Wyjazd na narty staje się dla nas coroczną tradycją i już od pierwszych zimowych miesięcy nie możemy doczekać się opadów śniegu. Narciarstwo oraz snowboard mogą być również poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Na stoku o wypadek nietrudno, dlatego przed wyjazdem warto odpowiednio się przygotować zarówno fizycznie, jak i pod względem finansowym.
fot: pixabay.com
Każdy wyjazd na stok jest pewnym obciążeniem domowego budżetu. Nie są to zawrotne sumy, warto jednak zadbać, aby podczas wyjazdu nie stracić całego majątku. A tak może się stać przykładowo, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu na zagranicznym wyjeździe. Koszty leczenia czy pokrycia szkód wyrządzonych osobom trzecim mogą okazać się bardzo wysokie. Rozwiązaniem będzie odpowiednio dobrana polisa narciarska.
Polisa narciarska jest niczym innym, niż ubezpieczeniem turystycznym uwzględniającym uprawianie sportów zimowych. W jej podstawowym zakresie znajduje się ubezpieczenie kosztów leczenia oraz assistance medyczny. Polisa ta posiada określoną sumę ubezpieczenia. Musimy pamiętać, że oznacza ona kwotę, do której towarzystwo pokrywa wydatki poniesione z tytułu wypadku czy kolizji podczas zjazdu. Jeśli więc ubezpieczymy się na 50 tys. zł, a koszty usług medycznych wyniosą 70 tys. zł, różnicę będziemy musieli opłacić z własnej kieszeni. Warto ustalać wysokie sumy ubezpieczenia, adekwatne do cen dla kraju docelowego. Rachunek za tę samą operację czy identyczny pod względem długości pobyt w szpitalu na terenie Słowacji i Norwegii będzie się różnił i to znacznie.
Finansowanie leczenia, jeśli wypadek przydarzy się nam na polskim stoku, opiera się na nieco innych zasadach. Będąc ubezpieczonym w NFZ, w razie wypadku na stoku, otrzymamy darmową pomoc medyczną. To samo dotyczy kosztów poszukiwań oraz ratownictwa. Wykupując indywidualną polisę na wyjazd narciarski musimy zwrócić uwagę na NNW – bo właśnie to będzie podstawą w Polsce. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje dwa podstawowe zdarzenia: uszczerbek na zdrowiu i śmierć. W pierwszej sytuacji otrzymamy odszkodowanie zależne od procentowego uszkodzenia ciała – dokładne stawki znajdziemy w OWU naszej polisy. W najgorszym przypadku, czyli gdy w następstwie nieszczęśliwego wypadku nastąpi zgon, pieniądze otrzymają nasi najbliżsi.
Nieobowiązkowym, ale równie ważnym co powyższe, powinno być dla nas ubezpieczenie OC, które chroni przed niepotrzebnymi wydatkami w sytuacji, gdy będziemy sprawcami danego zdarzenia. Na stoku nietrudno o wypadek z udziałem innego narciarza. Jeśli to my zawinimy, a druga osoba dozna poważnych obrażeń, może domagać się od nas odszkodowania. OC zapewnia pokrycie właśnie takich kosztów i okaże się szczególnie ważne za granicą, gdzie świadomość tamtejszych narciarzy jest dużo wyższa.
O tym, co obowiązkowe na stoku, powinien wiedzieć każdy narciarz i snowboardzista. Przede wszystkim musimy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Tylko wtedy uda nam się uniknąć nieszczęśliwych wypadków, których koszty mogą być dla nas sporym obciążeniem, a sam pobyt niemiłym wspomnieniem.
Julietta Maciejak
Zimowe wakacje już zaplanowane – wyjeżdżasz na narty do Austrii. Jak dobrze ubezpieczyć się na taką wyprawę? Co powinna zawierać twoja polisa narciarska, aby skutecznie Cię chroniła? O czym powinieneś wiedzieć, zanim udasz się na austriacki stok? Odpowiedzi poznasz w naszym poradniku z cyklu "Wyjeżdżam na narty do...".
Zaplanowałeś już zimowe wakacje - wyjeżdżasz na narty do Włoch. Do aktywnego wypoczynku trzeba się odpowiednio przygotować. Jaką polisę narciarską powinieneś kupić, aby skutecznie Cię chroniła? O czym powinieneś pamiętać przed udaniem się na włoski stok? Odpowiedzi poznasz w kolejnym poradniku z cyklu "Wyjeżdżam na narty do...".
Austria to kraj, w którym ponad połowę obszaru stanowią tereny górskie. Jest więc znakomitym miejscem na zimowe wyjazdy narciarskie czy snowboardowe. Alpy posiadają swój własny klimat, kształtowany nie tylko przez pogodę, ale także mieszkańców, turystów i lokalną kulturę. Poza stokami czekają na nas przepiękne miasteczka z typowym...
Słowenia jest jednym z najmniej popularnych alpejskich krajów narciarskich, aczkolwiek wartym naszej uwagi. Mała liczba odwiedzających tym bardziej powinna zachęcić Cię do sprawdzenia, co może zaoferować ten mały kraj, po części nawiązujący do każdej z kultur sąsiadujących z nim państw. Jak się okazuje w Słowenii również można...