Poradniki
Redakcja
redakcja@rankomat.pl
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Już zapewne większość z nas ma plany na tą wyjątkową noc. Coraz bardziej popularne staje się świętowanie Sylwestra i Nowego Roku na stoku. Narciarstwo i snowboarding cieszą większym zainteresowaniem niż jeszcze kilka lat temu. Chcąc przywitać Nowy Rok szusując po śniegu należy pamiętać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia narciarskiego, które zabezpieczy nas na wypadek urazu lub wyrządzenia szkody innym.
Znajdujące się w południowej części Niemiec oraz w Alpach Zachodnich stoki narciarskie to gratka dla fanów białego szaleństwa. Ich stosunkowo niedalekie położenie względem naszego kraju sprawia, że wielu Polaków preferujących narciarstwo lub snowboarding wyjeżdża na narty właśnie do Niemiec. Każdy wyjazd jednak powinien być poprzedzony kupnem polisy turystycznej, zwłaszcza, jeśli zamierzamy uprawiać sport, który może narazić nas na różnego rodzaju kontuzje. Takim sportem jest również jazda na nartach, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroki zakres polisy, która ochroni nas i nasze finanse podczas urlopu.
Jadąc na narty do któregoś z krajów Unii Europejskiej mamy możliwość korzystania z opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Potrzebna jest do tego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą wydaje właśnie NFZ. Obowiązuje za granicą w jednostkach, które są odpowiednikiem polskiej służby zdrowia, i z którymi NFZ ma podpisaną umowę. To Fundusz zwraca pieniądze za nasze leczenie instytucji, która udzieliła nam pomocy lekarskiej poza granicami Polski. Zdarzają się sytuacje, że musimy zapłacić za usługę sami, a po powrocie możemy ubiegać się o zwrot kosztów NFZ na podstawie wystawionego rachunku.
Norwegia to piękny kraj fiordów i zorzy polarnej. Ostatnio przyciąga Polaków szukających zatrudnienia. Okazuje się, że jest też doskonałym miejscem dla fanów szaleństwa na śniegu. Miłośnicy narciarstwa i snowboardingu z pewnością znajdą w tym nadbałtyckim kraju coś dla siebie.
Podczas urlopu często towarzyszy nam stres związany z obawą przed utratą naszych rzeczy, głównie bagażu. Często nie jesteśmy w stanie osobiście go pilnować. Zostaje on przecież bez opieki w miejscu naszego zakwaterowania lub podczas podróży. Przed zdarzeniami losowymi, jak np. kradzież, zagubienie lub zniszczenie naszego bagażu podróżnego możemy się zabezpieczyć, wykupując ubezpieczenie turystyczne posiadające odpowiednie rozszerzenie.
Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami. Pierwsza tura uczniów rozpocznie przysługujący im dwutygodniowy odpoczynek już niebawem. Dla części z nich rodzice zaplanowali już obozy zimowe lub wspólny, rodzinny wyjazd w góry. Mając na względzie dobro i bezpieczeństwo naszych pociech, trzeba wziąć pod uwagę zagrożenia, na jakie będą narażone podczas tego aktywnego wypoczynku. Jazda na nartach czy snowboardzie jest jednym z bardziej kolizyjnych sportów zimowych. Na stoku bowiem nie trudno o stłuczenie czy złamanie.
Bułgaria, choć nie zyskała miana jednego z najpopularniejszych krajów, w których można uprawiać narciarstwo, to może pochwalić się bardzo dobrymi warunkami do praktykowania tego sportu. Ci nieliczni turyści, którzy poznali się na tamtejszych stokach narciarskich, mogą cieszyć się zimą od grudnia, często nawet do początków maja. Nie dajmy się jednak zwieść wspaniałym stanem bułgarskich tras zjazdowych. Bez względu na to, jak dobrze przygotowane są ośrodki narciarskie, turyści narażeni są na liczne niebezpieczeństwa, które czekają na nich podczas oddawania się jeździe na nartach albo snowboardzie. Czego więc potrzebujemy przed zimowym wyjazdem do Bułgarii?
Zwykle, planując urlop na nartach za granicą, wybieramy któryś z zachodnioeuropejskich kurortów. Popularne są zwłaszcza Szwajcarskie stoki, ale Polacy często wybierają także Francję, Austrię i Czechy. Podróże za naszą wschodnią granicą są raczej rzadkością. Zdarza się jednak, że narciarze, chcąc zmierzyć się z jeszcze dziką naturą Kaukazu, wybierają jazdę na nartach w rosyjskich górach. Z uwagi na teren, w jakim przyjdzie nam szusować i inne czynniki, jakie wpływają na nasze zdrowie podczas uprawiania narciarstwa czy snowboardingu, warto się zabezpieczyć przed ewentualnymi zdarzeniami losowymi i wykupić polisę turystyczną, która zapewni nam właściwą ochronę.
Decydując się na któreś z ubezpieczeń narciarskich dostępnych na rynku liczymy na to, że ochroni nas przed zdarzeniami losowymi, na jakie jesteśmy narażeni podczas wyjazdu na narty. Większość narciarzy ubezpieczających się na czas urlopu, wyjeżdża z pewnością, że nic im nie zagraża, a w razie wypadku otrzymają odszkodowanie, które pomoże sfinansować leczenie i inne usługi, z jakich będą zmuszeni skorzystać. Niestety niewiele osób poświęca chwilę przed zakupem na zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, czyli z dokumentem zawierającym wszelkie informacje dotyczące zakresu, kosztów i - co ważne – wyłączeń odpowiedzialności.
Wiele osób w planuje jeszcze urlopy, żeby skorzystać z w miarę dobrych warunków do uprawiania narciarstwa i snowboardingu. Coraz więcej z nich zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich podczas wypoczynku i coraz więcej turystów postanawia wykupić ubezpieczenie narciarskie, które uchroni nas przed ewentualnymi zdarzeniami losowymi. Jeszcze bardziej niż kiedyś popularna staje się Francja, która oferuje szeroki pakiet usług związanych z praktykowaniem jazdy na nartach i snowboardzie. Nie wszyscy jednak wiedzą, co powinna zawierać polisa, aby odpowiednio nas chronić. Dlatego poniżej przedstawiamy pakiet, jaki będzie odpowiedni na tego typu wyjazd.