Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Gdzie wybrać się na narty w grudniu?

Narty Słowacja

Ale gdzie warto wybrać się na narty w grudniu? W tym artykule przedstawiamy kilka najlepszych miejsc na narty w grudniu  - opowiemy gdzie znajdziesz piękne krajobrazy, świeże powietrze i najlepsze zjazdy narciarskie. Na stoku niezależnie od tego czy jesteś doświadczonym narciarzem czy dopiero zaczynasz swoje zmagania ze sportami zimowymi, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy. Jakich? To i wiele innych oraz propozycje ośrodków narciarskich, do których warto się udać, znajdziesz w poniższym artykule.

Narty w grudniu: dlaczego warto?

Jeśli tutaj dotarłeś z pewnością rozważasz wyjazd na narty w grudniu, co jest doskonałym poysłem. Wyjazd w grudniu na narty to doskonały pomysł na odpoczynek, sylwestrową imprezę czy rodzinne święta. Najważniejsze zalety, z których możesz czerpać podczas nart w grudniu są:

  • Świeży śnieg, najczęściej w sporych ilościach. W grudniu pojawia się naturalna warstwa śniegu, co sprawia, że warunki do jazdy na nartach lub snowboardzie są o wiele lepsze. Chociaż większość ośrodków dba o sztuczne naśnieżanie stoków gdy go brakuje, nic nie może się równać z prawdziwym śniegiem i zimowymi krajobrazami.
  • Korzystne promocje. Na początku sezonu narciarskiego wiele miejsc oferuje atrakcyjne oferty na skipassy czy  zakwaterowanie. Ma być to promocja zimowiska, a zatem jest szansa, że śledząc uważnie stronę i social-media ośrodka, możesz zyskać spory kod rabatowy lub załapać się na promocje.
  • Świąteczna atmosfera. Jeśli wybierzesz się na narty w okresie przedświątecznym lub świątecznym, możesz poczuć niepowtarzalną atmosferę Bożego Narodzenia w górach. Bale sylwestrowe organizowane lokalnie w górach pękają w szwach - to doskonała okazja, żeby zawrzeć nowe znajomości. Nawet, jeśli na ogół unikasz ludzi, to czas z bliskimi z ciepłym kakao z widokiem na pasma górskie brzmi jak marzenie.
  • Wspaniała rekreacja na świeżym powietrzu. Narciarstwo to doskonały sposób na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Jest to tylko forma ruchu i budowania kondycji, ale także szlifowania nowych umiejętności.
  • Szeroki wybór. Grudzień to miesiąc, w którym otwarte są niemal wszystkie ośrodki narciarskie w Europie, zatem z pewnością będziesz miał w czym wybierać! 
     

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty w grudniu

Gdzie na narty w grudniu w Polsce?

  • Białka Tatrzańska - Zakopane

Białka Tatrzańska to ośrodek, który oferuje wiele tras o dużej intensywności, zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych  narciarzy. Oprócz narciarstwa, można tu zrelaksować się w termach, odwiedzić tradycyjne góralskie karczmy i poznać kulturę Podhala. Ceny skipassów są zazwyczaj są one podane w kasach i na oficjalnej stronie ośrodka (w innych miejscach mogą być nieaktualne). Bilety na wjazd na stok warto zarezerwować online, aby uniknąć kolejek przy kasie.

Sezon rozpoczyna się w tym roku 9 grudnia, a zatem w grudniu można się spodziewać fali spragnionych sportów zimowych turystów. Ośrodek z pewnością zadbał o to, aby przygotować się na sporą przepustowość, a zatem bez obaw - zarezerwuj sobie kilka dni wolnego i ucieknij w góry! 

  • Szklarska Poręba - Szrenica

To miejsce oferuje turystom piękne widoki oraz sporą różnorodność tras. Szklarska Poręba jest szczególnie popularna wśród rodzin z dziećmi, choć za wadę miejsca wielu podaje brak porządnego snowparku.

Trasy są za to zadbane i sztucznie naśnieżane, co umożliwia szusowanie wieczorami. Oprócz korzystania ze zjazdów, warto odwiedzić Wodospad Kamieńczyka i hutę szkła. 

  • Zieleniec (Ski Arena)  - Duszniki Zdrój

Zieleniec, znany również jako „Perła Ziemi Kłodzkiej”, to jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarskich w Polsce. Położony jest w Sudetach, w pobliżu miejscowości Duszniki-Zdrój w województwie dolnośląskim Zieleniec oferuje dość szeroki wybór tras narciarskich, co czyni go atrakcyjnym dla laików, jak i doświadczonych narciarzy. Jest tutaj około 30 wyciągów i 21 kilometrów tras o różnym stopniu trudności. Najdłuższa trasa prowadzi do „Jaskółki” i na około 1300 metrów długości. Ośrodek jest znany z dobrze przygotowanych tras dla snowboardzistów oraz znanych freestyle'u, z snowparkiem i halfpipe'em.

Zieleniec oferuje wiele innych lokalnych atrakcji, takich jak działanie na sankach, kuligi, spacery po szlakach komunikacyjnych oraz możliwość dostępu do Dusznika-Zdroju i małego uzdrowiska. Warto podkreślić, że sezon rozpoczyna się już w listopadzie, a zatem w grudniu tym bardziej możemy spodziewać się bezbłędnych warunków do uprawiania sportów zimowych.

  • Jaworzyna Krynicka - Beskid Sądecki

Jaworzyna Krynicka położona jest w Beskidzie Sądeckim, niedaleko malowniczej miejscowości Krynica-Zdrój w województwie małopolskim. Ośrodek jest znany z dobrze przygotowanych tras, które są regularnie ratrakowane i naśnieżane, a na szczyt możesz dostać się za pomocą nowoczesnych podnośników krzesełkowych i talerzykowych. Na terenie ośrodka znajdują się także szkółki narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu, co z pewnością ułatwi początki przygody z narciarstwem. Poza narciarstwem, ośrodek oferujący także inne atrakcje, takie jak jazda na sankach, kuligi oraz spacery po okolicznych trasach turystycznych. W Krynicy-Zdroju, który znajduje się w pobliżu, można znaleźć z uzdrowiskowych atrakcji, odwiedzić pijalnię wód mineralnych oraz wykryć się urokami uzdrowiska.

Gdzie na narty w grudniu za granicą?

  • Włochy - Madonna di Campiglio

Madonna di Campiglio leży w regionie Dolomitów i lodowców. Oferuje wiele doskonałych tras narciarskich o dużej różnorodności. Krajobrazy tutaj to nie tylko ośnieżone szczyty, ale robiące wrażenie skalne formacje. Malownicze atrakcje alpejskie, wspaniałe na Dolomity, możliwość oglądania w pobliskim Parku Narodowym Stelvio - to dopiero początek tego, co możesz tu zobaczyć. Sezon zaczyna się tutaj pod koniec listopada i trwa nawet 150 dni!

Dostępnych jest 40 tras, wśród których dominują niebieskie, ale każdy znajdzie coś dla siebie. Ceny w Madonna di Campiglio mogą być stosunkowo wysokie, ale idące w parze z jakością i bezbłędną obsługą.

  • Słowacja - Jasna 

Słowacja to doskonały pomysł zarówno na weekendowy wypad ze względu na szybki dojazd z Polski, ale również nieco dłuższe ferie, szczególnie zważywszy na przystępne ceny w tym kraju. Położony jest w centrum parku narodowego Tatry Niskie i słynie z bycia największą stacją narciarską w całej Słowacji.

Sezon zaczyna się wraz z początkiem grudnia, zatem nie czekaj ani chwili z planowaniem wyjazdu! Tras jest aż 41, składających się na aż 55,8 km zjazdów, z czego najdłuższa ma 3,5 km i z pewnością może stanowić wyzwanie dla niejednego narciarza. Wśród różnych poziomów trudności każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz zjazdów do Twojej dyspozycji będzie również m.in. świetny snowpark. 

  • Szwajcaria - Verbier

Verbier to jeden z największych obszarów narciarskich w Europie - to raj dla freeride'u i narciarzy ze względu na dość “specyficzne trasy”. Sam ośrodek to nie tylko narciarstwo, ale również wyśmienita kuchnia i bogate życie nocne.

Verbier znane z luksusów, co wpływa na ceny, ale zdecydowanie warto, jeśli masz nieco większy budżet na wyjazd. Poza tym łączna długość tras w Verbier to ponad 400 kilometrów! Dominują trasy czerwone, choć na tak wielkim obszarze można znaleźć wiele tras dla siebie niezależnie od poziomu zaawansowania. Sezon rusza już na początku listopada. 

  • Francja - Chamonix-Mont-Blanc 

Chamonix-Mont-Blanc, znane również jako Chamonix, to jedno z najbardziej prestiżowych miejsc na świecie dla narciarzy. Leży na wysokości 1050 metrów nad poziomem morza, u podnóża góry Mont Blanc. Oferuje wiele tras narciarskich, w tym trasy dla początkujących, ale i zaawansowanych narciarzy, a także doskonałe warunki do freeride'u.

Malownicze miasteczko w Alpach Francuskich może poszczycić się wspaniałymi widokami na Mont Blanc, wycieczki górskie, wspinaczka lodowa i wiele innych atrakcji. Chamonix to ośrodek narciarski o najwyższym standardzie, posiadający ponad dwustuletnią tradycję, co wpływa na ceny skipassów, ale oferuje niezapomniane wrażenia. Sezon rusza w grudniu i działa niekiedy aż do maja, a warunki na trasach są idealne do uprawiania sportów zimowych, w tym właśnie narciarstwa. Tras jest 119, a zróżnicowane poziomu ogromne - od tras zielonych przez czerwone i niebieskie aż po czarne. 

O czym pamiętać jadąc na narty w grudniu?

Pierwszy wyjazd w góry to organizacyjne wyzwanie dla każdego, a już tym bardziej czy planujesz uprawiać sporty zimowe. O czym powinieneś pamiętać?

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty w październiku

  • Odpowiednie ubranie i wyposażenie. Warto zaopatrzyć się w warstwową odzież, kurtkę przeciwwiatrową, odpowiednie obuwie, rękawiczki, czapkę i okulary zimowe. Nie zapomnij o plecaku, w którym znajdują się potrzebne rzeczy, takie jak mapy, kompas, latarka, apteczka i termos z gorącym napojem. Dobrze spakowany ekwipunek to podstawa miłego wyjścia w góry. Koniecznie zadbaj również o swój sprzęt sportowy - sprawdź czy jest sprawny lub umów się do wypożyczalni czy sklepu, aby dobrać sprzęt pod okiem specjalist
  • Śledź komunikaty pogodowe. Jeśli dostaniesz jakikolwiek ostrzegający komunikat, nie panikuj. Spróbuj z rozsądkiem dostać się z powrotem do ośrodka.
  • Zapoznaj się z kodeksem narciarza FIS. Kodeks bez problemu znajdziesz online, a dzięki poznaniu zasad obowiązujących na stoku będzie Ci o wiele łatwiej uniknąć wypadku.
  • Podejmij się przygotowania do uprawiania sportów. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, sporty zimowe mogą przerosnąć Twoją kondycję. Zadbaj o swoje zdrowie już wcześniej, kilka dni przed wyjazdem robiąc na spacery czy się rozciągając.
  • Wykup ubezpieczenie narciarskie. To kwestia niezwykle istotna dla Twojego bezpieczeństwa. Niezależnie od celu podróży polisa jest zalecana, a we Włoszech obowiązkowa, by jeżdzić po stokach. Dzięki temu masz pewność, że otrzymasz pomoc w każdej sytuacji na stoku, również gdy staniesz się sprawcą a nie ofiarą wypadku, a w przypadku konieczności leczenia bezpieczny będzie również Twój portfel.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który umożliwia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA na tym samych warunkach, co obywatele danego kraju. EKUZ obejmuje wyłącznie koszty leczenia medycznego, które są refundowane w ramach systemu opieki zdrowotnej danego kraju.

Nie zapewnia jednak ochrony w przypadku kosztów związanych z ewakuacją awarii, wyłączeniem lub uszkodzeniem sprzętu narciarskiego, a także wieloma innymi zagrożeniami związanymi z narciarstwem.

EKUZ to ochrona jedynie w nagłych sytaucjach, która ochroną medyczną obejmuje poszkodowanego w takim samym stopniu, jak obywatela danego kraju. Oznacza to, że jeśli w państwie, w którym jeździsz na nartach, dojdzie do wypadku, bezpłatna pomoc medyczna zostanie udzielona Ci tak, jak mieszkańcowi tego kraju, jeśli więc mieszkaniec za jakiś zabieg płaci lub dopłaca, Ty również poniesiesz opłaty z własnej kieszeni. Warto również pamiętać, że leczenie za granicą jest dużo droższe niż w Polsce, a koszty ratownictwa górskiego w 100% (w większość krajów świata) spoczywają na poszkodowanym. Jeśli więc dojdzie do wypadku na stoku - nawet z pozoru błahego - może to oznaczać dla Ciebie rachunek nawet na kilkaset tysięcy euro. Takich kłopotów właśnie pomoże uniknąć Ci polsia narciarska, która ochroną obemuje międzyinnymizarówno koszty leczenia, jak i koszty ratownictwa - mówi patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń narciarskich w rankomat.pl

Co powinno zawierać ubezpieczenie na narty w grudniu?

Ubezpieczenie narciarskie ma zapewnić Ci ochronę na wypadek problematycznych sytuacji. Biorąc pod uwage fakt, że narciarstwo jest jednym z najbardziej kontuzjogennych sportów, a leczenie za granicą i ratownictwo w górach jest bardzo drogie, dobra polisa narciarska powinna znaleźć się w Twoim bagażu. Co jednak oznacza dobra polisa narciarska? 

Przede wszystkim, zanim zdecydujesz się na konkretną ochronę, zapoznaj się z ofertami dostępnymi w kalkulatorze ubezpieczeń narciarskich na polisanarciarska.pl. Narzędzie pozwoli Ci samodzielnie porównać oferty kilunastu ubezpieczycieli, a także wybrać najlepszą dla siebie. Zwróć uwagę, aby ubezpueczenie narciarskie, które wybierasz zapewniało Ci:

  • rozszerzenie na uprawianie sportów zimowych (musisz koniecznie poinformować o tym ubezpieczyciela - ubezpieczenie narciarskie to powiem każda polisa, która posiada rozszerzenie na uprawianie sportów zimowych),
  • ubezpieczenie kosztów leczenia - czym wyższa suma, tym lepiej, jednak przyjmuje się, że minimum to 40 000 euro, 
  • pokrycie kosztów akcji ratowniczej,
  • ochronę sprzętu sportowego (nawet, jeśli go wypożyczamy - wówczas uszkodzony sprzęt z wypożyczalni zostanie naprawiony lub odkupiony przez ubezpieczyciela),
  • NNW,
  • ochronę bagażu,
  • OC w życiu prywatnym (jeśli to my nieumyślnie spowodujemy wypadek na stoku, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej),
  • Assistance.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na narty w grudniu?

Cena ubezpieczenia narciarskiego zależy od wielu czynników. Warunkuje ją przede wszystkim zakres ochrony, wysokość sum gwarantowanych, termin wyjazdu oraz jego kierunek (to czy koszty leczenia w danym kraju należą do wysokich stanowi tutaj istotną kwestię). Jeśli chodzi o polisę z ochroną narciarską należy przygotować się na koszt około kilku złotychh za dzień ochrony dla osoby dorosłej.

Cena będzie nieco wyższa np. w przypadku wyjazdu do Szwajcarii, gdyż kraj ten należy raczej do droższych kierunków, za to możemy się spodziewać nieco niższego kosztu polisy na wyjazd do Włoszech, jednak różnice cenowe będą nieznaczne (maksymalnie kilka złotych). Jednak nadal, w skali kosztu całego urlopu, ubezpieczenie narciarskie to  niewielki wydatek.

 

Towarzystwo ubezpieczeniowe  Koszty leczenia  Ratownictwo Ochrona od COVID-19                 Sporty objęte polisą NNW OC Cena                                               
 AXA PARTNERS  200 00 zł  200 000 zł  ✔   114 20 000 zł  -

 31, 36 zł 

(sprawdź cenę)

NATIONALE NEDERLANDE  80 000 zł  100 000 zł  ✔   60   -   - 

 37, 44 zł 

(sprawdź cenę)

 Wiener  91 581 zł  36 633 zł  ✔   - 

                  10 000  zł

  • OC: 114 477 zł
  •  
  • OC sportowe: 114 477 zł

 57, 00 zł

(sprawdź cenę)

 

SIGNAL IDUNA  91 581 zł  32 053 zł  ✔  7  15 000 zł  
  • OC: 274 744 zł
  •  
  • OC sportowe: 137 372 zł

 73, 42 zł

(sprawdź cenę)

 Promama  100 000 zł  100 000 zł  ✔   2  20 000 zł
  • OC: 100 000 zł
  •  
  • OC sportowe: 100 000 zł

 74, 00 zł

(sprawdź cenę)

 Generali  200 000 zł  200 000 zł  ✔   2  30 000 zł
  • OC: 100 000 zł
  •  
  • OC sportowe: 100 000 zł

 84, 00 zł

(sprawdź cenę)

 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie!

Najczęściej zadawane pytania

  1. Gdzie można znaleźć aktualne informacje na temat warunków narciarskich w grudniu?

    Aby sprawdzić bieżące informacje na temat warunków narciarskich w grudniu, warto odwiedzić oficjalne strony internetowe ośrodków narciarskich lub skorzystać z aplikacji mobilnych dostępnych dla narciarzy. Dzięki nim możesz śledzić na bieżąco informacje o ilości śniegu, otwartych trasach i prognozach pogodowych.

  2. Czy istnieją ośrodki narciarskie w Polsce, które oferują naukę jazdy na nartach dla początkujących?

    Tak, wiele ośrodków narciarskich w Polsce oferuje szkółki narciarskie dla początkujących. To idealne miejsce, aby nauczyć się podstaw jazdy na nartach lub snowboardzie pod okiem doświadczonych instruktorów. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy wybrany ośrodek ma takie możliwości i czy istnieje opcja zapisu się na lekcje.

  3. Czy istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego na miejscu?

    Tak, większość ośrodków narciarskich oferuje wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, co jest wygodnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie posiadają własnego sprzętu. Przed wyjazdem można zazwyczaj zarezerwować potrzebny sprzęt online lub skorzystać z wypożyczalni na miejscu.

  4. Czy ośrodki narciarskie w Europie przyjmują płatności kartą kredytową?

    Tak, większość ośrodków narciarskich w Europie akceptuje płatności kartą kredytową. To wygodna forma płatności, ale warto sprawdzić, czy ośrodek akceptuje kartę, którą posiadasz, i czy nie ma dodatkowych opłat za korzystanie z karty.

Podsumowanie

  1. Grudzień to idealny miesiąc na wypad na ośnieżone stoki. Wybór otwartych w grudniu kurortów narciarskich jest naprawdę szeroki, a warunki idealne do uprawiania sportów zimowych.
  2. Szukając ośrodka narciarskiego w Polsce warto rozważyć przede wszystkim Zieleniec, Szklarską Porębę, Jaworzynę Krynicką czy Białkę Tatrzańską. Wszystkie te ośrodki są otwarte w grudniu i oferują świetne zjazdy i wiele lokalnych atrakcji. 
  3. Do najbardziej znanych kurortów narciarskich w Europie należy m.in. Verbier w Szwajcarii czy Chamonix-Mont-Blanck. Oba kurorty słyną z luksusu i prestiżu, ale też stosunkowo wysokich cen. Tańszą alternatywą może być np. ośrodek Jasna w Słowacji czy Madonna di Campigilo we Włoszech..
  4. Wyjazdem na narty koniecznie zadbaj o przygotowanie odpowiedniej odzieży i sprzętu, śledzenie komunikatów pogodowych oraz znajomość zasad obowiązujących na stokach. 
  5. Aby móc bezpiecznie korzystać z uroków zimy na urlopie, koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne z ochroną narciarską. Pamiętaj o zwróceniu uwagi na zakres ochrony polisy oraz stosowną wysokość sum gwarantowanych. 

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Patrycja Pałka
Patrycja Pałka
Zawodowo specjalista w zakresie content marketingu, prywatnie entuzjastka podróży pociągiem i tych za pośrednictwem Internetu. Uwielbia leśne wycieczki, wspinaczki górskie i spacery brzegiem morza. Miłośniczka dzikiej natury, która z równym zachwytem potrafi docenić zalety aglomeracji miejskiej. Tłumaczy zawiły język ubezpieczycieli, doskonale wie gdzie szukać noclegu i jak latać tanio.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa