Różnego rodzaju niebezpieczeństwa czyhają na nas zarówno na stoku, jak i poza nim. Niektóre zdarzenia losowe wymagają większego zakresu ochrony niż tylko NNW, OC czy ubezpieczenia bagażu. Ubezpieczyciele zdają sobie z tego sprawę i, o ile powyższe są tylko opcją, to na przykład Assistance, które oferuje największy zakres usług, zawarte jest w standardzie polisy narciarskiej.
źródło: materiały własne
Biorąc pod uwagę zagrożenia, na jakie jesteśmy narażeni jadąc na narty, przed podpisaniem umowy powinniśmy zorientować się, jakie świadczenia gwarantuje nam ubezpieczyciel. Przede wszystkim mamy możliwość korzystania z bezpłatnej infolinii. Kontaktując się z Centrum Obsługi Klienta otrzymamy na przykład pierwszą poradę medyczną lub zostaniemy pokierowani do najbliższej placówki medycznej, z której usług możemy skorzystać w ramach ubezpieczenia. Rola COK nie kończy się jednak na pomocy wyłącznie w kwestiach zdrowotnych. W taki sposób zgłaszamy również inne zdarzenia, które są objęte ochroną. Aby uzyskać pomoc, o takiej potrzebie musimy poinformować ubezpieczyciela.
Zdarza się, że narciarz podczas urlopu ulegnie wypadkowi i będzie musiał przerwać wypoczynek, aby wcześniej wrócić do Polski. Transport chorego nie jest jednak tani. O ile na terenie kraju, w którym przebywamy na urlopie koszty te są do zniesienia lub transport jest całkowicie bezpłatny, to za powrót do Polski pod opieką wykwalifikowanej osoby trzeba zapłacić spore sumy. Ubezpieczyciele w ramach Assistance oferują zarówno transport medyczny ze stoku lub innego miejsca wypadku do najbliższego szpitala, a także, jak już wspominaliśmy, transportu powrotny do kraju. Dotyczy to zarówno ubezpieczonego po wypadku jak i zwłok. Jeśli jednak poszkodowany narciarz nie może być przewożony, polisa zapewnia transport bliskiej osoby do opieki nad turystą.
Assistance w ofercie towarzystw
Jeszcze jednym, przydatnym narciarzowi świadczeniem gwarantowanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe jest organizacja i pokrycie kosztów ratownictwa górskiego. Żaden miłośnik tej dyscypliny sportowej nie powinien wychodzić na stok bez takiej ochrony. Na terenie Polski nie jest to niezbędne świadczenie, gdyż wszystkie akcje ratownicze opłacane są przez państwo, ale za granicą interwencja ratowników niesie poważne konsekwencje finansowe dla poszkodowanego narciarza. Dzięki tej ochronie ubezpieczyciel pokrywa koszty poszukiwania i ratownictwa, pierwszej pomocy medycznej w miejscu wypadku oraz transportu do najbliższego punktu medycznego.
Wszystkie świadczenia, z których możemy korzystać w ramach Assistance określone są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Każda oferta ma jednak pewne warunki, w których ochrona ubezpieczeniowa nie działa. Ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia pieniędzy, jeśli skorzystaliśmy z czyjejś pomocy bez wiedzy i zatwierdzenia przez Centrum Obsługi Klienta. Pomoc możemy być zorganizowana przez nas samych lub osobę trzecią, nie zawsze przez ubezpieczyciela, dlatego zgłoszenie takiego zajścia jest niezbędne. Pomoc finansowa nie zostanie udzielona również w przypadku, gdy uniemożliwia to siła wyższa, jak na przykład powódź lub brak połączenia telekomunikacyjnego.
Redakcja portalu:
Jazda na nartach to jeden z bardziej kontuzyjnych sportów. Może być bardzo relaksująca i przyjemna, ale często również niebezpieczna. To czy wyjdziemy ze stoku cało zależy nie tylko od nas samych i naszej uwagi, ale też od innych użytkowników szlaku narciarskiego. Bywa, że sami możemy zrobić krzywdę sobie, ale przez nieuwagę szkody...
Południowy wschód Francji najczęściej odwiedzamy w jednym celu - narciarskie szaleństwo. Górskie tereny kraju mogą pochwalić się najwyższym alpejskim szczytem, jakim jest Mont Blanc. To właśnie w tej części kraju znajduje się najwięcej ośrodków narciarskich. Francja nosi miano kraju, w którym zimowe kurorty bywają najbardziej imponujące....
Zastanawiasz się gdzie na narty pojechać w sezonie 2020/2021? Zdecydowana większość polskich narciarzy wybiera krajowe stoki. Przyciągają ich dwukrotnie niższe ceny karnetów niż w Alpach, a także łatwość dojazdu do ośrodków narciarskich. W ciągu ostatnich lat znacznej poprawie uległ również stan infrastruktury w wielu polskich kurortach.
Słowacja to mnogość stoków o różnym poziomie trudności, piękne widoki i możliwość spędzenia zimowego urlopu taniej niż w Polsce. Słowacja to wymarzone miejsce na narty. Zanim jednak się tam wybierzecie, warto zapoznać się z najważniejszymi kwestiami, dzięki którym wyjazd będzie nie tylko udany, ale i bezpieczny.