Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Czym różni się sztuczny śnieg od naturalnego?

Warunki atmosferyczne panujące w Polsce na przestrzeni lat bardzo się zmieniły i obecne zimy nie mogą dorównywać tym sprzed kilkudziesięciu sezonów. Łagodne warunki atmosferyczne nie są zbyt optymistyczne dla miłośników sportów zimowych. Oczekują oni obfitych opadów i zapewnienia białej warstwy puchu, umożliwiającej poruszanie się na nartach czy desce. Z pomocą przychodzą jednak systemy sztucznego naśnieżania.

ubezpieczenie na narty
fot: pixabay.com

    Ubezpiecz się przed wyjazdem

Na obszarach górskich panują niższe temperatury, a więc śnieg utrzymuje się dłużej. Niestety nie na tyle, aby umożliwić swobodne poruszanie się po trasach narciarskich przez całą zimę. Wyższe, alpejskie szczyty charakteryzują się obecnością większej ilości śniegu, ale nie oznacza to jednak, że natura jest jego jedynym źródłem.

Jak to działa?

Systemy naśnieżania dysponują specjalnymi urządzeniami zwanymi armatkami, które pobierają wodę i ją rozpryskują. Ciecz w wyniku połączenia z suchym, zimnym powietrzem zmienia się w płatki śniegu. Nie przybierają one jednak tak niesamowitych kształtów jak te naturalne. Małe cząsteczki tworzy struktura kryształków lodu. Wytworzony śnieg w rezultacie jest dużo cięższy. Jego waga wynosi około 380 kg, podczas gdy naturalny to 40-80 kg na metr sześcienny. Poza tym, że jest cięższy, trudniej się kompresuje. Naturalna warstwa natomiast po wielokrotnych zjazdach narciarzy oraz ratrakowaniu staje się dużo cieńsza.

Sztuczny zostaje dłużej

Sztuczny śnieg nawet po wielu zjazdach nadal tworzy grubą warstwę. Dłużej się utrzymuje, a więc pozwala stworzyć warunki narciarskie przez cały zimowy sezon. Pozostawanie śniegu przez kilka miesięcy ma pozytywny wpływ także na rolnictwo i środowisko. Oznacza to bowiem dłuższy czas topnienia. Sztuczny śnieg będzie wolniej, ale regularnie nawadniał glebę. Podczas najzimniejszych miesięcy będzie również dla niej warstwą ochronną przed mrozami.

Bezpiecznie na stoku z polisą

Wrażenia ze zjazdu

Jak jednak sztuczny śnieg wpływa na sposób jazdy? Wielu narciarzy jest przekonanych, że nie dostarcza on takich wrażeń, co naturalny. Na tym wytworzonym przez człowieka szybko tworzą się połacie lodu. Struktura płatków jest inna, a ich kryształki są nieco bardziej ostre niż naturalne, co może nam przeszkadzać podczas upadków. Oczywiście naturalny śnieg nie sprawi, że upadki będą bezbolesne. Siniaków nabawimy się na jednym, jak i drugim. Największym minusem sztucznego śniegu jest spowolnienie jazdy. Niestety, nie będziemy osiągać takich samych prędkości jak na naturalnym i najbardziej odczujemy to, gdy trafiamy naprzemiennie na odcinki pokryte obydwoma rodzajami.

Julietta Maciejak

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa