Czynników, które mają wpływ na to, że dany ośrodek narciarski można nazywać najlepszym – jest sporo. Należy wziąć pod uwagę dostępność i jakość tras, poziom zaśnieżenia, a także efektywnie opracowaną infrastrukturę. I chociaż patrząc na pełen wachlarz kurortów narciarskich na świecie można nabawić się zawrotu głowy, istnieją na świecie miejsca zupełnie wyjątkowe. Gdzie szukać najlepszych o ośrodków narciarskich na świecie? Czego się spodziewać i na co się przygotować?
Zapraszamy do zestawienia, w którym zebraliśmy TOP 10 ośrodków narciarskich na Starym Kontynencie.
Znajdź najlepsze ubezpieczenie
Uznawany za jeden z najbardziej luksusowych kurortów w Europie.
Courchevel położony jest w słynnym regionie Trzech Dolin, które razem tworzą największy na świecie obszar nartostrad. Powód, dla którego turyści z całego świata powracają tutaj co roku, to przede wszystkim szeroka paleta tras narciarskich o łącznej długości 150 km. Tereny te zostały szczególnie docenione przez rodziny, gdyż w Courchevel znaleźć możemy mnóstwo tras zielonych i niebieskich, na których z łatwością poczatkujący narciarze i snowboardziści mogą szlifować swój warsztat. Znajdą się tutaj również trasy dla wymagających miłośników sportów zimowych.
Ośrodek słynie również z luksusowego zakwaterowania, którego górski klimat niemalże od pierwszego dnia pobytu pozwala poczuć się jak w bajce. Dodatkowo, atrakcje apres ski i wyśmienita kuchnia regionalna sprawiają, że w Courchevel można poczuć się wyjątkowo rozpieszczonym.
Courchevel w liczbach:
Tego ośrodka chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, a jeśli jeszcze o nim nie słyszeliście, pora nadrobić zaległości. Chcąc zaczerpnąć zimowych wojaży na najwyższym poziomi, zdecydowanie trzeba udać się do Zermatt. To wyjątkowe miejsce znajdujące się na granicy Szwajcarii i Włoch, gdzie międzynarodowy charakter nadaje uroku tutejszym lokacjom. Szwajcarska gościnność w połączeniu z włoskim stylem życia to aura, której nie znajdziecie nigdzie indziej.
To tutaj radość z jazdy na nartach, czy snowboardzie łączy się z możliwością podziwiania prawdziwego cudu natury, jakim jest szwajcarski krajobraz. Według niektórych turystów jest to miejsce z najpiękniejszą panoramą w całej Szwajcarii.
Matterhorn to najwyżej położony ośrodek sportów zimowych w Alpach. Poza gwarancją doskonałych warunków, świetnie rozwiniętych tras i zaspokajającej każdą potrzebę infrastruktury – Zermatt gwarantuje również wyjątkową ofertę apres ski.
Ponadto, latem korzystać można z 21 kilometrów tras położonych na lodowcu Theodulgletscher, na którym spotkać można trenujące drużyny narodowe alpejczyków z całej Europy.
Zermatt w liczbach:
Połącznie luksusu i nowoczesności z tradycją. To właśnie jest Kitzbühel.
Klimat alpejskiej wioski, jaki można tu poczuć, wprawia w radość nie do opisania. To właśnie tutaj co roku spotkać można najbardziej zamożnych turystów świata, którzy przybywając na narty do Austrii raz, powracają tak często, jak tylko to możliwe.
Kitzbühel to zdecydowanie rozwiązanie dla narciarzy i snowboardzistów na każdym poziomie. Początkujący zimowi sportowcy mogą korzystać z malowniczych, acz mało wymagających tras, natomiast z myślą o miłośnikach jazdy poza trasami, dostępny jest tutaj specjalny obszar Bichlalm – najbardziej stroma trasa narciarska w Alpach.
Tereny narciarskie Kitzbühel i Kirchberg należą do najnowocześniejszych na świecie, a potwierdzeniem tego są liczne nagrody, otrzymane na przestrzeni lat. Przytulne schroniska, kompetentny personel, gościnność mieszkańców i krótki czas oczekiwania na stokach, to cechy Kitzbühel, które rozkochują w sobie turystów z całego świata.
Kitzbühel w liczbach:
Dolomity to idealna przestrzeń dla szczególnie wymagających narciarzy i snowboardzistów.
Val Garden jest niezwykle czarującym miejscem, gdzie doświadczyć można doskonałych warunków narciarskich, kulturowych rozrywek oraz niezwykłych okoliczności przyrody. Okolica słynie przede wszystkim ze znanych na cały świat imprez sportowych, które co roku przyciągają tysiące turystów z całego świata.
Miłośnicy narciarstwa biegowego najdą w Val Garden znajdą aż 115 km specjalnie dostosowanych tras. Jest to również doskonała alternatywa na ferie z najmłodszymi. Snow Park i Funpark Val Gardena na szczycie Piz Sella oferuje duży Kicker z trzema różnymi skoczniami, tor do boardercrossu i spiralny tunel śnieżny dla entuzjastów freestyle.
Od lat w Val Garden główny nacisk kładziony jest na modernizację istniejących obiektów i stoków, aby zapewnić większe bezpieczeństwo, komfort i przyjemność z jazdy. Co ciekawe, na przestrzeni lata i jesieni 2021 r. operatorzy wyciągów zainwestowali również wiele środków w optymalizację systemów naśnieżania, aby zagwarantować korzystanie ze stoków nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych.
Val Garden w liczbach:
Położony jest w sercu Kaukazu na wysokości 2000m, stanowi świetną bazę wypadową dla miłośników narciarstwa i snowboardu freeridingu, heliskiingu i snowturbingu. Wszystkie stoki leżą powyżej granicy lasów, a cała okolica należy do terenów bezpiecznych pod katem zagrożeia lawinowego. Do jazdy na nartach i snowboardzie dostępnych jest 34,8 km tras. 15 wind przewozi gości. Teren sportów zimowych położony jest pomiędzy wzniesieniami od 1993 do 3276 m n.p.m.
Gudauri jest największym i najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Gruzji i nadal rozwija się w dość szybkim tempie, co sezon oferując przyjezdnym kolejne ulepszenia. Znajdują się tu stoki o wszystkich stopniach trudności do jazdy na nartach i snowboardzie.
Duże ilości naturalnego śniegu sprawiają, że okoliczne szczyty na pograniczu Europy i Azji są idealnym terenem dla miłośników sportów zimowych. Ośrodek znajduje się na przełęczy Kreuz, około 120 km na północ od Tbilisi. W środku Kaukazu, z dala od masowej turystyki, jest bez wątpienia jedną z najlepszych przestrzeni do doskonalenia umiejętności narciarskich na każdym poziomie umiejętności.
Gudauri w liczbach:
Hiszpania to nie tylko wakacje pod palmą, ale i doskonałe tereny dla narciarzy.
La Molina to najstarszy ośrodek narciarski w Hiszpanii, który zainstalował swój pierwszy komercyjny wyciąg narciarski już w 1943 roku. Obecnie odnajdą się tutaj wszystkie grupy wiekowe turystów, o zróżnicowanym poziomie umiejętności.
Większość obszaru La Molina znajduje się w regionie Cerdanya, gdzie mamy do dyspozycji 71 km tras narciarskich rozmieszczonych na 68 trasach na wszystkich poziomach, duży snowpark i największą superpipe w Pirenejach.
Wśród ofert rekreacyjnych znajdzie się też coś dla osób, które nie jeżdżą na nartach. La Molina oferuje szeroką gamę zajęć na rakietach śnieżnych lub segwayu po śniegu, psie zaprzęgi lub trasy saneczkowe.
La Molina w liczbach:
Jeśli jesteś wymagającym narciarzem, poszukującym wrażeń na stoku, Sölden koniecznie powinno pojawić się na Twojej liście miejsc do sprawdzenia.
Sölden jako jedyny ośrodek w Austrii posiada bezpośrednie połączenie tras na lodowcu z resztą terenów narciarskich. Jedną z największych atrakcji, która skutecznie co roku przyciąga tu wprawionych miłośników sportów zimowych, jest tunel wykuty w skale, którym narciarze mogą przedostać się na nartach z lodowca Rettenbach na Tiefenbach. Z koeli poczatkującym narciarzom poleca się rejon przełęczy Giggijoch, gdzie na niebieskich trasach o szerokości kilkuset metrów można bezpiecznie ćwiczyć swoje umiejętności.
Jednak Sölden to nie tylko sport. Znany na całym świecie bogaty wachlarz atrakcji Apres Ski zapewnia przyjezdnym imprezy już od wczesnego popołudnia, które trwają do późnej nocy.
Sölden w liczbach:
Jest to największy, połozony w Lombardii ośrodek narciarski. Jednocześnie znany jako 'Mały Tybet Włoch" stanowi jeden z najważniejszych kurortów w Alpach. To, co chrakateryzuje LIvigno na tle Europy, to położenie geograficzne, które gwarantuje zawsze doskonałe warunki snieżne na stoku. Dzięki temu sezon narciarski trwa tutaj nieprzerwanie od listopada do poczatku maja.
12 trudnych tras, oznaczonych czarnym kolorem to wyzwanie dla doświadczonych narciarzy. Najdłuższa i najwyżej położona trasa to "Scoiattolo", która co roku stanowi najważniejszy punk zimowego urlopu turystów z całego świata. Znajdzie się również coś dla średnio zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Konkretnie - 37 tras czerwonych o długości do 2.600 m., które zapewniają wystarczającą szerokość do wycinania zakrętów.
Sama miejscowość Livigno jest równie interesująca, co piękna. Typowe dla regionu drewniane domki na długo pozostają w pamięci sprawiając wrażenie wymarzonej zimowej krainy.
Livigno w liczbach:
Jak już wiemy, szwajcarskie ośrodki narciarskie nie należą do obskurnych schronisk. Kolejnym przykładem na potwierdzenie tej teorii jest St. Moritz – jeden z najbardziej luksusowych kurortów narciarskich w Europie. To tutaj właśnie, co roku ściągają sławni i bogaci z całego świata, w poszukiwaniu zimowych atrakcji, dopieszczonych ekskluzywną otoczką. To, co najlepiej oddaje charakter St. Moritz to wyjątkowe połączenie ciepłych, klimatycznych chatek, słońca i wszędobylskiego białego puchu, otulającego okolicę.
Jednak poza wygodą i komfortem na najwyższym poziomie, znajdzie się tutaj też coś dla wytrawnych miłośników sportów zimowych. Na narciarzy czeka 163 km świetnie przygotowanych tras, a w ośrodku odbywają się liczne zawody sportowe.
Po szaleństwie na stoku, z myślą o najbardziej wymagających klientach, została przygotowana bogata oferta Apres Ski, a jedną z największych atrakcji jest duży snow park znajdujący się pomiędzy Corviglia i Marguns.
St.Moritz w liczbach:
Na koniec przygotowaliśmy propozycje typowo dla rodzin. Méribel to jeden z ulubionych kurortów rodzinnych, w który zarówno rodzice, jak i ich podopieczni znajdą coś dla siebie.
Mieszczą się wyjątkowe udogodnienia dla najmłodszych narciarzy i tych dopiero poczatkujących. Nartostrady znajdują się tu na wysokości od 1100 do 3230 metrów, co jest gwarancją doskonałych warunków śniegowych. Lokalizacja Meribel - pomiędzy Courchevel i Val Thorens - zapewnia również świetna okazję do zwiedzania na nartach wszystkich Trzech Dolin, w których nie brakuje urokliwych domków w zabudowie typowo alpejskiej.
Najwyższy zjazd zaczyna się na wysokości 2 952 metrów, na Mont VallonJest. Jest to ulubiony teren do zjazdu szczególnie dla freeridowców. Idealne warunki dla siebie odnajdą tu również snowboardziści i ci przyjezdni, którzy lubują się we wszelkiego rodzaju rozrywkach po skorzystaniu ze stoku.
Meribel w liczbach:
Pobyt nawet w najlepszym ośrodku narciarskim na świecie może zostać zakłócony z powodu nieprzewidzianych zdarzeń, których konsekwencje mogą ciągnąć się za nami jeszcze długo po urlopie. Najczęściej są to kłopoty finansowe, będące często najtrudniejszym problemem do rozwiązania.
Warto również zauważyć, że sporty zimowe – narty i snowboard – to jedne z tych dyscyplin, podczas uprawiania których, co roku notowane jest najwięcej wypadków i kontuzji. Usługi medyczne za granicą nie należą również do najtańszych. Zwykła konsultacja ze specjalistą kosztować może od 100 euro wzwyż, a hospitalizacja, badania i środki farmakologiczne to wydatki rzędu kilkunastu tysięcy euro za całe proces leczenia.
Biorąc pod uwagę wszystkie te fakty, łatwo można odpowiedzieć na pytanie, czy ubezpieczenie narciarskie się opłaca. Wydatek kilkudziesięciu złotych na polisę, która ochroną obejmie nas podczas całego wyjazdu, to najlepsze rozwiązanie. Ubezpieczenie zapewnia nie tylko ochronę przed „finansowym dołkiem”, ale i efektywną pomoc w wielu problematycznych sytuacjach.
Zobaczmy na przykładzie jednego z naszych klientów, ile kosztuje polisa na tygodniowy wyjazd na narty do jednego ze szwajcarskich ośrodków.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Koszty leczenia | Ratownictwo | COVID-19 | Sporty objęte polisą | NNW | OC | Cena |
AXA ASSISTANCE | 200 00 zł | 200 000 zł | ✔ | 114 | 20 000 zł | - |
31 zł |
NATIONALE NEDERLANDE | 80 000 zł | 100 000 zł | ✔ | 60 | - | - |
37 zł |
SIGNAL IDUNA | 91 596 zł |
32 059 zł |
✔ | 7 | 15 000 zł |
|
73 zł
|
Proama | 100 000 zł | 100 000 zł | ✔ | 2 | 20 000 zł |
|
73 zł |
Wiener | 274 789 zł | 36 639 zł | ✔ | - | 20 000 zł |
|
120 zł |
Generali | 500 000 zł | 500 000 zł | ✔ | 2 | 50 000 zł |
|
127 zł |
Znajdź najtańsze ubezpieczenie dla siebie i bliskich
Jak widać są to niewielkie wydatki, a zapewniona w danej kwocie ochrona to nie tylko oszczędność, ale i to, co podczas urlopu najważniejsze – gwarancja spokoju, wypoczynku i relaksu.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do otrzymania bezpłatnej opieki medycznej podczas wyjazdu za granicę. EKUZ obowiązuje w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Ochrona zdrowotna, jaką zapewnia karta, jest jednak ograniczona i swoim zakresem obejmuje jedynie najważniejsze, często podstawowe usługi medyczne. Wybierając się na narty za granicę i licząc jedynie na leczenia za pośrednictwem karty EKUZ, narażamy się na spore problemy.
Z bezpłatnych świadczeń możemy skorzystać jedynie w nagłych, wymagających pilnej interwencji sytuacjach, takich jak groźny wypadek, czy nagła choroba. Jeśli więc dana sytuacja będzie wymagała wykonania dodatkowych badań, czy konsultacji ze specjalistą – przyjdzie nam za te usługi zapłacić z własnej kieszeni. Ponadto, warto pamiętać, że niektóre usługi medyczne, te które w Polsce są w pełni darmowe – za granicą mogą być płatne.
Istotnym aspektem, który gwarantuje ubezpieczenie jest także pomoc w razie zachorowania na COVID-19. Obecnie każdy ubezpieczyciel gwarantuje taką ochronę w standardzie. Jak wygląda to w przypadku karty EKUZ? Jeżeli dany kraj od swoich ubezpieczonych obywateli wymaga pokrycia chociaż części kosztów związanych z leczeniem koronawirusa, turyści leczący się w ramach EKUZ również będą musieli taką opłatę uiścić. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewnia wypłaty świadczeń ani zwrotu kosztów wynikających z konieczności odbycia kwarantanny. Aby nie musieć ich ponosić, konieczne jest wykupienie dodatkowego, indywidualnego ubezpieczenia na podróż.
Polisa ubezpieczeniowa powinna zawierać:
Tak. Odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd narciarski dla dziecka jest bardzo ważne i pozwoli uniknąć wysokich kosztów, gdy podczas zimowych aktywności dojdzie do wypadku, urazu lub choroby. Polisa turystyczna dla dzieci jest zazwyczaj tańsza niż w przypadku osób dorosłych i również łatwo dostępna w kalkulatorze ubezpieczeń narciarskich na polisanarciarska.pl.
Tak. We Włoszech.Od stycznia 2022 roku wszyscy miłośnicy sportów zimowych, którzy planują aktywnie spędzać czas we włoskich górach, będą musieli posiadać ważną polisę z OC.
Nie, ale należy pamiętać, że w krajach, w których nie obowiązuje Karta EKUZ, wszelkie koszty związane z leczeniem, akcjami ratunkowymi, czy transportem medycznym są zazwyczaj o wiele wyższe. Ważne jest w takim wypadku zwrócenie szczególnej uwagi na sumę gwarantowaną, której ochrona powinna obejmować również państwa znajdujące się poza Europą.
Zaplanowałeś już zimowe wakacje - wyjeżdżasz na narty do Włoch. Do aktywnego wypoczynku trzeba się odpowiednio przygotować. Jaką polisę narciarską powinieneś kupić, aby skutecznie Cię chroniła? O czym powinieneś pamiętać przed udaniem się na włoski stok? Odpowiedzi poznasz w kolejnym poradniku z cyklu "Wyjeżdżam na narty do...".
Dzięki dostępowi do Morza Czarnego Gruzja kojarzy nam się raczej z letnimi wyjazdami do tego kraju. Tymczasem coraz więcej Polaków obiera sobie Kaukaz jako cel swoich zimowych wycieczek. Wielu miłośników szaleństwa na zaśnieżonych stokach szuka przygody właśnie na wschodzie. Zastanówmy się zatem, jakie polisy będą nam potrzebne podczas...
Słoneczna Hiszpania oferuje nie tylko błogie plażowanie na fantastycznych plażach, ale też zimowe szaleństwa na stoku. Chociaż wyjazd na narty do Hiszpanii nie wydaje się pierwszym wyborem, warto go rozważyć.
Lodowiec Hintertux to ulubione miejsce wyjazdu letniego wielu Austriaków. Przez cały rok przyjeżdżają tu także turyści z całego świata, bowiem na wysokości 3250 m n.p.m. można jeździć na nartach od stycznia do grudnia – 365 dni w roku warunki ku temu są doskonałe.