Czy jazda na nartach bez ochraniaczy jest zabroniona? Co na to OWU?

Wybierając się na narty staramy się kupić wszystkie potrzebne rzeczy i jak najlepiej przygotować do uprawiania zimowych sportów. Odpowiednie ubrania i sprzęt to podstawa. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

ubezpieczenie dla narciarzafot: pixabay.com

Bezpieczeństwo na stoku jest tym o czym przede wszystkim powinniśmy pamiętać. Aby nie przeziębić się już pierwszego dnia potrzebne będą specjalnie dostosowane ubrania: wodoodporna kurtka i spodnie. Jeżeli nie posiadamy swojego sprzętu prawdopodobnie wypożyczymy go na miejscu. Przydatne mogą okazać się również kask oraz ochraniacze. Czy jednak konieczne?

    Zadbaj o bezpieczeństwo

Bez ochraniaczy?

Z pewnością nie. Ryzyko złamań z ochraniaczami znacząco maleje. Narciarze powinni zdecydować się na ochronę kolan, natomiast snowboardziści szczególnie powinni uważać na swoje nadgarstki. Są to najczęstsze przypadki kontuzji dla obydwu grup sportowców. Ochrona zdecydowanie się przyda, jednak wchodząc na stok nie mamy obowiązku ich posiadania. Inaczej wygląda sprawa z kaskiem.

Dla kogo kask?

O ile w Polsce nie musimy posiadać na stoku ochraniaczy, to kask już tak, chociaż też nie wszyscy. Dorośli mogą zadbać o jego posiadanie, co z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa, jednak nie jest to ich obowiązkiem. Do jazdy z kaskiem zobligowane są wszystkie osoby, które nie ukończyły 16 roku życia. W przypadku jego braku odpowiedzialność spoczywa na rodzicach lub opiekunach nieletnich. W najlepszym przypadku otrzymają oni mandat. Jeżeli dojdzie do wypadku konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze i to nie tylko finansowe.

Kask w europejskich kurortach

Obowiązek posiadania konstrukcyjnie dopasowanego kasku przez osoby do 16 roku życia dotyczy polskich warunków. A jak to wygląda w innych krajach? Przykładowo w Austrii, Chorwacji i Czechach o ochronie muszą pamiętać dzieci, które nie ukończyły 15 lat. Rok krócej, czyli do 14 roku życia muszą jeździć w kasku nieletni we Włoszech. W Niemczech natomiast posiadanie odpowiedniego nakrycia głowy jest zalecane, chociaż nieobowiązkowe.

Nawet jeśli w danym kraju i dla danej grupy osób nie ma obowiązku jazdy z kaskiem, każdorazowo powinniśmy czytać regulamin terenu sportowego. Niektóre stacje mogą zastrzec sobie takie warunki. OWU jasno nie określa wyłączenia odpowiedzialności w przypadku braku kasku czy ochraniaczy. Możemy się jednak odnieść do zapisu o nieprzestrzeganiu prawa. Jeżeli małoletni jeżdżą bez ochrony, chociaż taki obowiązek posiadają, po wystąpieniu szkody TU odmówi wypłaty odszkodowania.

    Ochrona na stoku

Ubezpieczenie na wyjazd narciarski w wielu wypadkach może okazać się bardzo przydatne. Poza pokryciem kosztów może obejmować organizację pomocy i zapewnić niezbędne bezpieczeństwo. Zawsze jednak powinniśmy czytać OWU. Tylko dzięki temu unikniemy sporów z towarzystwem i będziemy wiedzieli na co możemy liczyć.

Julietta Maciejak

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa