Narty tylko zimą? Otóż nie! Amatorzy sportów zimowych nie muszą czekać od sezonu do sezonu, by poszusować na stoku. Mogą się wybrać w kilka miejsc zarówno w Europie, jak też w Nowej Zelandii, gdzie pomimo ocieplenia klimatu warunki do jazdy są całkiem dobre. Muszą jednak pamiętać o dobrym ubezpieczeniu, by w razie upadku, wypadku, czy z powodu nieszczęśliwego zbiegu okoliczności otrzymać niezbędną pomoc.
Wybierając się na szusowanie na stoku nie myślimy o tym, że może nam się coś przytrafić. Wierzymy, że jesteśmy „niezniszczalni” i nieszczęśliwe wypadki zdarzają się innym, ale nie nam. Takie myślenie jest błędne i musimy sobie uświadomić, że wypadku nie przewidzimy. I w myśl staropolskiego przysłowia „przezorny zawsze ubezpieczony” powinniśmy ubezpieczyć się na wszelką i każdą ewentualność.
Gdy już jesteśmy na stoku i ogarnięci szałem narciarskim popisujemy się przed znajomymi, albo po prostu lubimy czuć smak adrenaliny, możemy doznać urazów, spowodować kolizję, a nawet stać się uczestnikiem wypadku spowodowanego przez innego (może mniej doświadczonego) narciarza. Wówczas często zachodzi potrzeba skorzystania ze świadczeń ratowników medycznych. Jakie ubezpieczenie wybrać, by za udzieloną pomoc nie ponieść wysokich kosztów?
EKUZ
Jeżeli jedziemy na lodowce do Austrii, Francji czy Szwajcarii możemy wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która upoważnia do skorzystania z pomocy medycznej w krajach UE lub EFTA. Warto jednak wiedzieć jaki zakres ma ta karta oraz w jakich sytuacjach i gdzie będzie obowiązywała.
EKUZ:
Polisa narciarska
Alternatywą dla EKUZ jest prywatna polisa narciarska. Zaletą tego ubezpieczenia jest brak ograniczeń terytorialnych oraz to, że nie podlega ono przepisom kraju pobytu. Oznacza to, że zapewnia pokrycie kosztów leczenia bez względu na status placówki. Ponadto, polisę można rozszerzyć o NNW, ubezpieczenie bagażu i sprzętu narciarskiego oraz odpowiedzialności cywilnej (OC).
Wybierając polisę narciarską przez naszą porównywarkę należy pamiętać o zaznaczeniu odpowiedniego pola dotyczącego uprawiania sportu. W sytuacji, jeżeli jadąc na narty tego nie zaznaczymy, a na stoku doznamy kontuzji, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania.
Podstawowa wersja ubezpieczenia zapewnia pokrycie kosztów leczenia oraz assistance informacyjne i organizacyjne.
Decydując się na ubezpieczenie narciarskie warto również zapoznać się z Ogólnymi Warunkami wybranej polisy, są tam bowiem zapisane sytuacje, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Oznacza to, że jeżeli na stoku przytrafi się nam zdarzenie, które w OWU jest wyłączone – nie otrzymamy odszkodowania za powstałą szkodę.
Kiedy i w jakich sytuacjach nie otrzymamy odszkodowania:
Zatem gdzie na narty latem? Poniżej przedstawiamy kilka popularnych alpejskich ośrodków narciarskich.
Nieważne, gdzie się wybieramy, ważne, by mieć świadomość tego, że w razie jakiegokolwiek wypadku jesteśmy ubezpieczeni.
Poszkodowana osoba może chcieć, abyś zapłacił nie tylko za realnie poniesione przez nią szkody, jak uszkodzony sprzęt, czy ubranie, ale także za zmarnowany urlop, za czas rehabilitacji, czy niemożność chodzenia do pracy, utracone kontrakty, a nawet dożywotnią rentę. Oczywiście w takich sytuacjach sprawa trafia do sądu właściwego dla...
Zimowe wakacje już zaplanowane – wyjeżdżasz na narty do Austrii. Jak dobrze ubezpieczyć się na taką wyprawę? Co powinna zawierać twoja polisa narciarska, aby skutecznie Cię chroniła? O czym powinieneś wiedzieć, zanim udasz się na austriacki stok? Odpowiedzi poznasz w naszym poradniku z cyklu "Wyjeżdżam na narty do...".
Szwajcarskie kurorty oferują znakomite warunki nawet najbardziej wymagającym narciarzom. Możliwość jazdy na nartach niemal przez cały rok, wiele trasa o różnym poziomie trudności czy apres-ski. Oto 10 najlepszych ośrodków narciarskich w kraju Helwetów.
Wygoda, zaplanowany dzień, zakwaterowanie rzut beretem od stoku. Czy zimowy urlop może wyglądać bardziej idealnie? Dla jednych nie, dla innych owszem! O zorganizowanych wyjazdach na narty można dyskutować godzinami, spierając się co jest zaletą, a co wadą. My przybliżamy temat wielopłaszczyznowo, biorąc pod lupę najważniejsze czynniki....