Co towarzystwa ubezpieczeniowe rozumieją jako bagaż podróżny? W jednym z OWU definicja bagażu jest następująca: są to "rzeczy będące własnością Ubezpieczonego lub będące w jego posiadaniu i służące do jego użytku podczas podróży".
Szczegółowe informacje odnośnie tego, jakie przedmioty, w rozumieniu towarzystwa ubezpieczeniowego, wchodzą w skład bagażu określone są Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danego towarzystwa. Niektórzy ubezpieczyciele jako bagaż uważają także sprzęt sportowy.
Na odszkodowanie i pomoc w odzyskaniu naszej własności możemy liczyć wtedy, gdy bagaż zaginął, został skradziony lub zniszczony w obecności właściciela bagażu. Mienie pozostawione bez opieki nie będzie objęte ochroną ubezpieczeniową. Możemy jednak liczyć na wsparcie ubezpieczyciela również wtedy, gdy uległ zniszczeniu lub kradzieży podczas naszej nieobecności, ale tylko w następujących przypadkach:
✓ | gdy powierzyliśmy go przewoźnikowi i nasza własność zginęła lub została zniszczona podczas transportu |
✓ | gdy zostawiliśmy go w miejscu naszego zakwaterowania w zamkniętym pomieszczeniu, w indywidualnym pomieszczeniu bagażowym na dworcu lub w hotelu, lub w bagażniku, przyczepie czy innym pojeździe pozostawionym na terenie strzeżonym |
źródło: materiały własne
Decydując się na ubezpieczenie bagażu, jak i na ubezpieczenie innych wartości, musimy zdecydować o wysokości sumy, na jaką zawarta będzie polisa. Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, jaką wypłaci ubezpieczyciel po zajściu zdarzenia objętego ochroną. Suma, na tyle, na ile pozwala ubezpieczyciel, powinna przynajmniej odpowiadać wartości bagażu, aby dawała najlepsze zabezpieczenie.
Przy kupnie ubezpieczenia bagażu musimy wskazać udział własny w ubezpieczeniu. Oznacza to, że powinniśmy procentowo lub w postaci określonej sumy pieniędzy określić, jaką część szkody pokrywamy sami. Ubezpieczyciel dopłaci resztę odszkodowania. Jeśli jednak wartość szkody będzie mniejsza niż wskazana przez nas kwota udziału własnego, wówczas całość zapłacimy z własnych środków.
Polisa działa także wtedy, gdy nasz bagaż nie został dostarczony nam na czas, na przykład przez przewoźnika. Wówczas możemy otrzymać zwrot kosztów, jakie ponieśliśmy przy zakupie najpotrzebniejszych akcesoriów i odzieży.
Redakcja portalu:
Jazda na nartach to jeden z bardziej kontuzyjnych sportów. Może być bardzo relaksująca i przyjemna, ale często również niebezpieczna. To czy wyjdziemy ze stoku cało zależy nie tylko od nas samych i naszej uwagi, ale też od innych użytkowników szlaku narciarskiego. Bywa, że sami możemy zrobić krzywdę sobie, ale przez nieuwagę szkody...
Znajdujące się w południowej części Niemiec oraz w Alpach Zachodnich stoki narciarskie to gratka dla fanów białego szaleństwa. Ich stosunkowo niedalekie położenie względem naszego kraju sprawia, że wielu Polaków preferujących narciarstwo lub snowboarding wyjeżdża na narty właśnie do Niemiec. Każdy wyjazd jednak powinien być poprzedzony...
Zastanawiasz się gdzie na narty pojechać w sezonie 2020/2021? Zdecydowana większość polskich narciarzy wybiera krajowe stoki. Przyciągają ich dwukrotnie niższe ceny karnetów niż w Alpach, a także łatwość dojazdu do ośrodków narciarskich. W ciągu ostatnich lat znacznej poprawie uległ również stan infrastruktury w wielu polskich kurortach.
Dzieci co roku czekają na śnieg, z radością myśląc o wyciągnięciu sanek z zakurzonego kąta. Nawet jeśli w planach nie ma wyjazdu za granicę, to jak się okazuje w Polsce lokalizacji do jazdy na sankach jest całkiem sporo. Co najważniejsze - nie tylko góry mają całkiem sporo do zaoferowania.