Pasjonaci nart po miesiącach oczekiwań wyjmują z garaży zakurzone dwie deski i po ich odpowiednim przygotowaniu ruszają na podbój tras biegowych i zjazdowych szlaków. Jednak w przypływie emocji i adrenaliny łatwo zapomnieć o bezpieczeństwie, a na stoku nietrudno o kontuzję.
Uprawiając sporty zimowe mamy większe szanse odniesienia urazu niż w przypadku wielu sportów letnich. Narty, nawet przy spokojnym i rozważnym użytkowaniu, są bowiem nadal rozrywką dość ekstremalną. Ponadto poza indywidualnymi zdolnościami dochodzi jeszcze trudny do przewidzenia element losowy. Nigdy nie możemy być w stu procentach pewni czy pod kilkucentymetrową warstwą śniegu nie czyha na nas choćby zmrożony lód. A wówczas o upadek na stoku nie trudno. Konsekwencje upadku mogą być różne – od siniaka na pośladkach, po złamania ręki bądź nogi. Podobne niespodzianki czają się na trasach biegowych. Tu także nierówności oraz chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe.
Im więcej wiedzy, tym bezpieczniej
Przy wyborze trasy bądź stoku ważna jest orientacja w terenie. Powinniśmy wiedzieć czy miejsce, które jest celem naszych wojaży odpowiada naszym umiejętnościom. Jeśli jesteś początkującym narciarzem nie warto na początek wybierać tras oznaczonych czarnym bądź czerwonym kolorem. Trasy zielone i niebieskie sprawdzą się na początek najlepiej, a przede wszystkim przyswoimy podstawy, które na cięższych szlakach mogą uchronić nasze zdrowie. Ryzyko rośnie bowiem wraz z brakiem wiedzy i odpowiedniego przygotowania.
Odpukać w nienasmarowaną nartę
Nawet jeśli prawidłowo przygotujemy się i ocenimy ryzyko na stoku, może wystąpić wspomniany już wyżej czynnik losowy. Wybierając się na narty, warto więc z góry poznać i założyć potencjalne zagrożenia, ale także się od nich ubezpieczyć. Profilaktyką bezpośrednio na stokach będą tu oczywiście – odpowiednie ubranie, kask i gogle. Natomiast poza nim warto zaopatrzyć się w polisę narciarską. W przypadku nieszczęśliwego wypadku na stoku pozwoli ona na pokrycie kosztów sprzętu bądź leczenia.
Najważniejsze to przewidzieć potencjalne zagrożenie i nie dać się mu sparaliżować. Kilka dobrych decyzji i odpowiednie przygotowanie uczyni zimowe szaleństwo niezapomnianą przygodą.
Jakub Olejnik
Południowy wschód Francji najczęściej odwiedzamy w jednym celu - narciarskie szaleństwo. Górskie tereny kraju mogą pochwalić się najwyższym alpejskim szczytem, jakim jest Mont Blanc. To właśnie w tej części kraju znajduje się najwięcej ośrodków narciarskich. Francja nosi miano kraju, w którym zimowe kurorty bywają najbardziej imponujące....
Szwajcarskie kurorty oferują znakomite warunki nawet najbardziej wymagającym narciarzom. Możliwość jazdy na nartach niemal przez cały rok, wiele trasa o różnym poziomie trudności czy apres-ski. Oto 10 najlepszych ośrodków narciarskich w kraju Helwetów.
Tegoroczny sezon narciarski będzie wyjątkowy. Z powodu pandemii COVID-19 stoki będą z pewnością mniej zatłoczone niż zwykle, a ośrodki wprowadzą szereg dodatkowych środków bezpieczeństwa. Jeśli zdecydujemy się w tym roku na wyjazd na narty, warto szczególnie przyłożyć się do jego zaplanowania.
Sezon narciarski 2021/2022 stawia przed nami wiele pytań. Gdzie trzeba mieć paszport covidowy? Czy na stoku trzeba nosić maseczkę? Czy wszystkie najpopularniejsze kurorty będą w tym roku dostępne? postanowiliśmy na wszystkie te pytania znaleźć odpowiedź.