Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Problemy z oparzeniami. Co zrobić, gdy słońce świeci zbyt mocno?

opalanie

Oparzenie słoneczne to jedno z najczęstszych dolegliwości, które mogą przytrafić się nam na urlopie. Zbyt długie przebywanie na słońcu lub zbyt mocne słońce, do którego nie jest przyzwyczajona nasza skóra może doprowadzić do bolesnych oparzeń. Również zimą powinniśmy chronić naszą skórę przed nadmierną ekspozycją na słońce. Jak się ustrzec i jak radzić sobie, kiedy już do dojdzie do oparzeń?

Oparzenie słoneczne pojawia się wtedy, gdy narazimy skórę na zbyt długie działanie promieni słonecznych. Skóra posiada własny system ochronny przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Jest nim melanina. Jednak u każdego człowieka ilość ochronnego pigmentu jest inna. U osób z ciemniejsza karnacją jest jej najwięcej, co oznacza, że mogą one dłużej przebywać na słońcu nie bojąc się o oparzenia. U ludzi z jasną karnacją do poparzenie może dojść już po kilku minutach. 

Z tego poradnika dowiesz się:

Rodzaje oparzeń
oparzenia pierwszego stopnia Skóra jest czerwona, tkliwa, obrzęknięta, rozgrzana. Rumieniowi towarzyszy świąd, pieczenie, niekiedy bolesność. Po kilku dniach od oparzenia, dochodzi do złuszczenia się naskórka. W tym wypadku oparzenie obejmuje zewnętrzną warstwę skóry (naskórek).
oparzenia drugiego stopnia Zaczerwienienie skóry, obrzęk, silny ból, lokalna opuchlizna, pojawiają się wypełnione płynem surowiczym pęcherze. W tym oparzeniu dochodzi do częściowej martwicy naskórka, a oparzeniu ulega skóra właściwa. Pełna regeneracja skóry trwa od 2 do 6 tygodni.
oparzenia trzeciego stopnia W wyniku tego oparzenia uszkodzone zostają wszystkie warstwy skóry oraz nerwy i tkanka podskórna. Po wygojeniu się zostają blizny. Jest to najbardziej niebezpieczny stopień poparzenia słonecznego, który może stanowić zagrożenie życia, dlatego zawsze w takim przypadku konieczna jest pomoc lekarza.

źródło: materiały własne

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Jak zapobiegać?

Aby nasz wypoczynek na słońcu, nie skończył się bolesnym oparzeniem warto zapewnić swojej skórze dodatkowa ochronę. Najlepszym sposobem jest stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi. W sklepach i aptekach dostępne są produkty, dostosowane do wszystkich rodzajów karnacji. Ważne jest, aby prawidłowo z nich korzystać. Przede wszystkim kremu z filtrem przeciwsłonecznym należy używać nie tylko w trakcie opalania się na plaży, ale także wtedy, gdy spędzamy czas na słońcu, między innymi podczas zjazdów po nasłonecznionych stokach.

Co w przypadku oparzenia?

Jeżeli doszło już do poparzenia słonecznego, powinniśmy jak najszybciej złagodzić jego skutki. Pomóc nam mogą najprostsze domowe sposoby lub preparaty dostępne w aptekach:
chłodny prysznic lub okład - łagodzą ból i pieczenie, chłodzą rozgrzana skórę. Uwaga! Zimny prysznic czy okład może doprowadzić do zniszczenia uszkodzonego przez skórę naskórka lub wywołać szok termiczny! Jeżeli poparzeniu słonecznemu towarzyszy silny ból, opuchlizna, wysokagorączka, rozległe pęcherze i obfity wyciek surowicy niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem. Ubezpieczenie kosztów leczenia pomoże nam pokryć koszty wizyty, co jest przydatne szczególnie podczas zagranicznych wyjazdów.

Redakcja portalu:

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa