Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam do Francji - jak się przygotować?

polisa na narty i snowboard

Francja to kierunek chętnie wybierany przez polskich narciarzy. Świetne warunki do jazdy, bogata oferta ośrodków narciarskich oraz wiele atrakcji turystycznych to tylko niektóre zalety francuskich kurortów. Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu oraz jak zabezpieczyć się na wypadek choroby lub wypadku na stoku.

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów zimowych, zwłaszcza za granicą. Dlatego z każdym rokiem więcej turystów decyduje się wykupić ubezpieczenie narciarskie, które uchroni przed ewentualnymi finansowymi konsekwencjami nieszczęśliwych zdarzeń i wypadków. Co powinna zawierać dobra polisa narciarska, by zapewnić kompleksową ochronę, zwłaszcza w dobie pandemii? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie narciarskie dla siebie

Czy można podróżować do Francji?

W związku z pandemią COVID-19 podróżowanie do wielu krajów jest nieco utrudnione. Na szczęście francuskie granice pozostają otwarte dla osób, które planują spędzić narciarski urlop we francuskich kurortach. Polscy turyści, którzy wybierają się narty do Francji, w celu przekroczenia granicy muszą posiadać uznawany na terenie Unii Europejskiej paszport covidowy, który potwierdza szczepienie przeciwko COVID-19. W przeciwnym wypadku niezbędny będzie aktualny test PCR lub antygenowy z negatywnym wynikiem, wykonany maksymalnie 24h przed wyjazdem. Trzeba pamiętać, że wspomniane zaświadczenia muszą być dostępne w języku angielskim lub francuskim.

Dzieci w wieku 12-18 lat mogą przekroczyć granicę francuską na takich samych zasadach jak dorośli, natomiast te, które nie ukończyły 12 roku życia, są zwolnione z obowiązku wykonywania testu antygenowego lub PCR.

UWAGA❗: Warto wspomnieć, że francuskie władze honorują jedynie szczepionki zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków. Należą do nich preparaty firmy Pfizer, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson&Johnson. Jak informuje polskie MSZ, do Francji wyjechać mogą turyści z Polski, którzy zostali w pełni zaszczepieni i posiadają dokument potwierdzający:

  • Przyjęcie pojedynczej dawki szczepionki Janssen co najmniej 28 dni przed podróżą
  • Przyjęcie pełnego cyklu szczepień pozostałymi szczepionkami dopuszczonymi do obrotu przez Europejską Agencję Leków co najmniej 7 dni przed podróżą
  • Przebycie choroby COVID-19 w okresie od 6 miesięcy do 11 dni przed podróżą
  • Przyjęcie pełnego cyklu szczepień szczepionkami niedopuszczonymi do obrotu przez Europejską Agencję Leków, ale zatwierdzonymi przez Światową Organizację Zdrowia oraz dawki przypominającej szczepionki uznawanej w UE co najmniej 7 dni przed podróżą.

Osoby zaszczepione po przyjeździe do Francji nie muszą natomiast wypełniać formularza lokalizacyjnego, wykonywać testu ani odbywać kwarantanny. Wyjątkiem są turyści, którzy planują odwiedzić departamenty i terytoria zamorskie - w takim przypadku trzeba będzie dodatkowo okazać dokument potwierdzający negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego maksymalnie 24 godzin przed podróżą.

W związku z pandemią koronawirusa, we Francji wciąż obowiązują obostrzenia, które mają minimalizować ryzyko rozprzestrzenianie się wirusa. W miejscach publicznych (w przestrzeniach zamkniętych) oraz w środkach transportu publicznego należy zasłaniać usta i nos, a w niektórych miejscach maseczkę trzeba nosić również na ulicy.

Co więcej, aby móc korzystać z dostępu do miejsc użyteczności publicznej, turyści muszą posiadać unijny certyfikat covidowy.

Jak informuje polskie MSZ, dotyczy to wstępu do „[...]  kin, muzeów, sal koncertowych, lokali gastronomicznych, centrów i domów handlowych powyżej 20.000 m2, samolotów na liniach krajowych, pociągów i autobusów dalekobieżnych, dyskotek, parków rozrywki, obiektów sportowych, kasyn, stacji narciarskich oraz hoteli i kempingów (jeśli występują w nich lokale gastronomiczne)”.

Paszport szczepionkowy musi potwierdzać:

  • Przyjęcie trzech dawek szczepionki Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca
  • Przyjęcie dwóch dawek szczepionki Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, o ile od przyjęcia drugiej dawki nie upłynęło więcej niż 7 miesięcy (od 15 lutego ważność drugiej dawki będzie wynosiła 4 miesiące)
  • Przyjęcie jednej dawki szczepionki Janssen i dawki przypominającej
  • Przebycie choroby COVID-19 od 6 miesięcy do 11 dni wcześniej w postaci unijnego certyfikatu COVID

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że we Francji obowiązuje rozróżnienie statusu szczepienia w zależności od celu użycia paszportu covidowego.

Czy Karta EKUZ na narty do Francji wystarczy?

Planując aktywny wypoczynek na francuskich stokach, polscy turyści powinni zwrócić uwagę na ochronę, jaką podczas pobytu w tym kraju zagwarantuje im Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Choć taki rodzaj zabezpieczenia zapewnia podstawową pomoc dla obywateli całej Unii Europejskiej, przebywających poza granicami swojego kraju, ochrona taka nie jest niestety kompleksowa - mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Na przykład jeżeli chodzi o COVID-19, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zagwarantuje choremu turyście tylko podstawową pomoc. Jak czytamy na stronie polskiego MSZ: We Francji otrzymasz pomoc w przypadku koronawirusa na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju. Natomiast koszty transportu sanitarnego do Polski musisz pokryć we własnym zakresie. Co więcej, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewnia wypłaty świadczeń ani zwrotu kosztów wynikających z konieczności odbycia kwarantanny. Aby nie musieć ich ponosić, konieczne będzie wykupienie dodatkowego, indywidualnego ubezpieczenia na podróż.

Najczęściej EKUZ zapewni wyjeżdżającym za granicę narciarzom darmowy dostęp tylko do podstawowej opieki medycznej. Karta zagwarantuje wsparcie w następujących sytuacjach:

  • Kiedy leczenie jest niezbędne i nieplanowane
  • Gdy leczenie odbywa się w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Odbywa się to na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju (jeśli w danym państwie obowiązuje na przykład obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, posiadający EKUZ turysta również takie koszty poniesie)

Polskie NFZ zaznacza, że w przypadku EKUZ za granicą: Prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu.

Czego EKUZ nie refunduje?

Dlatego też polscy turyści spędzający narciarski urlop we Francji, mimo posiadania EKUZ, będą musieli zapłacić za niektóre usługi medyczne, jeżeli przed wyjazdem nie wykupili odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Nie można zapomnieć, że odpłatne mogą okazać się także te usługi, które w Polsce nie wiążą się z dodatkowymi kosztami. Jeśli zdarzy się wypadek lub choroba, której leczenie nie jest refundowane, poszkodowana osoba będzie musiała zapłacić za usługi konkretnej placówki medycznej z własnej kieszeni. Oto wskazywane przez polskie MZS usługi, które we Francji są płatne:

  • Wizyta u lekarza ogólnego i dentysty – w tym przypadku trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 23 euro. Zwrot poniesionych kosztów wynosi natomiast ok. 70%
  • Wizyta u lekarza specjalisty – jej koszt całkowity to 25 euro. Jeżeli jednak lekarz wyznaczy za poradę wyższą stawkę, różnicę opłacić będzie musiał pacjent
  • Ryczałt za wizytę u lekarza – we Francji wynosi 1 euro. Takiej opłaty nie trzeba uiszczać, jeśli u tego samego świadczeniodawcy w jednym dniu łączna suma ryczałtu przekroczyła 4 euro
  • Opłata za leki – tu francuska kasa chorych zwraca 15%, 30%, 65% lub 100% ceny – w zależności od wykupionego leku. Od zwrotu dodatkowo potrącane jest 0,50 euro za każde opakowanie
  • Badania i analizy laboratoryjne – można uzyskać zwrot 60% kosztu, ale trzeba od tego odliczyć dodatkowe 1 euro za każde wykonane badanie (maksymalnie 4 euro dziennie)
  • Leczenie szpitalne – za hospitalizację pacjent płaci zazwyczaj 20% kosztów, poza tym jest zwolniony z dodatkowej dziennej opłaty ryczałtowej (forfait journalier). W niektórych przypadkach kasa zwróci nawet 100% kosztów za leczenie, ale wtedy pacjent musi opłacić dzienną opłatę ryczałtową w wysokości 18 euro. Jeżeli zostały wykonane tzw. czynności rozszerzone (actes lourds), konieczne będzie opłacenie drugiego ryczałtu w tej samej kwocie
  • Transport sanitarny we Francji – tutaj możliwy jest zwrot kosztu na poziomie 65%. Dodatkowo pacjent zobowiązany jest opłacić ryczałt w wysokości 2 euro (maksymalnie 4 euro dziennie)

Co powinno zawierać ubezpieczenie na narty we Francji? 

1. Koszty leczenia i transportu medycznego - Francja jest jednym z nielicznych krajów europejskich, w których leczenie jest całkowicie odpłatne, jeśli nie posiadamy odpowiedniej polisy narciarskiej. Aby skorzystać z pomocy medycznej należy zatem zapłacić rachunek z własnej kieszeni. O ich zwrot możemy ubiegać się w lokalnej placówce służby zdrowia dopiero po powrocie do kraju. Nie powinniśmy jednak liczyć na odzyskanie całej kwoty. Zwykle zwracane jest 70% sumy, którą pacjent zapłacił za leczenie za granicą. Dotyczy to również kosztów związanych z zachorowaniem na COVID-19. Ile może kosztować leczenie we Francji?

Wizyta lekarska (nagłe przypadki)

7-8 Euro18 Euro

Pobyt w szpitalu

18 Euro

Stomatolog

7-8 Euro

Transport karetką

Częściowe

Transport medyczny do Polski

Odpłatnie

Ratownictwo górskie

Odpłatnie

opracowanie: polisanarciarska.pl

2. Transport medyczny do kraju - jeśli poszkodowana w wyniku wypadku osoba dozna urazów, które uniemożliwią jej samodzielny powrót do Polski, konieczny będzie specjalistyczny transport medyczny, na przykład helikopterem lub karetką. Taka usługa jest jednak niezwykle droga i w wielu przypadkach może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Bez wykupionej polisy, to właśnie poszkodowany zostanie obciążony takimi kosztami

3. Ratownictwo górskie - w Polsce akcje poszukiwawcze i ratownicze opłacane są przez państwo. Większość krajów europejskich, w których panują doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa i snowboardingu, kosztami takiej interwencji obciąża poszkodowanego turystę. A rachunki te nie należą do najniższych. Kwota określona przez ratownictwo górskie obejmuje akcję poszukiwawczą i ratowniczą, doraźną pomoc medyczną oraz transport sanitarny do szpitala. Zabezpieczeniem jest zwykle polisa narciarska zawierająca odpowiednie świadczenia (jeśli potrzeba, również w wariancie rozszerzonym). Pamiętajmy, że jeśli interwencja ratowników będzie spowodowana naszą bezmyślnością, ubezpieczyciel może odstąpić od wypłacenia pieniędzy

4. OC - czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, to jeden z najważniejszych elementów każdej polisy narciarskiej. Jeśli podczas uprawiania zimowych sportów na stoku zajedziemy innemu narciarzowi drogę, a on w wyniku tego dozna uszkodzenia ciała, może domagać się od nas - jako od sprawców wypadku - zapłaty za leczenie, czy zniszczony sprzęt narciarski. Aby nie zwiększać kosztów wyjazdu, warto wykupić ubezpieczenie OC, dzięki któremu zostaniemy zwolnieni z płacenia odszkodowania poszkodowanemu. Może on bowiem rościć sobie prawo do obciążenia nas kosztami rehabilitacji, leczenia, czy szkody w mieniu. Ubezpieczenie to ma również zastosowanie, gdy nasze dziecko wyrządzi szkodę innej osobie lub jej mieniu, a także w przypadku zniszczenia własności hotelu, w którym jesteśmy zameldowani.

5. Assistance – to bardzo ważny element ubezpieczenia każdego wyjazdu za granicę, nie tylko na narty. Pomoc w ramach Assistance udzielana jest w dwóch wariantach: podstawowym i rozszerzonym. Od tego, jaki wariant wybierzemy zależy zakres usług, które zaoferuje nam ubezpieczyciel. Assistance zagwarantuje między innymi:

Dosłanie niezbędnych przedmiotów osobistych

Możemy na nie liczyć, jeśli ich brak będzie uniemożliwiał kontynuację podróży. Niezbędne jest jednak udostępnienie tych przedmiotów Centrum Obsługi Klienta jeszcze przed opuszczeniem miejsca zamieszkania

Kierowca zastępczy

Jeśli dojdzie do wypadku, choroby lub innego nieszczęśliwego zdarzenia, a osoba poszkodowana jest jedynym kierowcą i nie będzie w stanie prowadzić samochodu, kierowca zastępczy będzie niezbędny

Opieka nad nieletnimi dziećmi

Opieka nad dziećmi będzie niezbędna, jeżeli w związku z wypadkiem lub chorobą rodziców czy opiekunów nieletni nie będą mogli pozostawać pod ich opieką

Pomoc w przypadku kradzieży lub utraty dokumentów

Ubezpieczyciel pomoże załatwić wszelkie formalności związane ze zgłoszeniem zagubienia lub kradzieży oraz odzyskaniem dokumentów. Jeśli COK otrzyma od nas właściwe upoważnienie, może także w naszym imieniu zablokować nasze karty kredytowe

opracowanie:polisanarciarska.pl

6. NNW, czyli Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – jeżeli podczas wypadku, także na stoku, doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam odpowiednie za koszty poniesione w jego wyniku. Dotyczy to na przykład długotrwałego leczenia, rehabilitacji, czy szkód dotyczących mienia

7. Klauzula alkoholowa - dzięki niej unikniemy finansowej odpowiedzialności za zdarzenia i szkody, które spowodujemy na stoku będąc pod wpływem alkoholu. W skrócie - pozwoli ona otrzymać również zwrot kosztów leczenia, nawet jeśli w trakcie wypadku – także tego, którego jesteśmy sprawcami - nie byliśmy trzeźwi

Przykład: W trakcie narciarskiego urlopu we francuskich Alpach, Pani Monika jest uczestnikiem wypadku na stoku. Podczas zjazdu na nartach, kobieta przewraca się i doznaje poważnego złamania nogi. Konieczne jest przewiezienie poszkodowanej do szpitala, kilkudniowa hospitalizacja, a także wykonanie specjalistycznych badań. Przed wypadkiem Pani Monika wypiła jednak trochę alkoholu - jeżeli przed wyjazdem nie wykupiła ubezpieczenia zawierającego klauzulę alkoholową, ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów medycznych związanych z leczeniem i ewentualną rehabilitacją turystki.

8. Sporty ekstremalne - Zarówno narciarstwo jak i snowboard przez większość ubezpieczycieli traktowane są jako sporty zwiększonego ryzyka, a pewne ich odmiany nawet jako sporty ekstremalne. Dlatego też, aby zabezpieczyć się na wypadek kontuzji czy nieszczęścia podczas uprawiania jazdy, trzeba wykupić takie rozszerzenie. Nie każda odmiana sportów zimowych musi jednak zostać objęta wyjątkową ochroną. Jeśli chodzi o narty i snowboard, za szczególnie niebezpieczne, wymagające dodatkowego elementu ich odmiany uważa się przede wszystkim: freeskiing, heliskiing, snowboarding, jazda poza wyznaczonymi trasami, skiboby, czy narciarstwo akrobatyczne

9. Ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu  - przyda się, jeśli w podróż zabieramy swój ulubiony, wartościowy sprzęt sportowy, jak narty czy deska do snowboardu. W przypadku zgubienia lub uszkodzenia rzeczy, ubezpieczyciel zwróci nam część kosztów

UWAGA❗: Aby wybrać optymalną i najlepiej dostosowaną do własnych potrzeb polisę, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń narciarskich. Daje on możliwość porównania wielu ofert różnych ubezpieczycieli, a także - co szczególnie ważne w dobie pandemii - pozwala wykupić polisę w kilku prostych krokach i bez wychodzenia z domu.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Francji?

Cena ubezpieczenia na narty lub snowboard jest uzależniona od kilku czynników. Poza ilością osób ubezpieczonych, docelowym miejscem oraz długością wyjazdu, wpływ na wysokość stawki dziennej mają choćby sumy gwarantowane czy indywidualnie wybrane rozszerzenia. Oto przykładowe ceny dziennego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na narty do Francji:

Ubezpieczyciel

Axa Partners

Nationale Nederlanden

Generali

Signal Iduna

Cena

3,92 PLN

5 PLN

10,00 PLN

12,86 PLN

COVID-19

TAK

TAK

TAK

TAK

Leczenie chorego

200 000 PLN

80 000 Euro

200 000 PLN

40 000 Euro

Pokrycie kosztów testu

Tylko jeżeli lekarz zleci wykonanie testu. Niezależnie od wyniku testu

Tylko w sytuacji, kiedy test jest niezbędny w przebiegu leczenia (np. lekarz zaleca zrobienie drugiego testu dla potwierdzenia stanu zdrowia)

tylko dla testu z wynikiem pozytywnym oraz dla testu wymaganego przez placówkę medyczną lub lekarza przed udzieleniem pomocy medycznej

tylko jeżeli lekarz zleci wykonanie testu. Niezależnie od wyniku testu

Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka

200 000 PLN

200 PLN/dzień (tylko jeżeli dziecko będzie w szpitalu dłużej niż 7 dni, koszt zakwaterowania (max 5 dni)

100 euro/dzień - koszty zakwaterowania i wyżywienia (max 7 dni)

200 000 zł - koszty transportu tylko dla osoby której obecność jest niezbędna, np. rodzica

100 Euro/dzień koszty zakwaterowania i wyżywienia (max 7 dni); 40 000 Euro koszty transportu

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja)

NIE

NIE

TAK

-

Zakwaterowanie i wyżywienie

-

-

200 000 PLN

-

Transport powrotny

-

-

200 000 PLN

-

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna)

NIE

NIE

NIE

-

Zakwaterowanie i wyżywienie

-

-

-

-

Transport powrotny

-

-

-

-

Koszty leczenia i assistance

TAK

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

200 000 PLN

80 000 PLN

200 000 Euro

40 000 Euro

Ratownictwo

200 000 PLN

100 000 PLN

200 000 Euro

7 000 Euro

Koszty hospitalizacji

TAK

TAK

TAK

TAK

Transport medyczny do kraju

TAK

TAK

TAK

Bez limitu

Stomatolog

900 PLN

1 000 PLN

200 Euro

250 Euro

Assistance

W ramach kosztów leczenia

W ramach kosztów leczenia

Pakiet standard

W ramach kosztów leczenia - wariant super

OC

-

NIE

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

-

-

100 000 PLN

100 000 Euro

Szkody osobowe

-

-

100 000 PLN

100 000 Euro

Szkody w mieniu

-

-

100 000 PLN

100 000 Euro

NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków)

TAK

NIE

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

20 000 PLN

-

30 000 PLN

30 000 PLN

Uszczerbek na zdrowiu

20 000 PLN

-

30 000 PLN

30 000 PLN

Śmierć

10 000 PLN

-

30 000 PLN

30 000 PLN

Ubezpieczenie dla aktywnych

TAK

TAK

TAK

TAK

OC sportowe

NIE

NIE

100 000 PLN

50 000 Euro

 

 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie narciarskie dla siebie

Gdzie na narty do Francji? 

  1. Les 2 Alpes - kurort narciarski Les Deux Alpes to jeden z najlepiej przygotowanych ośrodków, które oferują turystom z całego świata świetne warunki do jazdy na nartach w okresie wiosennym. Les 2 Alpes mieści się na wysokości od 1300 do 3600 m n.p.m., co sprawia, że uprawianie zimowych sportów jest tu możliwe niemal cały rok. Ośrodek oddaje do dyspozycji gości wiele wyciągów, w tym sprawne i szybkie gondole. Dzięki nim po terenie całego Les 2 Alpes można poruszać się szybko i bez przeszkód. Miłośnicy nocnej zabawy po zmroku znajdą tu wiele barów i klubów, w których można odpocząć po całodziennym wysiłku.
  2. Tignes - Val d’Isère - Tignes to wymarzone miejsca dla wszystkich miłośników narciarstwa. Początek sezonu zaczyna się tu już pod koniec listopada i ciągnie się aż do początku maja. Sama miejscowość, zlokalizowana niemal w samym sercu malowniczych Alp francuskich, wraz z pobliskim kurortem Val d'Isér, tworzy fantastycznie przygotowany na potrzeby narciarzy region sportowo-wypoczynkowy Espace Killy. Różnorodność tych dwóch ośrodków oraz podwójna baza atrakcji i noclegów, co każdego roku przyciągają turystów z całego świata. Narciarze mają tu do dyspozycji aż 300 kilometrów tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Na terenie kompleksu znaleźć można również tereny do free ride, a cały obszar połączony jest ze sobą nie tylko nowoczesnymi kolejkami i wyciągami, lecz również darmowymi autobusami dla narciarzy.
  3. Alpe d'Huez - profesjonalny kurort narciarski, zlokalizowany po południowej stronie Masywu Grandes Rousses. Świetne położenie na wysokości ponad 1860 metrów, zapewnia idealne warunki do jazdy na dobrze ośnieżonych stokach. Cały teren narciarski Alpe d'Huez Grand Ski Area to połączenie aż siedmiu miejscowości, które zapewniają zróżnicowane atrakcje, by zadowolić wszystkich miłośników sportów zimowych. Coś da siebie znajdą tu zarówno rodziny z dziećmi, początkujący narciarze, jak i doświadczeni sportowcy. Setki kilometrów świetnie przygotowanych tras narciarskich czyni z ośrodka jeden z największych terenów do uprawiania zimowych aktywności w całej Francji.
  4. Chamonix Mont Blanc - najstarszy francuski ośrodek dla narciarzy. To tu mieści się najwyższy alpejski szczyt - Mont Blanc. W skład Chamonix wchodzi aż 6 dużych, samodzielnych kurortów narciarskich (Chamonix Mont Blanc, Le Brévent, La Flégère, Les Planards, Domaine de Balme i Les Grands Montets). Tutaj znajdziemy również najdłuższą na świecie linową kolejkę, którą dostaniemy się na wysokość 3777 m. n. p. m. na Aiguille du Midi. W sumie ośrodek do dyspozycji turystów oddaje prawie 200 kilometrów profesjonalnych nartostrad, które zadowolą narciarzy o różnym stopniu umiejętności i zaawansowania. Znaleźć tu można zarówno ambitne, specjalnie przygotowane czarne trasy, jak i łagodne, idealne do nauki stoki. Chamonix to również świetne miejsce dla osób lubiących snowboard oraz narciarstwo biegowe.
  5. Val Thorens - czyli najwyżej położony zimowy kurort w Europie mieści się na wysokości 2300 m n.p.m. Przynależy do tak zwanego  obszaru Trzech Dolin, czyli Bellevill, Courchevel, Méribel. W całości kompleks tworzy jedną z największych stref narciarskich na świecie. Do dyspozycji narciarzy oddano tutaj około 600 km różnej trudności nartostrad. Najdłuższa z nich to Col de Laudzin, której długość to aż 12 km. Najwięcej jest tutaj tras czerwonych i niebieskich, jednak miłośnicy ekstremalnych, czarnych zjazdów oraz początkujący narciarze nastawieni na trasy zielone również znajdą coś dla siebie.

 

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy podczas jazdy na nartach obowiązuje nakaz noszenia maseczki?

    Nie - zasłanianie nosa i ust nie jest konieczne podczas zjazdów. Może okazać się natomiast wymagane w miejscach takich jak kolejki do wyciągu, restauracje, czy kasy biletowe w danym kurorcie.

  2. Czy ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe Francji?

    Nie, posiadanie odpowiedniej polisy narciarskiej nie jest wymagane na francuskich stokach. Warto je jednak posiadać, by zabezpieczyć się przed ponoszeniem wysokich kosztów w razie wypadku podczas uprawiania sportów zimowych.

  3. Czy ośrodki narciarskie we Francji są otwarte dla turystów?

    Tak, większość kurortów francuskich - zwłaszcza tych największych i najbardziej popularnych - umożliwia turystom korzystanie ze stoków.

  4. Czy można wykupić polisę narciarską dla dziecka?

    Oczywiście – ubezpieczenie dla najmłodszych jest bardzo ważne i zapewni ochronę nawet podczas stawiania pierwszych kroków na nartach.

Podsumowanie

  1. Turyści podróżujący z Polski do Francji muszą posiadać aktualne paszport covidowy, który potwierdza odbycie pełnego szczepienia preparatami uznawanymi na terenie UE.
  2. EKUZ zapewnia polskim turystom ochronę medyczną na terytorium Francji, jednak tylko w ograniczonym zakresie. Aby cieszyć się pełna ochroną, trzeba wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
  3. Spędzając urlop na stoku, warto rozszerzyć polisę o klauzule alkoholową oraz sporty ekstremalne.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa