Jak czytać OWU - ubezpieczenie narciarskie

OWU narciarskie -  jak czytać?

Ubezpieczenia narciarskie są oczywistym produktem, mającym na celu zagwarantowanie pokrycia kosztów leczenia za granicą, jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania. Zawarcie umowy jest banalnie proste, jednak zapoznanie się z jej szczegółowymi warunkami już niekoniecznie. Niestety bardzo często nieświadomie zawieramy nie najkorzystniejszą polisę.

Przy zakupie ubezpieczenia narciarskiego potwierdzasz, że zapoznałeś się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Tylko czy tak szczerze mówiąc, robisz to? Jeżeli odpowiedź brzmi nie, to popełniasz poważny błąd, ponieważ OWU to najważniejszy dokument ubezpieczenia. Większość sporów prowadzonych przez klientów z towarzystwami wynika właśnie z nieznajomości warunków ubezpieczenia. Mimo, że dokument jest dość obszerny powinieneś się z nim zapoznać. Podpowiemy Ci, na co zwrócić szczególną uwagę.

Najważniejsze: czytaj wyłączenia!

 
Można by się nawet pokusić o stwierdzenie, że jest to pierwszy element, na który musisz zwrócić uwagę. Niejednokrotnie sądzimy, że polisa uchroni nas na wypadek pewnych zdarzeń, które jak się później okazuje, zostały zawarte w spisie wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa. Jeżeli tak, sprawdź czy nie możesz rozszerzyć ochrony właśnie o te zdarzenia. Tak jest w przypadku np. uprawiania sportów czy chorób przewlekłych.

Dokładne wczytanie się we wszystkie wyłączenia, uniknie wielu problemów w późniejszym czasie. Doskonale będziesz wiedział w jakiej sytuacji polisa nie obowiązuje i nie będziesz narażony na zbędne formalności i wyjaśnienia z towarzystwem. Jeżeli, któreś z wyłączeń zawartych w OWU jest dla Ciebie niejasne, zadzwoń bezpośrednio do towarzystwa i upewnij się co ono oznacza wg nich.

kup ubezpieczenie na narty

Wysokość wypłaty świadczenia


Z OWU dowiesz się także, jakie procedury obowiązują przy ustalaniu zasadności i wysokości roszczenia. Oprócz warunków, które musisz spełnić, czyli wymaganych dokumentów i terminów, znajdziesz informacje, ile może wynosić maksymalne świadczenie. Poza oficjalnymi sumami ubezpieczenia, które jeśli nie w OWU, to z pewnością znajdziesz w dokumencie polisy, powinieneś sprawdzić również jaki procent kwoty wypłaca towarzystwo w niektórych przypadkach.

Kwota wypłaty odszkodowania nie zawsze będzie równa sumie ubezpieczenia. Ma to miejsce przykładowo w przypadku OC lub NNW. Jakie mogą być maksymalne roszczenia? To wszystko zależy od towarzystwa, jednak podajemy kilka przykładów:

  1. Następstwa nieszczęśliwych wypadków:
    • W przypadku śmierci ubezpieczonego towarzystwo może wypłacić jedynie określoną cześć SU (np. TU Europa – 60%, Axa – 50 %, ERV – 50%).
    • W przypadku częściowego uszczerbku na zdrowiu wypłacany jest taki procent sumy ubezpieczenia, w jakim ubezpieczony doznał uszczerbku na zdrowiu (np. całkowita utrata wzroku w jednym oku to ok. 30-40% SU, utrata zęba – ok. 1 %, złamanie kości śródstopia ok. 1-10%)
  2. Odpowiedzialność Cywilna – dla szkód na mieniu niektóre towarzystwa określają znaczące limity wypłaty SU (np. Allianz, Axa – 10%, ERV, Europa – 20%).
  3. Udział własny – w niektórych przypadkach zawierane są również przepisy mówiące o wkładzie własnym, czy miniamalnej kwocie szkody, od której towarzystwo ponosi odpowiedzialność. Oznacza to, że koszty szkody do określonej kwoty, ponosi sam ubezpieczony. TU Europa natomiast zastrzega sobie, że w przypadku ubezpieczenia bagażu, wypłata należnego świadczenia zostanie pomniejszona o 30 €, a przy OC o 200 €.

Porównaj ubezpieczenia

Definicje, czyli podstawa do zrozumienia OWU

 
W każdym OWU znajduje się dział poświęcony definicjom i powinieneś się z nim zapoznać, jeżeli chcesz dowiedzieć się, o co właściwie chodzi osobom, które tworzyły dokument o nazwie OWU. To co Ty rozumiesz przez dane pojęcie, nie zawsze będzie się pokrywać z definicją ubezpieczyciela. Dokładne przeczytaj wyjaśnienia pojęć i na tej podstawie zapoznawaj się z pozostałymi częściami OWU, aby nie tylko przeczytać dokument, ale również go zrozumieć.

jak czytać ogólne warunki ubezpieczenia narciarskiegoźródło: opracowanie własne

Zrozumienie OWU pomaga uniknąć wielu sporów z ubezpieczycielem,  a właściwie błędnego rozumowania przez klientów umów, które zawierają. Mimo że Ogólne Warunki Ubezpieczenia wydają się skomplikowanym dokumentem, po przeczytaniu ich ze zrozumieniem, mogą okazać się całkiem oczywiste. Należy przede wszystkim zwracać uwagę na najważniejsze elementy, które są podane na powyższej grafice.

Julietta Pawlak

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa