Oparzenie słoneczne to jedno z najczęstszych dolegliwości, które mogą przytrafić się nam na urlopie. Zbyt długie przebywanie na słońcu lub zbyt mocne słońce, do którego nie jest przyzwyczajona nasza skóra może doprowadzić do bolesnych oparzeń. Również zimą powinniśmy chronić naszą skórę przed nadmierną ekspozycją na słońce. Jak się ustrzec i jak radzić sobie, kiedy już do dojdzie do oparzeń?
Oparzenie słoneczne pojawia się wtedy, gdy narazimy skórę na zbyt długie działanie promieni słonecznych. Skóra posiada własny system ochronny przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Jest nim melanina. Jednak u każdego człowieka ilość ochronnego pigmentu jest inna. U osób z ciemniejsza karnacją jest jej najwięcej, co oznacza, że mogą one dłużej przebywać na słońcu nie bojąc się o oparzenia. U ludzi z jasną karnacją do poparzenie może dojść już po kilku minutach.
Rodzaje oparzeń | |
oparzenia pierwszego stopnia | Skóra jest czerwona, tkliwa, obrzęknięta, rozgrzana. Rumieniowi towarzyszy świąd, pieczenie, niekiedy bolesność. Po kilku dniach od oparzenia, dochodzi do złuszczenia się naskórka. W tym wypadku oparzenie obejmuje zewnętrzną warstwę skóry (naskórek). |
oparzenia drugiego stopnia | Zaczerwienienie skóry, obrzęk, silny ból, lokalna opuchlizna, pojawiają się wypełnione płynem surowiczym pęcherze. W tym oparzeniu dochodzi do częściowej martwicy naskórka, a oparzeniu ulega skóra właściwa. Pełna regeneracja skóry trwa od 2 do 6 tygodni. |
oparzenia trzeciego stopnia | W wyniku tego oparzenia uszkodzone zostają wszystkie warstwy skóry oraz nerwy i tkanka podskórna. Po wygojeniu się zostają blizny. Jest to najbardziej niebezpieczny stopień poparzenia słonecznego, który może stanowić zagrożenie życia, dlatego zawsze w takim przypadku konieczna jest pomoc lekarza. |
źródło: materiały własne
Ubezpieczenie kosztów leczenia
Aby nasz wypoczynek na słońcu, nie skończył się bolesnym oparzeniem warto zapewnić swojej skórze dodatkowa ochronę. Najlepszym sposobem jest stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi. W sklepach i aptekach dostępne są produkty, dostosowane do wszystkich rodzajów karnacji. Ważne jest, aby prawidłowo z nich korzystać. Przede wszystkim kremu z filtrem przeciwsłonecznym należy używać nie tylko w trakcie opalania się na plaży, ale także wtedy, gdy spędzamy czas na słońcu, między innymi podczas zjazdów po nasłonecznionych stokach.
Jeżeli doszło już do poparzenia słonecznego, powinniśmy jak najszybciej złagodzić jego skutki. Pomóc nam mogą najprostsze domowe sposoby lub preparaty dostępne w aptekach:
chłodny prysznic lub okład - łagodzą ból i pieczenie, chłodzą rozgrzana skórę. Uwaga! Zimny prysznic czy okład może doprowadzić do zniszczenia uszkodzonego przez skórę naskórka lub wywołać szok termiczny! Jeżeli poparzeniu słonecznemu towarzyszy silny ból, opuchlizna, wysokagorączka, rozległe pęcherze i obfity wyciek surowicy niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem. Ubezpieczenie kosztów leczenia pomoże nam pokryć koszty wizyty, co jest przydatne szczególnie podczas zagranicznych wyjazdów.
Redakcja portalu:
Wyjazd na narty do Słowacji to opcja coraz częściej wybierana przez turystów, którzy chcą spędzić zimowy urlop w rozsądnej cenie, nie rezygnując przy tym z doskonałych warunków do jazdy. Jak każda aktywna podróż, wymaga jednak specjalnego przygotowania. Sprawdź, o czym pamiętać przed wyruszeniem na słowackie stoki.
Jadąc na narty często nie bierzemy pod uwagę ryzyka, jakie niesie za sobą uprawianie tego sportu. Jeszcze przed wyjazdem narciarskim do Czech myślimy o odpoczynku, dobrej zabawie i skupiamy się na sprawach, którymi musimy się zająć zanim oddamy się białemu szaleństwu. Wśród tych spraw warto znaleźć chwilę na kupno dobrego ubezpieczenia,...
Zastanawiasz się gdzie na narty pojechać w sezonie 2020/2021? Zdecydowana większość polskich narciarzy wybiera krajowe stoki. Przyciągają ich dwukrotnie niższe ceny karnetów niż w Alpach, a także łatwość dojazdu do ośrodków narciarskich. W ciągu ostatnich lat znacznej poprawie uległ również stan infrastruktury w wielu polskich kurortach.
Sezon narciarski 2021/2022 stawia przed nami wiele pytań. Gdzie trzeba mieć paszport covidowy? Czy na stoku trzeba nosić maseczkę? Czy wszystkie najpopularniejsze kurorty będą w tym roku dostępne? postanowiliśmy na wszystkie te pytania znaleźć odpowiedź.