Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie narciarskie do Szwajcarii - jakie wybrać?

ubezpieczenie narciarskie na lato

Kraje zachodnie rokrocznie zachęcają narciarzy do zimowych wyjazdów. Mają nie tylko różnorodne stoki narciarskie, przepiękne łańcuchy górskie czy wspaniałe hotele – ale również interesujące atrakcje, dopasowane do potrzeb zarówno najmłodszych, jak i starszych uczestników wyjazdu. Jednym z krajów Strefy Schengen – jednocześnie nienależących do Unii Europejskiej - jest Szwajcaria.

Co ciekawe, to właśnie ona – mimo nieco droższych kosztów wyjazdu niż pobyt we Francji czy Austrii – coraz częściej przyciąga również polskich turystów. Zapierające w dech piersiach widoki, cudowna gościnność Szwajcarów, liczne szkoły jazdy, lodowiska i wypożyczalnie profesjonalnego sprzętu to tylko nieliczne z wielu atrakcji tego wyjątkowego miejsca. Dlaczego na cel podróży warto wybrać właśnie Szwajcarię?

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty do Szwajcarii

O czym pamiętać wyjeżdżając na narty do Szwajcarii?

Nie da się ukryć, że to właśnie jazda na nartach stanowi jeden z najbardziej niebezpiecznych sportów zimowych. Podczas zabawy na stoku nie tylko może dojść do wypadku spowodowanego brawurą czy brakiem umiejętności zjeżdżającego w stronę poszkodowanego narciarza, ale również – on sam (nieświadomie) może spowodować kraksę na stoku.

Co więcej, niewielu narciarzy zdaje sobie sprawę z tego jak często odbywają się akcje ratunkowe w górach – osoby nieubezpieczone na własną rękę, będą zmuszone słono zapłacić za tego typu pomoc. Nie da się ukryć, że udany wyjazd zimowy wymaga właściwego, przemyślanego przygotowania – z wykupieniem polisy narciarskiej na czele. Podobnie sprawa ma się w przypadku snowboardu – który również może spowodować potrzebę skorzystania z pomocy medycznej za granicą. Zanim turyści zaczną planować środek transportu, miejsce noclegowe, wyżywienie, zakup czy wypożyczenie sprzętu – warto, aby zastanowili się jakie ubezpieczenie wybrać, aby czuć się na stoku swobodnie i w pełni bezpiecznie.

Rocznie na stokach dochodzi do wielu wypadków, w wyniku których narciarze i snowboardziści doznają urazów i kontuzji. Spory odsetek w tej grupie stanowią niestety także incydenty, które nieszczęśliwie kończą się śmiercią. Według Skiing and Snowboarding in Switzerland najwięcej wypadków ma miejsce właśnie w Szwajcarii – 3 na 1000 dni jazdy narciarza. Dlatego wybierając się w tę część Europy na narty, czy snowboard należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie ubezpieczenie – mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń narciarskich w polisanarciarska.pl.

Choć Szwajcaria zachęca do odwiedzin stoków wieloma atrakcjami – skorzystanie z usług medycznych na miejscu jest znacznie droższe od tych na terenie innych państw. Zakup odpowiedniej, dopasowanej do potrzeb narciarza polisy, nie tylko chroni jego zdrowie – ale również kieszeń!

Jak wybrać ubezpieczenie dla siebie i innych uczestników wyjazdu? Korzystając z wygodnego kalkulatora na polisanarciarska.pl – pozwalającego zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze!

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Szwajcarii?

Jak się okazuje – koszt ubezpieczenia na wyjazd zimowy do Szwajcarii pozytywnie zaskakuje narciarzy! Za polisę narciarską na jeden dzień dla jednej osoby turyści zapłacą już od 3,21 złotych za jeden dzień. Biorąc pod uwagę wysokie koszty ewentualnego skorzystania z opieki medycznej na terenie Szwajcarii, zorganizowania akcji ratunkowej w górach czy poniesienia konsekwencji finansowych w sytuacji kradzieży sprzętu – jest to symboliczna kwota, nieobciążająca budżetu podróżujących.

Korzystając z praktycznych kalkulatorów - pozwalających wygodnie porównać ceny polis (na przykład na polisanarciarska.pl) - narciarze nie muszą martwić się o doskonałe przygotowanie do wyjazdu!

Dlaczego EKUZ na narty do szwajcarii to za mało?

Choć znana wszystkim podróżującym karta EKUZ – pozwalająca na skorzystanie z publicznej opieki medycznej za granicą – wydaje się być optymalnym rozwiązaniem podczas wyjazdu na narty, nie zawsze spełnia swoją funkcję.

Oczywiście, wybierając się na zimowisko do Szwajcarii – z całą pewnością warto, aby narciarze zabrali ją ze sobą, jednak w niektórych sytuacjach EKUZ może nie zdać egzaminu. Na podstawie karty można korzystać z pakietu usług podstawowych w państwowych szpitalach w danym kraju – jednak EKUZ nie pokrywa całkowitego kosztu leczenia, jedynie jego część.

Więcej informacji na ten temat narciarze znajdą na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety – w przypadku konieczności skorzystania z prywatnej opieki medycznej, podróżujący posiadający jedynie EKUZ, będzie musiał zapłacić za (często kosztowne) leczenie z własnej kieszeni. Polisa narciarska jest więc pierwszym, niezbędnym elementem wyposażenia narciarza – szczególnie tego, który decyduje się na podróż do nieco droższej niż inne kraje Szwajcarii. Optymalna polisa narciarska powinna obejmować „ochroną” uszczerbek na zdrowiu, spowodowany chorobą przewlekłą (na przykład astmą czy nadciśnieniem), konieczność zorganizowania transportu medycznego, akcji ratunkowych, a także - w najgorszym przypadku - kosztów transportu ciała zmarłego do Polski.

Co ciekawe, koszt jednodniowego pobytu w szwajcarskim szpitalu wynosi około 800 franków szwajcarskich, czyli prawie 3800 złotych. Konsultacja lekarska to koszt pomiędzy 100, a 300 franków szwajcarskich.

Narciarz, cierpiący na chorobę przewlekłą, powinien wziąć ze sobą zaświadczenie lekarskie oraz niezbędne leki. Nie da się ukryć, że to właśnie poczucie bezpieczeństwa podczas zimowych szaleństw to pierwszy krok do udanego, pełnego ciepłych wspomnień wyjazdu narciarskiego – a polisa ubezpieczeniowa stanowi istotną inwestycję przed wyjątkowym czasem spędzonym z rodziną czy przyjaciółmi na stokach.

Ubezpieczenie narciarskie – co powinna zawierać kompleksowa ochrona?

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia

Dlaczego koszty ubezpieczenia są tak bardzo ważne? Warto przyjrzeć się historii jednej z naszej klientek – Pani Patrycji – która już drugiego dnia pobytu na stoku zaczęła odczuwać przeszywający ból nogi. Niestety, Pani Patrycja wykupiła jedynie podstawowe ubezpieczenie – nie rozszerzając kosztów leczenia. Konieczność skorzystania z wizyty u miejscowego specjalisty oraz wykonania pakietu podstawowych badań, takich jak morfologia, prześwietlenie uda i EKG zmusiły Panią Patrycję do pokrycia kosztów z własnej kieszeni – nie mieszcząc się w podstawowym ubezpieczeniu, jakie nasza klienta wykupiła przed wyjazdem do Szwajcarii. Co ważne – w Szwajcarii nie ma możliwości skorzystania z publicznej służby zdrowia (jak w niektórych krajach europejskich), dlatego zakup optymalnej polisy z rozszerzonym ubezpieczeniem kosztów leczenia wydaje się „must have” każdego rozsądnego turysty.

 

Wizyta u lekarza

 

 

Od 346 złotych

 

 

Jeden dzień pobytu w szpitalu

 

 

Od 71 złotych

 

 

Leczenie stomatologiczne

 

 

Od 900 złotych

 

 

Wyrwanie zęba u stomatologa

 

 

Od 710 złotych

 

 

Wezwania helikoptera

 

 

Od 600 złotych

 

Narciarze, do wyżej podanych cen, powinni doliczyć zakup przepisanych przez lekarza leków. Co ciekawe, apteki w Szwajcarii pracują do późnych godzin wieczornych – dlatego poszkodowani podróżni nie powinni mieć problemu ze zrealizowaniem recepty.

  • Assistance

Ubezpieczenie Assistance to dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie – stanowiące najważniejszy element właściwie dobranej polisy narciarskiej. Dzięki wykupionemu Assistance podróżujący może otrzymać zwrot kosztów za:

 

Zgubienie bagażu

 

 

Pokrywane do 3000 złotych

 

 

Ratownictwo medyczne

 

 

Pokrywane do 600 000 złotych

 

 

Koszty leczenia

 

 

Pokrywane do 600 000 złotych

 

 

OC sportowe

 

 

Pokrywane do 250 000 złotych

 

  •  Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego

Wybierając ubezpieczenie turystyczne warto sprawdzić czy warunki polisy obejmują koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego. Turyści, stający przed koniecznością skorzystania z akcji ratunkowej w Szwajcarii (nierzadko z użyciem helikoptera) – za kosztowne przedsięwzięcie zapłacą z własnej kieszeni. Samo wezwanie pomocy helikoptera zaczyna się od 600 złotych - godzinna praca śmigłowca oscyluje w granicach od 5 tysięcy złotych, wzrastając z każdą kolejno rozpoczętą godziną.

  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Decydując się na zakup polisy, turyści bez wątpienia powinni zwrócić uwagę na ubezpieczenie OC, obejmujące koszty, powstałe na skutek spowodowanego przez nas wypadku. Może to być uszczerbek na zdrowiu czy zniszczenie sprzętu narciarskiego – o które łatwo podczas zderzenia z innym uczestnikiem stoku. Podczas wypadku poszkodowany narciarz staje przed koniecznością zadbania nie tylko o swoje zdrowie, ale również stan osoby, którą potrącił na stoku. Aby nie martwić się o swój budżet – warto, aby podróżujący do Szwajcarii skorzystali z możliwości zakupu optymalnego ubezpieczenia dla siebie i swoich bliskich. Bez odpowiedniej polisy – w sytuacjach problematycznych – narciarzy czeka spory wydatek w szwajcarskich, prywatnych placówkach medycznych.

  •  Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Każdy narciarz wie, że na stoku - nie trudno o nieszczęśliwy wypadek. Najlepiej już przed wyjazdem zabezpieczyć się polisą ubezpieczeniową od następstw nieszczęśliwych wypadków – tak, aby móc swobodnie korzystać z uroków szwajcarskich stoków. Ubezpieczenie NNW to solidna gwarancja otrzymania właściwego odszkodowania w przypadku uszczerbku na skutek wypadku – na przykład złamania nogi. Dzięki NNW narciarz otrzyma środki finansowe pozwalające mu na skorzystanie z kosztownej rehabilitacji czy stabilizatora.

Po co rozszerzenia ubezpieczenia na narty do Szwajcarii?

Podstawowa polisa narciarska nie obejmuje ochroną narciarza, który uprawia sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Jeśli masz w planach w taki sposób spędzić zimowy urlop - pamiętaj, że musisz zadbać o stosowne rozszerzenie.

Aby polisa narciarska uwzględniała sporty wysokeigo ryzyka lub sporty ekstremalne, należy w kalkulatorze na polisanarciarska.pl wybrać okienko "sporty ekstremalne":

PAMIĘTAJ❗ Każdy ubezpieczyciel ma własne regulacje w zakresie klasyfikacji sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka, którymi mogą być jazda poza wyznaczonymi trasami, freeride, skitouring, backcountry, heli-skiing, cat-skiing, narciarstwo wysokogórskie czy ski-alpinizm.

Szukam ubezpieczenia sportów ekstremalnych na narty do Szwajcarii

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie do Szwajcarii?

Towarzystwo ubezpieczeniowe  Koszty leczenia  Ratownictwo Ochrona od COVID-19                 Sporty objęte polisą NNW OC Cena                                               
 AXA PARTNERS  200 00 zł  200 000 zł  ✔ Zakres 3/7  114 20 000 zł  -

 31, 36 zł 

(sprawdź cenę)

NATIONALE NEDERLANDE  80 000 zł  100 000 zł  ✔ Zakres 5/7  60   -   - 

 37, 44 zł 

(sprawdź cenę)

 Wiener  91 581 zł  36 633 zł  ✔ Zakres 3/7  - 

                  10 000  zł

  • OC: 114 477 zł
  •  
  • OC sportowe: 114 477 zł

 57, 00 zł

(sprawdź cenę)

 

SIGNAL IDUNA  91 581 zł  32 053 zł  ✔ Zakres 3/7  7  15 000 zł  
  • OC: 274 744 zł
  •  
  • OC sportowe: 137 372 zł

 73, 42 zł

(sprawdź cenę)

 Promama  100 000 zł  100 000 zł  ✔ Zakres 5/7  2  20 000 zł
  • OC: 100 000 zł
  •  
  • OC sportowe: 100 000 zł

 74, 00 zł

(sprawdź cenę)

 Generali  200 000 zł  200 000 zł  ✔ Zakres 5/7  2  30 000 zł
  • OC: 100 000 zł
  •  
  • OC sportowe: 100 000 zł

 84, 00 zł

(sprawdź cenę)

Znajdź najlepsze ubezpieczenie!

Gdzie na narty do Szwajcarii?

Nie da się ukryć, że Szwajcaria to jeden z krajów, które przodują w atrakcjach turystyki zimowej. Wspaniałe stoki, liczne wypożyczalnie, atrakcje dla najmłodszych, nowoczesna infrastruktura i lokalne przysmaki zachęcają głodnych wrażeń turystów do odwiedzenia najpopularniejszych kurortów. Gdzie warto wybrać się z rodziną lub przyjaciółmi, aby przeżyć niezapomniane chwile?

  • Zermatt – to przepiękne, malownicze miasteczko znajdujące się w dolinie górskiej, niedaleko góry Materhorn. Można poruszać się tu jedynie pojazdami elektrycznymi, ze względu na dużą wagę, przywiązywaną do środowiska naturalnego. Najdłuższa trasa zjazdowa liczy sobie 25 kilometrów długości – zapewniając idealne warunki na liczne, zimowe aktywności.
  • Verbier – nazywane przez narciarzy zimowym Eldorado, znajduje się pomiędzy czterema sporymi dolinami. To bardzo luksusowy i ekskluzywny ośrodek narciarski – doskonały dla wymagających amatorów stoku. Podczas sezonu – narciarze spotkają tu wielu celebrytów (na przykład Leonardo diCaprio, całą rodzinę piłkarza Davida Beckhama czy też amerykańskiego aktor Jude'a Law).
  • Saas Fee – majestatyczna, malownicza wioska, siostra Zermatt. Co ciekawe, na jej terenie wyłączono ruch samochodowy, dzięki czemu można poruszać się na niej wyłącznie za pomocą nart lub sań. Nazywana „perłą Alp” - ze względu na swój krajobraz – zachwyca niebywałymi widokami i świetnym klimatem. Ma najwyżej położoną liniową kolej podziemną w Europie.
  • Davos Kloster – to miasto położone na najwyższym szczycie w całej Europie, zapewniające szereg wspaniałych atrakcji! Jeden z najbardziej interesujących i największych ośrodków narciarskich w całej Szwajcarii, będące jednocześnie... uzdrowiskiem zimowym!

10 zasad, jak przygotować się na narty do Szwajcarii

Szwajcaria to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie możesz wybrać, planując narty. Przypominamy 10 podstawowych zasad, o których warto pamiętać, aby wyjazd był przede wszystkim bezpieczny, ale i przyjemny: 

  1. Sprzęt narciarski:

    • Upewnij się, że twój sprzęt narciarski jest w dobrym stanie. Warto zrobić przegląd przed wyjazdem, zwłaszcza jeśli masz własne narty, buty, kijki itp.
    • Wybierz odpowiedni sprzęt zgodnie z poziomem swoich umiejętności. W Szwajcarii znajdziesz różnorodne trasy narciarskie, więc dostosuj sprzęt do planowanych tras.
  2. Odpowiedni strój:

    • Biorąc pod uwagę zmienne warunki pogodowe, zabierz ze sobą różne warstwy ubrań, które można dostosować w zależności od temperatury.
    • Nie zapomnij o kasku, który stanowi ważny element bezpieczeństwa na stoku.
  3. Warunki pogodowe:

    • Monitoruj prognozę pogody regularnie. W Szwajcarii warunki atmosferyczne mogą się szybko zmieniać, więc dobrze jest być przygotowanym na wszelkie niespodzianki.
    • Pamiętaj o ochronie przed słońcem. Góry odbijają promienie słoneczne, co może zwiększyć ryzyko oparzeń. Używaj kremów z filtrem UV i nos ochronę przeciwsłoneczną.
  4. Bezpieczeństwo na stoku:

    • Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na stoku narciarskim i dostosuj prędkość do swoich umiejętności.
    • Znajdź trasę odpowiednią dla swojego poziomu zaawansowania. W Szwajcarii jest wiele tras o różnym stopniu trudności.
  5. Ubezpieczenie narciarskie:

    • Wykup ubezpieczenie narciarskie, które obejmuje koszty leczenia i ewakuacji na wypadek wypadku na stoku.
    • Sprawdź dokładnie warunki swojej polisy, aby upewnić się, że obejmuje wszelkie ewentualności.
  6. Przepisy i zasady na stoku:

    • Zapoznaj się z przepisami obowiązującymi na stoku narciarskim w Szwajcarii. Wiele tras ma określone zasady korzystania, takie jak pierwszeństwo dla narciarzy schodzących z góry.
  7. Aklimatyzacja do wysokości:

    • Jeśli planujesz narciarstwo w wysokogórskich regionach, bądź przygotowany na ewentualne dolegliwości wysokościowe. Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego w pierwszych dniach pobytu.
  8. Transport i dojazd:

    • Skonsultuj się z lokalnymi przepisami dotyczącymi parkowania, korzystania z kolei linowych czy autobusów między trasami narciarskimi.
  9. Znajomość tras i obszarów narciarskich:

    • Zaznajom się z mapą tras narciarskich i obszarami narciarskimi, aby móc swobodnie planować trasy i unikać niebezpiecznych obszarów.
  10. Kultura narciarska:

    • Respektuj lokalną kulturę narciarską i zasady obowiązujące na stoku. Dbałość o bezpieczeństwo swoje i innych narciarzy jest priorytetem.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Jakie są ograniczenia dotyczące podróżowania po Szwajcarii?

    W zasadzie nie ma ograniczeń podróżowania po Szwajcarii - za wyjątkiem terenów wojskowych, gdzie przeprowadzane są szkolenia dla żołnierzy. Ważne jest, aby podróżujący poruszali się wyłącznie wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Wiza turystyczna jest ważna łącznie 3 miesiące.

  2. Czy EKUZ jest uznawana na terenie Szwajcarii?

    Mimo, że kraj nie należy do Unii Europejskiej, karta EKUZ jest honorowana na terenie Szwajcarii. Szwajcaria jest jednym z krajów przynależących do EFTA. Chociaż narciarze otrzymają pomoc z pakietu podstawowego karty EKUZ – obejmuje ona bardzo symboliczne aspekty. Znacznie większe wydatki – na przykład związane z pobytem turysty w szpitalu – poszkodowany będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

  3. Czy warto rozszerzyć polisę o NNW?

    Podróżujący, decydując się na rozszerzenie polisy o NNW – z całą pewnością mogą czuć się bezpieczniej na stoku. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadku pozwoli poszkodowanemu na otrzymanie stosownego odszkodowania w przypadku poważniejszej kraksy, na przykład złamania kończyny. Środki finansowe pozwolą narciarzowi na pokrycie wydatku – na przykład kosztownej rehabilitacji czy stabilizatora, pozwalającego szybciej wrócić do dawnej sprawności.

Podsumownaie

  1. Wybierając się do Szwajcarii – narciarze nie mogą zapomnieć o wykupieniu polisy narciarskiej, dopasowanej do swoich potrzeb. Niestety, EKUZ nie wystarczy.
  2. Informacja publiczna: +41 58 463 00 00 (od 08:00 do 18:00), infolinia dla podróżujących do Szwajcarii: +41 58 464 44 88 (od 08.00 do 18.00).
  3. W Szwajcarii narciarze znajdą całe mnóstwo ofert noclegu – aby nie przepłacić, warto zarezerwować je już na kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa