Poradniki
Redakcja
redakcja@rankomat.pl
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Różnego rodzaju niebezpieczeństwa czyhają na nas zarówno na stoku, jak i poza nim. Niektóre zdarzenia losowe wymagają większego zakresu ochrony niż tylko NNW, OC czy ubezpieczenia bagażu. Ubezpieczyciele zdają sobie z tego sprawę i, o ile powyższe są tylko opcją, to na przykład Assistance, które oferuje największy zakres usług, zawarte jest w standardzie polisy narciarskiej.
Wiele interesujących ośrodków narciarskich, w których panują świetne warunki do uprawiania tego sportu, znajduje się za w jednym w krajów skandynawskich, a mianowicie w Szwecji. Choć kraj ten nie cieszy się dużą popularnością wśród narciarzy i snowboardzistów, to nie jest całkiem pozbawiony turystów. Zagorzałych narciarzy i miłośników północnego klimatu nie zniechęcają nawet wysokie koszty obowiązujące w różnych dziedzinach życia społecznego. Chociażby ze względu na to powinniśmy wyposażyć się przed wyjazdem do Szwecji w polisę narciarską, która uchroni nasze finanse przed zbędnymi wydatkami, będącymi konsekwencją nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń losowych.
Narty, deska snowboardowa, a do tego buty, kijki, kask i odpowiednia odzież – to koszt liczony w tysiącach złotych. Jeśli ktoś decyduje się na taki wydatek, żeby móc oddawać się swojej zimowej pasji, z pewnością chciałby, aby jego sprzęt sportowy służył mu jak najdłużej i pilnuje go jak oka w głowie. Nie zawsze jednak mamy wpływ na to, co stanie się z naszą własnością, bo może ona ulec zniszczeniu w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub zostać skradziona pod naszą nieobecność. Po takim zajściu nie każdego stać na kupno nowego wyposażenia snowboardowego lub narciarskiego. Dlatego właśnie przed wyjazdem na narty dobrze jest wykupić ubezpieczenie chroniące nas nie tylko przed kosztami leczenia czy ratownictwa górskiego, ale także przed kosztami związanymi z naprawą lub kupnem nowego sprzętu sportowego.
W porannym powietrzu coraz bardziej czuć wiosnę. Zbliżający się początek tej najbardziej optymistycznej pory roku zwiastują też ptaki śpiewające arie na naszych oknach i balkonach. Mimo tych oznak wiosny, zima jeszcze całkiem nas nie opuściła. Mróz jest nadal wyczuwalny w niektórych porach dnia, a gdzieniegdzie w górach leży jeszcze śnieg, który umożliwia aktywne korzystanie z ostatnich chwil zimy.
Fani szaleństwa na śniegu na pewno doskonale wiedzą, że poranne wejście na stok przy dobrych warunkach pogodowych kończy się dopiero wraz z zamknięciem stacji narciarskiej. Przy dobrej zabawie czas ucieka niezwykle szybko. Zapominamy o przerwach na herbatę czy kawę w ciepłej restauracji. Jeśli nie jesteśmy odpowiednio zahartowani i zaopatrzeni w specyfiki wzmacniające odporność, nasz urlop może skończyć się przeziębieniem lub grypą. Co zatem należy zrobić, aby uchronić się przed bólem gardła, gorączką i katarem? Przedstawiamy kilka domowych sposobów na przemarznięcia.
Dla tych, którzy nie zdążyli wybrać się na stok w ciągu ostatnich kilku miesięcy mamy wyjątkową propozycję. Istnieją Jedna z nich znajduje się w Dubaju, dla mieszkańców którego śnieg i możliwość uprawiania sportów zimowych jest prawdziwą atrakcją ze względu na tropikalny klimat panujący tam cały rok.
Dzięki dostępowi do Morza Czarnego Gruzja kojarzy nam się raczej z letnimi wyjazdami do tego kraju. Tymczasem coraz więcej Polaków obiera sobie Kaukaz jako cel swoich zimowych wycieczek. Wielu miłośników szaleństwa na zaśnieżonych stokach szuka przygody właśnie na wschodzie. Zastanówmy się zatem, jakie polisy będą nam potrzebne podczas wyprawy w tamtejsze góry. Trzeba jednak już na starcie zaznaczyć, że ze względu na zamieszki dotykające Krym, Gruzja jako bliski sąsiad jest narażona na niebezpieczeństwo związane z działaniami zbrojnymi na tamtych terenach. Niebywale ważne jest więc, aby upewnić się przed wyjazdem, że nasza polisa będzie nas chroniła także w razie wybuchu zamieszek.
Na nartach można pojeździć nie tylko za granicą. Nawet w marcu w niektórych miejscach w Polsce leży jeszcze śnieg i panują dobre warunki do uprawiania sportów zimowych. Tatry, Beskidy czy Karkonosze – wybór należy do nas, turystów. Trzeba jednak pamiętać, że mimo iż w Polsce na co dzień zapewnioną mamy opiekę medyczną i inne świadczenia, to nie powinniśmy zapominać, że uprawiając takie dyscypliny jak narciarstwo i snowboarding potrzebujemy szerszej ochrony niż na podstawowa. Jakie zabezpieczenie będzie nam zatem potrzebne?
Uprawianie narciarstwa przynosi niesłychaną satysfakcję i przyjemność. W ten sposób możemy odpocząć, zachowując jednocześnie aktywny styl życia. Ta dyscyplina sportu uchodzi jednak za jedną z bardziej ryzykownych (również według ubezpieczycieli, dlatego niezbędne jest wykupienie takiej polisy, która będzie działała także w przypadku tego typu sportów). Na stoku, na którym jeździ mnóstwo turystów o mniejszym lub większym stopniu zaawansowania, nie trudno o wypadek, w którym możemy ucierpieć zarówno my, jak i inni użytkownicy stoku. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak wezwać ratowników i pomóc osobie poszkodowanej do czasu przyjazdu wykwalifikowanych ludzi.
Stało się! Dwa dni temu przywitaliśmy wiosnę. Chociaż w niektórych pasmach górskich śnieg jeszcze leży to trzeba się pogodzić z faktem, że zima już się kończy, a wraz z nią sezon narciarski. Aby jednak pozostać choć przez chwilę jeszcze w górskim klimacie i przygotować się na kolejny sezon, przedstawiamy kilka najpopularniejszych w Polsce stoków, które oferują narciarzom to, czego potrzebują: śnieg, niskie ceny i dobrą zabawę.