narty - ile kosztuje i czy warto wydawać te pieniądze, mając kartę EKUZ? Odpowiedź jest jedna: TAK! Koszt ubezpieczenia na narty na 1 dzień wynosi tyle, co espresso w restauracji. I mowa tu o polisie z wysokimi kosztami leczenia, ratownictwa i bogatym pakietem pozostałych usług – jej koszt to 12,45 zł za dobę ochrony, a  suma kosztów leczenia wynosi 40 000 000 zł.

Najtańsze ubezpieczenie kosztuje jeszcze mniej, jedyne 3,92 zł, jednak ochrona nie jest w tym przypadku wystarczająca, m.in. brak jest ubezpieczenia OC, a suma kosztów leczenia wynosi jedynie 200 000 zł.

 

Koszt 1-dniowej polisy

Pokrycie kosztów leczenia

Ratownictwo

NNW

OC

   

OC Sportowe

Sprzęt sportowy

COV-

ID-19

Klauzula alkoholowa

AXA Assistance

3,92 zł

200 000 zł

200 000 zł

20 000 zł

-

-

-

TAK

za dopłatą w wysokości 15% składki

Signal Iduna

9,04 zł

90 697,17 zł

31 744,01 zł

15 000 zł

275 191 zł

137 595 zł

-

TAK

NIE

Generali

10,00 zł

200 000 zł

200 000 zł

30 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

-

TAK

TAK

AXA Assistance

12,45 zł

40 000 000 zł

40 000 000 zł

150 000 zł

1 500 000 zł

1 500 000 zł

3000 zł

TAK

za dopłatą w wysokości 15% składki

Nationale Nederlanden

14,11 zł

500 000 zł

100 000 zł

25 000 zł

300 000 zł

300 000 zł

-

TAK

TAK

Generali

26 zł

800 000 zł

800 000 zł

50 000 zł

300 000 zł

300 000 zł

1000 zł

TAK

TAK

Allianz

27,26 zł

500 000 zł

50 000 zł

40 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

4000 zł

TAK

NIE

źródło: polisanarciarska.pl

PODSUMOWANIE

  1. Wyjazd na narty wymaga dobrego ubezpieczenia turystycznego. Dotyczy to zarówno wyjazdu w polskie góry, jak i za granicę.
  2. Karta EKUZ nie jest wystarczającym zabezpieczeniem podczas wyjazdu narciarskiego za granicę. Nie obejmuje m.in.: transportu medycznego do kraju, ubezpieczenia OC, NNW, assistance, ratownictwa. Zazwyczaj konieczne jest też dopłacenie do kosztów leczenia, leków lub przyjazdu karetki.
  3. Najtańsze ubezpieczenie na narty kosztuje 3,92 zł za jeden dzień ochrony. Optymalne ubezpieczenie, z bogatym pakietem i wysokimi sumami kosztów leczenia, kosztuje 12,45 zł. Tyle co kawa w restauracji.
  4. Suma gwarantowanych kosztów leczenia podczas wyjazdu za granicę powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a kosztów ratownictwa – 5 000 euro.
  5. Kupując ubezpieczenie turystyczne, zwróć uwagę jak w OWU określony jest sport w postaci narciarstwa i snowboardu. Być może jest zakwalifikowany jako sport wysokiego ryzyka, który wymaga odrębnych rozszerzeń.

FAQ

  1. Wykupiłem ubezpieczenie turystyczne z wysokimi kosztami leczenia. Podczas zjazdu w Austrii miałem wypadek na stoku, ale ubezpieczyciel odmówił pokrycia wysokich kosztów leczenia i transportu karetką, tłumacząc to moim stanem nietrzeźwości. Tak, wypiłem kilka grzańców w ciągu dnia, ale przecież miałem ubezpieczenie.
    Ubezpieczyciel miał prawo odmówić pokrycia kosztów leczenia, jeśli w OWU widniał zapis o braku ochrony polisy w sytuacji, gdy do zdarzenia doszło pod wpływem alkoholu. Pełnym zabezpieczeniem byłoby wykupienie klauzuli alkoholowej, która uwzględnia zdarzenia, do których doszło w stanie wskazującym na spożycie alkoholu (zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza). Wyższe stężenia alkoholu i stan nietrzeźwości może wykraczać poza zakres „klauzuli alkoholowej”. Wszystkie te informacje zawierają OWU, dlatego jak zawsze podkreślamy, że znajomość tego dokumentu jest niezbędna.
  2. Czy ubezpieczenia posiada jakiś okres karencji? Ile wcześniej musi zostać wykupione?
    Ubezpieczenie na narty na rankomat.pl można wykupić nawet na lotnisku przed samym wylotem w góry. Pomocny jest przejrzysty i intuicyjny system zakupu przez internet. A samo ubezpieczenie działa od momentu zakupu. Więcej informacji i formularz zakupu znajdziesz w kalkulatorze ubezpieczeń narciarskich na polisanarciarska.pl.
  3. Czy w polskie góry również potrzebuję ubezpieczenia turystycznego?

Nie jest ono obowiązkowe, ale bardzo wskazane. Dlaczego? Z prostego powodu: zawiera wielu przydatnych usług i możliwości, których nie daje leczenie na kasę chorych. W zakresie ubezpieczenia turystycznego na narty znajduje się taka ochrona jak: ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie OC i OC sportowe, assistance, assistance samochodowy, ochrona COVID-19 oraz ratownictwo. Oczywiście w polskich górach akcja ratownicza przeprowadzana jest za darmo, ale wystarczy, że do wypadku dojdzie po słowackiej części góry i już poszkodowany zostanie obciążony kosztami.

Średnia ocena: 3.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa