11 proc. aktywnych fizycznie Polaków deklaruje, że potrafi jeździć na nartach lub snowboardzie – wynika z badania Centrum Badania Opinii Społecznej „Aktywność fizyczna Polaków”. Polski Związek Narciarski szacuje liczbę osób, które uprawiają jeden z tych dwóch sportów zimowych na około 1,5-2 mln.
Podczas ubiegłego sezonu narciarskiego wyjazd na ferie zimowe za granicę zadeklarowało 35 proc. Polaków. Aż niemal 80 proc. z tej grupy respondentów wskazało, że zamierza zakupić ubezpieczenie turystyczne, przede wszystkim narciarze i snowboardziści – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Diners Club Polska. Zdają oni sobie sprawę, że w Alpach czy u naszych południowych sąsiadów polisa narciarska jest koniecznością.
Odwrotnie niż w Polsce, w Austrii, Czechach, we Włoszech czy na Słowacji kosztami akcji ratunkowej w górach obciążany jest turysta, jeżeli nie posiada ubezpieczenia. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje wyłącznie podstawowe świadczenia w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) w placówkach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Karta nie zawiera również ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) lub od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC).
Kup tanie ubezpieczenie na narty
W ubiegłym sezonie zimowym średni koszt transportu medycznego z zagranicy do Polski śmigłowcem lub karetką wynosił nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – wynika z danych Mondial Assistance przygotowanych dla rankomat.pl. W poszczególnych krajach kształtowały się one następująco:
W porównaniu do kosztów transportu medycznego lub akcji ratunkowej, zakup ubezpieczenia na narty lub snowboard jest tani. W ubiegłym sezonie narciarskim (listopad 2016-marzec 2017) średnie ceny polis (jedna osoba za jeden dzień) w najpopularniejszych kierunkach zagranicznych wyjazdów polskich narciarzy i snowboardzistów były bardzo korzystne.
Średnio najmniej płaciły osoby jeżdżące na stokach na Ukrainie (5,29 zł), w Norwegii (5,59 zł) oraz w Niemczech (5,61 zł). Nieco więcej trzeba było zapłacić za naszą południową granicą – w Czechach (5,77 zł) oraz na Słowacji (5,82 zł). Drożej było w Andorze (6,54 zł), we Włoszech (6,61 zł), w Austrii (6,87 zł), we Francji (6,92 zł) oraz w Szwajcarii (7,69 zł) – wynika z danych rankomat.pl.
Obecnie ceny wyjazdu na narty lub snowboard dla jednej osoby za dzień również prezentują się bardzo korzystnie. Za jednodniowy pobyt w najpopularniejszych wśród osób z Polski uprawiających sporty zimowe krajach, jak Austria, Czechy, Słowacja czy Włochy, najtańszą polisę można kupić już od 4 zł. Zakresem ochrony obejmuje:
Jednak nie posiada w swoim pakiecie ubezpieczenia sprzętu czy bagażu. Dlatego nieco droższą polisę z rozszerzoną ochroną na narty lub snowboard można znaleźć np. w naszym kalkulatorze. Zawiera oferty kilkudziesięciu towarzystw, a do każdej z nich dołączony jest plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), z którymi należy dokładnie się zapoznać przed wyborem oferty. Po wyborze jednej z nich, wystarczy wydrukować otrzymaną na skrzynkę mailową umowę i udać się na zagraniczny stok.
Zaplanowałeś już zimowe wakacje - wyjeżdżasz na narty do Włoch. Do aktywnego wypoczynku trzeba się odpowiednio przygotować. Jaką polisę narciarską powinieneś kupić, aby skutecznie Cię chroniła? O czym powinieneś pamiętać przed udaniem się na włoski stok? Odpowiedzi poznasz w kolejnym poradniku z cyklu "Wyjeżdżam na narty do...".
Słowenia jest jednym z najmniej popularnych alpejskich krajów narciarskich, aczkolwiek wartym naszej uwagi. Mała liczba odwiedzających tym bardziej powinna zachęcić Cię do sprawdzenia, co może zaoferować ten mały kraj, po części nawiązujący do każdej z kultur sąsiadujących z nim państw. Jak się okazuje w Słowenii również można...
Planujesz zagraniczny, zimowy urlop, ale nie chcesz za bardzo oddalać się od Polski? Szukasz miejsca, w którym za stosunkowo niewielkie pieniądze przeżyjesz narciarską przygodę w komfortowych warunkach? Czasem nie trzeba szukać daleko, aby odkryć niezwykłe miejsca do niezapomnianego wypoczynku! Wyjedź na Słowację.
Tegoroczny sezon narciarski będzie wyjątkowy. Z powodu pandemii COVID-19 stoki będą z pewnością mniej zatłoczone niż zwykle, a ośrodki wprowadzą szereg dodatkowych środków bezpieczeństwa. Jeśli zdecydujemy się w tym roku na wyjazd na narty, warto szczególnie przyłożyć się do jego zaplanowania.